sobota, 12. april 2025 leto 30 / št. 102
Potres v Mjanmaru razkril, zakaj uradna različica rušenja nebotičnikov 11. septembra 2001 ni verodostojna

Ob potresu v Mjanmaru z magnitudo 7,7 so svet preplavili posnetki nebotičnika, ki se je zrušil.
Postal je skoraj tako ikoničen kot slike uničenja obeh stolpov dvojčkov 11. septembra 2001.
Raziskovalci dogodkov tistega tragičnega dne, ki je spremenil zgodovino pa so prepričani, da prav to rušenje kaže na pomembna dejstva –, če si oba padca pogledamo drugega ob drugem.
[Reposting w/corrections] Myanmar Earthquake Provides 9/11 Lesson for Critical Thinkers
— Richard Gage, AIA, Architect (@RichardGage_911) April 3, 2025
By now, we are all familiar with the catastrophic high-rise collapse in Bangkok following the powerful 7.7-magnitude earthquake in Myanmar. It has become almost as iconic as the images of the… pic.twitter.com/jMmHiY8eSp
»Ko to storimo, se naučimo nekaj zelo pomenljivega. Kaj ste opazili vi?« sprašuje Richard Gage, eden od arhitektov, ki nasprotuje »uradni« različici rušenje nebotičnikov WTC in nebotičnika številka 7, leta 2001 v New Yorku.
Pri stolpu WTC se v prvih treh sekundah začne dozdevati, kot da se je zrušil - navzdol.
»Nato pa se razvije v serijo več sto eksplozij, geometrijo ognjemetov, prosto letečih konstrukcijskih jeklenih profilov, kjer je vsak težak od 4 do 8 ton, ki se bočno izstrelijo (to je navzven) s hitrostjo 80 km/h (po podatkih fizikov) in pristanejo do 600 metrov v vse smeri - za seboj pa puščajo goste oblake belega dima. Izračunali so, da je v vsakem izmetu toliko energije, da bi lahko izstrelili 200-kilogramsko topovsko kroglo na razdaljo 5 kilometrov - in teh je na stotine. Poglobite se v to z našo novo belo knjigo,« piše Richard Gage.
Pri nebotičniku v Mjanmaru pa tega ni videti.
An in depth breakdown of Building 7, that you haven't seen. pic.twitter.com/0Su621WUJd
— 9/11 Revisited (@911Revisionist) April 8, 2025
»To posebno uničenje visoke stolpnice je bilo precej drugačno. Ker ni bila opremljena z eksplozivom, čeprav je spodnji del njenih stebrov v manj kot sekundi silovito potegnilo na eno stran in nato na drugo stran ter jih zlomilo, zaradi česar stavba nad njo ni imela kam drugam, razen navzdol.
Sem rekel 'navzdol'? Tako dejansko deluje gravitacija (razen 11. septembra). Stavba pade, vendar ne s prostim padom. To pa zato, ker se na začetku niso zlomili vsi stebri v stavbi - večinoma le tisti na dnu.
Večino preostalih je morala 'zdrobiti' teža zgornje stavbe, kar je upočasnilo hitrost padanja. Toda tudi med tem masivnim 'drobljenjem' ne vidimo stebrov, ki bi bili pometani 'VEN', kot je to vidno pri nebotičnikih dvojčkih.«
»To je razlika med zelo eksplozivnim rušenjem (Twin Towersov) in naravnim gravitacijskim zrušenjem (zaradi potresa).
Nedokončana gradnja mjanmarskega stolpa je nedvomno prispevala k njegovi strukturni okvari, betonsko ogrodje pa je morda res imelo določeno vlogo pri strukturni ranljivosti.
To so vsekakor opazne razlike v primerjavi z jeklenim ogrodjem stolpnic dvojčkov, vendar nikakor ne pojasnijo obnašanja 'VEN vs. DOL', ki smo ga opazili v zgornjih dveh primerih.
Pozorno moramo primerjati tudi posledice zrušenja.
Tridesetnadstropni stolp v Mjanmaru je ustvaril 10 nadstropij visok kup (ruševin).
(Nadstropja) so zložena na kup - kot palačinke.«

»Vsako nadstropje lahko skoraj preštejete.
Medtem ko smo v severnem stolpu imeli 110 nadstropij (skoraj 4-krat višji od mjanmarskega stolpa ) in vsako je bilo veliko kot hektar, vendar vidimo le kup, visok od 4 do 6 nadstropij (približno polovica mjanmarskega kupa) - in ne nadstropij.
Na kupu ni nobenih nadstropij, ki bi jih lahko prešteli - ne 110, ne 50, ne 10, niti enega vidnega nadstropja katere koli velikosti, ki bi bilo lahko vidno na kupu.«

»Kup, ki ga je pustila stolpnica Svetovnega trgovinskega centra, razkriva, da betonska tla niso bila le raztreščena v zraku in razporejena od reke do reke po spodnjem Manhattnu, ampak da je bila večina jeklenega ogrodja razporejena tudi daleč zunaj površine stavbe.
Kaj je torej 'zdrobilo' stavbo?!
To se preprosto ne ujema.
Razmislite kritično. Sprašujte se o uradnih pripovedih. Opravite lastno raziskavo,« opozarja Richard Gage.
First time that the owner of The World Trade Center did not have breakfast in his building was on 9/11 remarkable luck that. pic.twitter.com/6xDNk2EkVs
— Hussain “Hoz” Shafiei (@HussainShafiei) April 9, 2025
Številni arhitekti, kemiki in fiziki v njihovi skupini so prepričani, da so bile zgradbe minirane od znotraj.
O tem pričajo tudi ostanki stopljenih kroglic jekla, ki bi lahko nastali ob izgorevanju t. i. termita ali podobnega sredstva.
Opozarjajo tudi na še nekaj fizikalnih dejstev.
Two lessons on the physics of a falling object:
— Intl. Center for 9/11 Justice (@ic911justice) April 8, 2025
1) A falling object cannot crush something it is not falling on top of.
2) An object falling through air will not break apart unless there is a force on the inside causing it to break apart. pic.twitter.com/XM5C9122rX
»Dve lekciji o fiziki padajočega predmeta:
1) Padajoči predmet ne more zdrobiti nečesa, na kar ne pade.
2) Predmet, ki pade skozi zrak, ne bo razpadel, razen če je v notranjosti sila, ki povzroči, da se razbije.«