REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rusija preizkusila tanke T-14 na bojnem polju v Siriji, kmalu na svetovnem trgu, a ne za Slovenijo

Rusija preizkusila tanke T-14 na bojnem polju v Siriji, kmalu na svetovnem trgu, a ne za SlovenijoT-14 Armata

Rusija kot velika država z zelo obsežnimi kopenskimi mejami že zelo dolgo časa vlaga veliko naporov v izdelavo tankov.

Zato slovi po nekaterih najboljših tankih na svetu.

Eden od njih je tudi najnovejši, T-14 Armata.

Toda kako se prototipi obnašajo v pravih bojnih razmerah?

Kitajski mediji so odkrili, da imajo v Rusiji sedaj odgovore tudi na ta vprašanja in da so bili tanki T-14 preizkušeni tudi na bojišču v – Siriji.

To, da je tank preizkušen v realnih razmerah na fronti pa ima še posebno težo tako pri razvoju in izboljšavah orožij, pač pa tudi pri njihovi prodaji.

Armata T-14, načrt
Načrt novega tanka. Vir: RBTH.

Vojaški strokovnjaki Kitajske ljudske armade (PLA) in kitajski Center za mednarodne študije sta ocenili, da so bojni testi tankov T-14 Armata v Siriji pokazali, da so jih tanki uspešno opravili.

Sposoben je izstreliti do deset granat na minuto ob učinkovitem dometu do sedem kilometrov.  Ameriški tank Abrams izstreli po tri granate na minuto in doseže »le« 4.500 metrov.

Ob tem kitajski časnik »Ljudske novice« ocenjuje, da so klima v Siriji ter pokrajina s kompleksnim terenom predstavljali idealne pogoje za testiranje moči orožja in opreme.

»Glede na to, da so uporniki uporabljali protitankovsko orožje se je odločitev, da se v tem primeru uporabijo najsodobnejši ruski tanki pokazala kot zelo uspešna.«

To kaže, da so Afganit in drugi sistemi na tanku uspešno opravili svojo nalogo in tanke uspešno zaščitili pred projektili.

Odlično orožje pa je povečalo tudi zaupanje ruskih tankistov, ki se v Siriji sicer nahajajo na prošnjo sirske vlade.

Kupola tega tanka je namreč brez posadke, ki se nahaja v posebej zaščitenem delu vozila. Kupola pa ima ob tem tudi štiristopenjski radar in vizualni varnostni sistem, ki opozarja na nevarnosti.

Ob tem ima tudi aktivni obrambni sistem, ki omogoča zaščito pred protitankovskimi raketami.

T-14 Armata

T-14 Armata (Tovarniška oznaka Objekt 148) je sicer ruski glavni bojni tank nove generacije.

Publiki je bil prvič prestavljen leta 2015.

T-14 ima sedem koles, za razliko od prejšnih tankov s šestimi kolesi.

Poleg močnega 125 mm gladkocevnega topa, je oborožen tudi z manjšim 30 mm topom in dvema strojnicama.

Tank se bo kmalu pojavil tudi na svetovnem trgu.

Tanki še naprej ostajajo eno od ključnih orožij modernega vojskovanja, čeprav se v spopadih nižje intenzitete povečuje uporaba t. i. »pametnega« orožja.

Konec leta 2017 je rusko Ministrstvo za obrambo naročilo prvo pošiljko tankov nove generacije T-14 Armata. Sicer še vedno ni natančnih podatkov, koliko tankov bo ruski vojsko točno dobavila družba Uralvagonzavod.

Po podatkih podjetja vsak nov tank stane okoli 250 milijonov rubljev oz. 4,4 milijona dolarjev, cena pa se lahko še spremeni, ko gre za nakupe za rusko vojsko.

Tank je mogoče opremiti tudi s topom kalibra 152 milimetrov.

Top 2A82 kalibra 125 milimetrov predstavlja osnovno oborožitev tanka T-14 Armata.

Njegove značilnosti so takšne, da je sposoben izstreliti do deset granat na minuto ob učinkovitem dometu do sedem kilometrov.

T-14 Armata
Varnostni sistemi novega tanka T-14 Armata. Vir: RTBH

Za primerjavo: Konkurenčni ameriški tank Abrams izstreli po tri granate na minuto in doseže »le« 4.500 metrov.

Novi ruski tank je opremljen tudi z lastnimi radarskimi enotami, kar mu daje specifične prednosti pri učinkovitejšem izkoriščanju sistema za upravljanje z ognjem.

Interakcija sistema in radarjev omogoča tanku T-14, da zadene letala in prestreže celo sovražnikove rakete ali projektile, kot poroča spletna stran RBTH.

Tank se bo kmalu pojavil tudi na svetovnem trgu.

Slovenija sicer uporablja podobne, jugoslovanske in precej bolj zastarele tanke M-84. Iste je nedavno precej posodobila celo Srbija.

Slovenija sicer uporablja podobne, jugoslovanske in precej bolj zastarele tanke M-84.

Iste je nedavno precej posodobila celo Srbija.

Toda zaradi članstva v zvezi NATO so ti, sodobni ruski tanki za Slovenijo praktično nedosegljivi.

Državam, ki kupujejo rusko ali drugo orožje potencialnih »nasprotnikov« namreč ZDA grozijo s sankcijami v okviru zakona CAATSA.

Obenem je v načrtih zveze NATO Sloveniji odrejen zgolj nakup lažjih oklepnih vozil 

Dometi Slovenije, kot jih razkriva zadnji, 780 milijonov evrov težak večletni obrambni načrt slovenske vlade so nakupi transportnega letala, helikopterjev in večkolesnikov, kar je sicer res že dolgoletna obveznost Slovenije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek