REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Prava resnica o »ameriških standardih 5G«: Ameriški agenti podatke uporabnikov preprosto kupijo od zasebnih podjetij

Prava resnica o »ameriških standardih 5G«: Ameriški agenti podatke uporabnikov preprosto kupijo od zasebnih podjetijSporni program iz anonimiziranih podatkov iz popularnih aplikacij izlušči tudi podatke o lokaciji uporabnika. Vir: Twitter
Ameriški agenti so s pomočjo kontroverznega podjetja za nadzor družbenih omrežij »kupovali« podatke o lokacijah in gibanju Američanov in to brz vsakršnih sodnih nalogov.

Te dni smo slišali veliko zaklinjanj o tem, kako bo Slovenija kibernetsko izjemno dobro zaščitena, v kolikor pristopi ameriški pobudi in podpiše posebno izjavo o 5G.

In kako nevarno naj bi bilo, ker Tik Tok in podobne aplikacije menda pošiljajo podatke nekam na Kitajsko.

Pravkar nas razni vladni govorci tudi prepričujejo, kako bo »protikoronska« aplikacija popolnoma varna in kako bodo podatki o gibanju ljudi v njej popolnoma »anonimizirani.«

O veliki varnosti in napredku, ki čaka Slovenijo, če bo sledila ZDA, je prišel na Bled predavat celo sam zunanji minister ZDA Mike Pompeo.

Medtem pa iz Združenih držav Amerike prihaja zgodba, ki lepo kaže, kako zelo »zaščiteni« bomo, po »ameriških standardih.«

Najnovejši dokumenti, objavljeni v ZDA namreč razkrivajo, da so ameriški agentje s pomočjo kontroverznega podjetja za nadzor družbenih omrežij »kupovali« podatke o lokacijah in gibanju Američanov in to brz vsakršnih sodnih nalogov.

Gre za podjetje Babel Street, nekakšno »senčno organizacijo«, kot jo opisujejo v portalu Gizmodo, ki ponuja tudi proizvod z imenom »Locirajte X« (Locate X).

Aplikacija Locate X iz anonimiziranih podatkov iz popularnih aplikacij izlušči tudi podatke o lokaciji uporabnika.

Ta aplikacija pa iz anonimiziranih podatkov iz popularnih aplikacij izlušči tudi podatke o lokaciji uporabnika.

Številni uporabniki namreč ob nameščanju aplikacij ob potrjevanju pogojev namestitve pogosto tudi nezavedno pristanejo na to, da se njihovi podatki lahko uporabljajo in prodajajo – in takšna podjetja ih nato prodajajo najboljšemu ponudniku.

Marca je tako na primer ameriška carinska in obmejna služba imela pogodbo za uporabo programa Locate X.

Ta jim je omogočil, da določijo »digitalno ograjo« okoli določenega področja in nato odkrijejo mobilne telefone znotraj tega območja, pa tudi, kam vse so ti telefoni (skupaj z lastniki) še potovali. In to za mesece nazaj.

Viri so za Protocol povedali, da naj bi te podatke uporabljali pri iskanju zlorab kreditnih kartic.

Pogodbo je objavila spletna stran Motherboard, veljala pa je od 28. septembra leta 2017 do 27. septembra leta 2018.

Trumpov zid na meji z Mehiko. Vir: Twitter
Pravniki v ZDA zato opozarjajo, da se s tem krši vsaj »duh«, če ne že črka ameriške zakonodaje. Bo tako tudi v Sloveniji?

Povsem možno je, da so sporni program nato nadomestili z novim.

Vsota za uporabo omenjenega programa je bila precejšnja: 1.999.394 dolarjev, torej skoraj dva milijona dolarjev.

Gre pa seveda za poseben način, kako s pomočjo zasebnih podjetij ameriški organi preprosto zaobidejo ustavna določila.

V skladu s četrtim amandmajem k ameriški ustavi in odločitvijo Vrhovnega sodišča ZDA iz leta 2018 potrebuje ameriška policija za pridobivanje takšnih podatkov sicer sodne odredbe.

Kadar posamezniki pristanejo na prodajo svojih podatkov za komercialne namene (objavljanje reklam itd.) je to seveda ena stvar, prodaja podatkov državi pa je seveda nekaj povsem drugega.

Pravniki v ZDA zato opozarjajo, da se s tem krši vsaj »duh«, če ne že črka ameriške zakonodaje.

Bo tako tudi v Sloveniji?

Zagotovo ne, kajti po zaslugi veleumnega podpisa slovenske vlade pod izjavo o »varnosti« omrežij bomo verjetno vsi zaščiteni po najvišjih ameriških standardih.

Točno takšnih, kot jih teptajo programi podobni Locate X …

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek