REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bumerang: Ameriški predsednik zaradi uvedbe carin izgubil pol milijarde dolarjev

Bumerang: Ameriški predsednik zaradi uvedbe carin izgubil pol milijarde dolarjevZakonca Trump. Vir: Posnetek zaslona, X

Ameriški predsednik Donald Trump je najprej uvedel visoke carine vsem državam sveta, potem pa od nekaterih – razen tistih, uvedenih Kitajski – »začasno«, za 90 dni, odstopil.

Morda tudi zato, ker je s tem uničil dober del svojega bogastva?

Nekateri v tem vidijo polom njegove carinske vojne, drugi le začasni predah.

Borze so se znova vrnile iz rdečih v zelene številke – a vrednosti so dosegle komaj polovico tiste, pred Trumpovo napovedjo višjih carin.

Toda ob tem je precej bogastva izgubil tudi sam ameriški predsednik, ki je prav tako bogataš.

Vir: Posnetek zaslona, X

Prejšnji teden, ko je Donald Trump »izstrelil« prve strele v svetovni trgovinski vojni je namreč s tem povzročil škodo mnogim, tudi sebi.

Ameriški predsednik je najprej uvedel visoke carine vsem državam sveta, potem pa od nekaterih – razen tistih, uvedenih Kitajski – »začasno«, za 90 dni, odstopil. Morda tudi zato, ker je s tem uničil dober del svojega bogastva?

Carine se zdijo preprosto orodje, vendar imajo pogosto nepričakovane posledice.

To kaže primer Donalda Trumpa, čigar vrednost premoženja je v samo nekaj dneh padlo za pol milijarde dolarjev.

2. aprila, na dan, ko je Trump razkril svoj tarifni načrt, je Forbes njegovo neto premoženje ocenil na 4,7 milijarde dolarjev.

Vrednost njegovih borznih delnic in zasebnih naložb pada skladno s širšim trgom.

Največjo izgubo prinaša njegovo najvrednejše premoženje – Trump Media and Technology Group.

Delnice družbe so v zadnjih treh trgovalnih dneh padle za 8 odstotkov in dosegle najnižjo ceno po oktobru.

Njegov delež, ki je bil v sredo vreden 2,2 milijarde dolarjev, je zdaj vreden približno dve milijardi dolarjev. Izguba okoli 170 milijonov dolarjev je šele začetek njegovih težav.

Trumpov delež komercialnih nepremičnin je po ocenah upadel za 90 milijonov dolarjev. Ob predpostavki, da so doživele podobne izgube kot družbe, ki kotirajo na borzi, ki se ukvarjajo s temi nepremičninami.

Delnice Vornado Realty Trust, podjetja, ki sodeluje s Trumpom na dveh njegovih najvrednejših nepremičninah (1290 Avenue of the Americas v New Yorku in 555 California Street v San Franciscu), so padle za 14 odstotkov od trenutka Trumpove objave do konca včerajšnjega dne.

Borza - New York oktober 2018
Vir: Posnetek zaslona, X

Cena delnice še enega velikega newyorškega nepremičninskega podjetja, SL Green, je padla za 15 odstotkov.

Trumpov portfelj, vključno z nepremičninami Vornado (Trump Tower in Wall Street 40), je zdaj ocenjen na 570 milijonov dolarjev.

To je manj od 660 milijonov dolarjev prejšnji teden.

Tudi nepremičnine za golf izgubljajo vrednost. Žoge, palice in majice v profesionalnih trgovinah prihajajo iz tujine.

Resnična grožnja Trumpovemu portfelju pa je možnost zmanjšanja izdatkov. Člani kluba bi lahko zmanjšali stroške za poroke, luksuzne obroke ali celo članstvo.

Ni primerljivih javnih družb s Trumpovimi klubi, vendar najbližja primerjalna metrika kaže na težave. Delnice podjetij v industriji zabave in prostega časa, kot sta Vail Resorts in Soho House, so od srede padle za več kot 15 odstotkov.

Za 15 odstotkov je padel tudi Topgolf Callaway Brands, ki izdeluje palice in upravlja igrišča za golf. Podoben upad Trumpovih igrišč za golf bi zmanjšal njegovo neto vrednost še za 70 milijonov dolarjev.

Nič v boljšem položaju ni premoženje v gostinstvu. Trumpovo največje premoženje je Trump National Doral.

To je letovišče s 643 sobami v Miamiju.

Družina Trump z osebjem v Mar - a - Lago
Družina Trump z osebjem v Mar-a-Lago. Vir: Posnetek zaslona, X

Tiskovna predstavnica Bele hiše Taylor Rogers pravi, da je »predsednik osredotočen na državo, ne na svoj posel.«

Predsednik Trump je uvedel carine državam, ki so nas leta izkoriščale, da bi zagotovil, da so Američani bolje zaščiteni za prihodnje generacije.

»Predsednik Trump je uvedel carine državam, ki so nas leta izkoriščale, da bi zagotovil, da so Američani bolje zaščiteni za prihodnje generacije,« je dejala v izjavi.

»Predsednikovo premoženje je v skrbništvu, ki ga upravljajo njegovi otroci, medtem ko on marljivo dela, da bi državo vodil proti gospodarski blaginji,« je dodala.

Poleg Dorala ima Trump še vedno v lasti na stotine hotelov in stanovanjskih enot v stolpnicah v Chicagu in Las Vegasu. Če bi vrednost Trumpovih naložb padla za recimo 16 odstotkov, bi izgubil še 65 milijonov dolarjev.

Njegov veliko manjši posel licenciranja in upravljanja bi lahko izgubil še dodatnih 15 milijonov dolarjev.

Močno so se pocenile tudi stanovanjske nepremičnine, v povprečju so se delnice štirih stanovanjskih lastnic pocenile za 13 odstotkov.

Vir: Posnetek zaslona, X

Trump ima v lasti na desetine enot znotraj zgradb, ki jih je zgradil v začetku leta. Če bi zmanjšal ta portfelj, bi se njegova neto vrednost zmanjšala za približno dodatnih 20 milijonov dolarjev.

Njegovo najbolj zaščiteno premoženje so morda njegove številne trofeje, kot sta penthouse na vrhu Trumpovega stolpa in letovišče Mar-a-Lago.

Če bi se vrednost prvovrstnih nepremičnin zmanjšala za recimo 5 odstotkov ali za polovico padca širšega trga, bi Trump izgubil še 32 milijonov dolarjev.

Več kot bo negotovosti, ki jo bo Trump vnesel v svetovno gospodarstvo, hitreje bo upadala neto vrednost njegovega premoženja.

Ob tem ima Trump še gotovino v zasebnem posojilnem podjetju Blue Owl Capital v vrednosti med 5 in 25 milijoni dolarjev, ki je od srede padla za 22 odstotkov.

Trump je ob tem trgoval tudi s kriptovalutami, v katerih naj bi po nekaterih ocenah zaslužil 17 milijonov dolarjev. Izgube zaradi padca »etherja« v katerega je vlagal denar bi bile lahko težke še 32 milijonov dolarjev.

Vse skupaj bi tako Trump izgubil pol milijarde dolarjev, če bi si cene opomogle za polovico pa najmanj 250 milijonov dolarjev.

Trumpa to morda ne moti, kajti prepričan je, da bodo ZDA iz carinske vojne na dolgi rok izšle kot zmagovalke, a mnogi v to dvomijo.

Podatki pa že kažejo, da je nekaj očitno - več kot bo negotovosti, ki jo bo Trump vnesel v svetovno gospodarstvo, hitreje bo upadala neto vrednost njegovega premoženja.

Kitajska pa je medtem že zvišala svoje carine na ameriško blago.

Kitajska je po zvišanju carin v ZDA zvišala svoje dodatne carine na 84 odstotkov na izdelke uvožene iz ZDA.

Kitajska bo dvignila dodatne carine na izdelke, uvožene iz ZDA, na 84 odstotkov z začetkom veljavnosti od 12.01 v četrtek, je v sredo sporočila komisija državnega sveta za carine

Sporočilo sledi odločitvi ZDA, da dvignejo recipročne carine na kitajski uvoz z 34 odstotkov na 84 odstotkov, kar je poteza, ki gre še naprej v napačno smer in po oceni komisije "resno škoduje pravicam in legitimnim interesom Kitajske."

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek