REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rusija priznala, da se pripravlja na vojno

Rusija priznala, da se pripravlja na vojnoVroča linija in jedrska eksplozija

Ruski diplomat Andrei Belousov, namestnik direktorja ruskega oddelka za neširjenje jedrskega orožja  v zunanjem ministrstvu je priznal, da se Rusija »pripravlja na vojno.« Po njegovi oceni ZDA »pripravljajo vojno«, medtem ko se Rusija pripravlja na to, da brani svoje ozemlje, načela in vrednote.

»Nedavno so ob eni od razprav v odboru ZDA zatrdile, da se Rusija pripravlja na vojno. Da, Rusija se pripravlja na vojno, to lahko potrdim,« je dejal Belusov, potem ko prvi odbor OZN ni uspel podpreti ruske resolucije v podporo pogodbi o prepovedni razvoja in nameščanja jedrskih raket kratkega in srednjega dosega (INF).

»Pripravljamo se, da zaščitimo svojo domovino, našo ozemeljsko celovitost, naša načela, vrednote in naše ljudi – pripravljamo se na takšno vojno,« je dejal diplomat. Poudaril pa je, da ni Rusija tista, ki se pripravlja na to, da bi začela takšno vojno. Med ameriškimi in ruskimi pripravami je namreč po njegovi oceni velika razlika.

Vojaki/jedrske raketa Minuteman

»Lingvistično je ta razlika v samo eni besedi, tako v ruskem kot v angleškem jeziku: Rusija se pripravlja na vojno, ZDA pa pripravljajo vojno,« je dejal Belusov. »Kajti, zakaj bi sicer ZDA odstopile od pogodbe, povečale svoj jedrski potencial in sprejele novo jedrsko doktrino?,« je menil diplomat. Po njegovi oceni bo neuspeh OZN, da sprejme resolucijo, s katero bi podprl veljavnost pogodbe INF resno vplival na mednarodno varnost v svetu.

Po oceni Mihaila Gorbačova bo ameriški odstop od pogodbe pomenil začetek nove oboroževalne tekme.

Tudi po oceni Mihaila Gorbačova, zadnjega predsednika Sovjetske zveze, ki je leta 1987 z ameriškim predsednikom Ronaldom Reaganom podpisal pogodbo o omejevanju jedrskih izstrelkov kratkega in srednjega dosega (ki omejuje razvoj raket z dosegom med 310 in 3400 milj) bo ameriški odstop od pogodbe pomenil začetek nove oboroževalne tekme.

Rusija je namreč v prvem odboru OZN ki je zadolžen za razoroževanje in mednarodno varnost predlagala resolucijo v podporo sporazumu INF. Vendar pa je odbor glasoval zoper to, da bi sploh obravnaval osnutek resolucije, saj je 55 držav glasovalo proti okvirni resoluciji, 31 držav jo je podprlo, 54 držav pa se je vzdržalo glasovanja.

Pershing 2

Ameriški veleposlanik Robert Wood je dejal, da je odbor ruski predlog zavrnil, ker je bil »zelo politiziran« in ni bil pravočasno in v roku, do 18. oktobra letos, predlagan za obravnavo. 

Ruski predsednik Vladimir Putin je sicer že opozoril, da bo Rusija odgovorila s protiukrepi, če bodo ZDA uresničile napovedi z odpovedjo pogodbe o jedrskih raketah srednjega dosega (INF). To bi lahko imelo predvsem resne posledice za Evropo, je posvaril Putin.« Res ne razumem, zakaj je treba Evropo potisniti v tako nevaren položaj,« je dejal Putin.

ZDA Rusiji že dlje časa očitajo, da ta sporazum krši z razvojem rakete 9M729, vendar je Putin zatrdil, da ZDA za tovrstne trditve nimajo nobenih dokazov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek