REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Po libijskem modelu: Izrael in ZDA želita, da Iran pod njunim nadzorom sam »razstreli« vse svoje jedrske objekte!

Po libijskem modelu: Izrael in ZDA želita, da Iran pod njunim nadzorom sam »razstreli« vse svoje jedrske objekte!Vir: Posnetek zaslona, X

Benjamin Netanjahu, predsednik izraelske vlade in obtožen vojnih zločinov s strani Mednarodnega kazenskega sodišča, ki se je pravkar srečal s predsednikom ZDA Donaldom Trumpom, je izjavil, da bodo prihajajoča »pogajanja« z Iranom temeljila na libijskem modelu.

To kaže, da je za uspeh teh pogajanj zelo malo možnosti.

To bi od Irana zahtevalo, da »razstreli lastne jedrske objekte« pod ameriškim nadzorom. »Libijski model« je vodil do spremembe režima in Gadafi je bil brutalno umorjen.

Iranski uradnik, ki je želel ostati anonimen, je konec tedna dejal, da je za sklenitev dogovora verjetno še približno dva meseca, pri čemer je navedel zaskrbljenost, da bi dolgoletni sovražnik Irana Izrael lahko izvedel samostojen napad, če bi pogovori trajali dlje.

Netanjahu, ki je pokazal malo podpore pogajanjem ZDA z Iranom, je dejal, da če bi diplomacija lahko Teheranu preprečila, da bi kdaj dobil jedrsko orožje, »v celoti, tako kot je bilo storjeno v Libiji, mislim, da bi bilo to dobro«

Visoki izraelski uradnik je za ameriško spletno stran Axios povedal: »Netanjahu želi libijskega modela. Popolna razgradnja iranskega jedrskega programa.«

Decembra 2003 je Libija napovedala ukinitev svojega programa za množično uničevanje orožja (WMD), vključno z jedrskim prizadevanjem.

Netanjahu, ki se je pravkar srečal s Trumpom, je izjavil, da bodo prihajajoča »pogajanja z Iranom temeljila na libijskem modelu«. To bi od Irana zahtevalo, da »razstreliv lastne jedrske objekte« pod ameriškim nadzorom. »Libijski model« je vodil do spremembe režima in Gadafi je bil umorjen.

Toda Libija ni prejela varnostnih zagotovil ter gospodarskih in političnih nagrad, ki jih je pričakovala.

Iranski vrhovni voditelj ajatola Ali Hamenej je kritiziral takratnega libijskega vladarja Moamerja Gadafija in dejal, da Teheran ne bo šel po njegovih stopinjah.

Gadafiju se je posmehoval, češ da je »na podlagi praznih groženj pobral vso svojo jedrsko opremo, jo naložil na ladjo in predal zahodnjakom ter jim rekel: 'Vzemite jo!'«

Uradnik je dodal, da »Netanjahu želi doseči dogovor s Trumpom o napadu na iranske jedrske objekte, ko diplomacija ne uspe«.

Zadnja znana neposredna pogajanja med obema vladama so potekala pod takratnim predsednikom Barackom Obamo, ki je leta 2015 vodil mednarodni jedrski sporazum, ki ga je Trump pozneje opustil.

Opozorila Trumpa pred vojaško akcijo proti Iranu so po odprtem vojskovanju v Gazi in Libanonu, vojaških napadih na Jemen, zamenjavi vodstva v Siriji in izraelsko-iranski izmenjavi ognja razvnela že tako napete živce po Bližnjem vzhodu.

Trump, ki je okrepil ameriško vojaško navzočnost v regiji, odkar je januarja prevzel položaj, je dejal, da bi imel raje dogovor glede iranskega jedrskega programa kot oborožen spopad, 7. marca pa je dejal, da je pisal Hameneiju in mu predlagal pogovore.

Iranski uradniki so takrat dejali, da Teherana ne bodo ustrahovali.

Vir: Posnetek zaslona, X

»Iran ne more imeti jedrskega orožja in če pogovori ne bodo uspešni, dejansko mislim, da bo to zelo slab dan za Iran,v je dejal Trump v ponedeljek v Ovalni pisarni.

Do neposrednih pogovorov ne bi prišlo brez izrecne odobritve Hameneija, ki je februarja dejal, da pogajanja z ZDA »niso pametna, modra ali častna«.

Potem ko je Trump spregovoril, je visoki iranski uradnik, ki je želel ostati anonimen, za Reuters dejal: »Pogovori ne bodo neposredni ... Potekali bodo s posredovanjem Omana.«

Oman, ki vzdržuje dobre odnose tako z ZDA kot Iranom, je bil dolgoletni kanal za sporočila med rivalskimi državami.

Iranski časnik Nournews, ki je povezan z najvišjim varnostnim organom v državi, je Trumpovo izjavo o načrtovanem neposrednem srečanju opisal kot del »psihološke operacije, katere cilj je vplivati ​​na domače in mednarodno javno mnenje.«

Med svojim mandatom 2017–2021 je Trump ZDA umaknil iz dogovora iz leta 2015 med Iranom in svetovnimi silami, namenjenega omejitvi občutljivega jedrskega programa Irana v zameno za olajšanje sankcij. Toda Trump je znova uvedel obsežne ameriške sankcije.

Od takrat je Iran daleč presegel omejitve dogovora o bogatenju urana.

Zahodne sile obtožujejo Iran, da ima skrivni načrt za razvoj zmogljivosti jedrskega orožja z obogatitvijo urana do visoke stopnje cepljive čistosti, ki je po njihovem mnenju upravičena za civilni program jedrske energije.

Premik prihaja v negotovem času za teheransko regionalno »os odpora«, ki jo je v desetletjih vzpostavil z visoko ceno, da bi se zoperstavil vplivu Izraela in ZDA.

Os je močno oslabljena, odkar je napad palestinske skupine Hamas na Izrael 7. oktobra 2023 pahnil Bližnji vzhod v konflikt.

Hamas v Gazi in Hezbolah v Libanonu Izrael napadata že od začetka vojne v Gazi, medtem ko je gibanje Hutijev v Jemnu tarča ameriških zračnih napadov od prejšnjega meseca.

Izrael je lani napadel tudi Iran.

Padec sirskega predsednika Bašarja al Asada, še enega ključnega iranskega zaveznika, je dodatno oslabil vpliv Islamske republike in ameriški jastrebi upajo, da je sedaj pravi trenutek za napad na Iran.

Ne glede na to, da je libijski model zelo slaba začetna točka za pogajanja s Teheranom je Netanjahu, ki se je srečal s Trumpom, izjavil, da bodo »pogajanja z Iranom temeljila prav na libijskem modelu.

To bi od Irana zahtevalo, da razstreli lastne jedrske objekte pod ameriškim nadzorom.

Predstavniki Irana trdijo, da na te zahteve bodo pristali in da lahko ZDA o tem le sanjajo... 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek