sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Tehnologija 5G prinaša operacije na daljavo in samovozeča vozila, Kitajska pa se že pripravlja na tehnologijo 6G
Svetovni operaterji se v tem trenutku pripravljajo na uvedbo tehnologije 5G, ki bo omogočala znatno hitrejši prenos podatkov.
Toda na Kitajskem si razvojne cilje že postavljajo bistveno višje. Kitajski raziskovalci že delajo načrte za naslednjo generacijo brezžičnih naprav, ki bodo še veliko hitrejše. Kitajska pričakuje uraden začetek delovanja naprav 6G leta 2020, poroča časnik Securities Times in pri tem navaja Su Xina, vodjo delovne skupine za 5G, ki deluje znotraj kitajskega ministrstva za industrijo in informacijsko tehnologijo.
Poleg boljše pokritosti s signalom in dosega višjih območij naj bi ta tehnologija v primerjavi s tehnologijo 5G omogočala, kot poroča Bloomberg, kar 10-krat hitrejše prenose.
Kaj vse bo prinesla tehnologija 6G, je pravzaprav še nejasno. Kako zelo nejasno je, kaže tudi to, da še vedno ne vemo, kaj vse bo prinesla tehnologija 5G. Še vedno namreč ne vemo, katere usluge, aplikacije in rešitve bo ta razvoj omogočil. Pri CNET-u so kljub temu poskusili pogledati v prihodnost in so zato sestavili napoved o spremembah, ki jih bo prinesla tehnologija 5G.
Tehnologija 5G bo omogočala do 100 krat hitrejši prenos podatkov kot dosedanja tehnologija 4G. Nekateri telefoni, ki jo omogočajo, so že na trgu ali pa se že izdelujejo. To pomeni, da bodo mobilne zveze postale hitrejše celo od številnih današnjih širokopasovnih povezav.
Ne gre pa samo za hitrost. Omrežja bodo imela tudi večjo pretočnost in bodo bolj odzivna, kot so bila s prejšnjo generacijo brezžičnih mrež. To pomeni, da bo več ljudi in naprav lahko uporabljalo omrežja brez upočasnitev in zakasnitev. Vse skupaj bo bolj odzivno.
To bo omogočilo nove usluge, ki pa jih je težko predvideti, tako kot v preteklosti nismo mogli predvideti nastanek Uberja, Facebooka in podobnih. Poglejmo samo nekaj zadev, ki jih bo tehnologija 5G omogočala.
Operacije na daljavo
Oddaljene operacije niso novost, toda hiter odziv, ki ga omogoča tehnologija 5G, bi lahko omogočil tisočem pacientov po vsem svetu, da pridejo do hitre in kvalitetne pomoči zdravnikov in kirurgov iz oddaljenih bolnišnic in klinik. Izdelovalec mobilne in brezžične opreme Ericsson že dela in eksperimentira skupaj z zdravniki univerze King's College v Londonu, da bi preizkusili posebne »5G-občutljive« rokavice, ki bi jih na drugi strani zveze nosili – roboti.
Samovozeči avtomobili
Naslednja generacija mobilnih zvez bo samovozeče avtomobile in take, ki bodo komunicirali med seboj, spremenila v realnost.
Avtomobili si bodo dejansko izmenjevali podatke o svojem položaju v realnem času. Vsak avto v prometu bo vedel vse o lokaciji, hitrosti, pospeševanju in upravljanju drugih avtomobilov več, kot bi lahko vozniki ugotovili v delčku sekunde. Poznavalci ocenjujejo, da bo ta komunikacija »vozila z vozilom« oziroma V2V najpomembnejša sprememba, ki bo »zadela« avtomobilsko industrijo v naslednjih 10 letih. S to tehnologij bodo avtomobili lahko sami vozili in s tem tudi preprečevali nesreče.
Droni
Tako kot bo tehnologija 5G omogočala, da se avtomobili »pogovarjajo« eden z drugim, bo omogočala tudi preletavanje zračnega prostora s številnimi droni - brez napak in nesreč.
Virtualna resničnost
Ustvarjanje učinkovite iluzije oziroma »virtualne realnosti« (VR) že danes od proizvajalcev iger in ponudnikov podobnih video vsebin zahteva prenos ogromne količine podatkov. Tehnologija 5G bo omogočila natanko to. In to brez zastojev. Na ta način bo mogoče igrati še bolj vizualno popolne spletne igre, si ogledati tuje kraje, kakor da bi bili zares tam in doživeti različne izkušnje tako dobro, da bo to že kar težko mogoče ločiti od prave realnosti.
Tehnologija 6G pa bo omogočila vse to - in še veliko več.