REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Orbána, Janšo in ostale »črne ovce« v času predsedovanja Joeja Bidna čakajo težave in poslabšanje odnosov z ZDA

Orbána, Janšo in ostale »črne ovce« v času predsedovanja Joeja Bidna čakajo težave in poslabšanje odnosov z ZDANas čaka »orbánizacija«? Vir: Twitter

Madžarski predsednik vlade Viktor Orbán in njegovi politični zavezniki lahko po nastopu novega ameriškega predsednika Joeja Bidna pričakujejo številne težave.

Navijanje slovenskega predsednika vlade za Donalda Trumpa in pozno čestitko Viktorja Orbána Bidnu (na potrditev iz Janševega kabineta, da je Janez Janša res čestital Bidnu - še vedno čakamo) je zato mogoče razumeti tudi v tej luči.

Madžarski analitiki medtem napovedujejo, da lahko predvsem »predsednik vlade Viktor Orbán pričakuje poslabšanje ameriško-madžarskih odnosov« saj je v ameriško administracijo vključenih precej politikov, ki »dobro poznajo madžarsko situacijo,« ocenjuje portal Intellinews.

Madžarski premier vendarle ni naredil takšne napake, kot Janez Janša, ki je odkrito navijal za Trumpa in mu prvi in edini med evropskimi in svetovnimi politiki čestital za »zmago«, ko so se glasovi šele preštevali, nato pa je celo osebno žalil Joeja Bidna kot najšibkejšega ameriškega predsednika.

Orban je bil prvi evropski predsednik, ki je podprl Trumpa leta 2016, maja 2019 pa je nato dočakal nagrado - sprejem pri 45. predsedniku Združenih držav Amerike v Beli hiši.

Donald Trump je Viktorja imenoval celo za »svojega dvojčka«.

Ameriška administracija je nato tiho gledala, kako je Orbánova vlada iz države pregnala zasebno, Sorosovo univerzo CEU, prav tako pa je mirno spremljala njegove napade na nevladne organizacije, svobodo tiska in pravno državo.

Tudi zato je bil Viktor Orbán eden od zadnjih evropskih predsednikov vlad, ki so čestitali Joeju Bidnu, 46. predsedniku ZDA.

Toda madžarski premier vendarle ni naredil takšne napake, kot Janez Janša, ki je odkrito navijal za Trumpa in mu prvi in edini med evropskimi in svetovnimi politiki čestital za »zmago«, ko so se glasovi šele preštevali, pred tem pa je celo osebno žalil Joeja Bidna kot najšibkejšega ameriškega predsednika.

Budimpešta sedaj sicer poskuša pragmatično popraviti odnose z Belo hišo.

Tudi v Washingtonu se seveda ne bodo v popolnosti odrekli pomembnemu zavezniku v zvezi NATO.

Toda Istvan Dobozi, nekdanji višji ekonomist v Svetovni banki ocenjuje, da bodo odnosi med državama »šli hitro navzdol.«

Težava je namreč v tem, da vodilnim ameriškim politikom v novi administraciji ZDA ni mogoče prodajati »pravljic« o tem, kaj se zares dogaja na Madžarskem.

Vodilnim ameriškim politikom v novi administraciji ZDA ni mogoče prodajati »pravljic« o tem, kaj se zares dogaja na Madžarskem.

Pregone drugače mislečih in zatiranje medijev tam pogosto propagirajo kot boj proti ostankom »komunizma« ali »starim silam«, toda to vodilne med ameriškimi demokrati nikakor ne bo prepričalo.

Še posebej Joeja Bidna vodilni politiki iz Budimpešte ne bodo mogli prepričati, da v primeru Madžarske (pa tudi Poljske, Slovenije...) ne gre za avtokratske režime, ki zatirajo prvine demokracije.

Joe Biden je namreč Madžarsko obiskal že kot mlad senator, avgusta leta 1977.

Ob srečanju s takratnimi komunističnimi voditelji so se dogovorili o vrnitvi največjega madžarskega zaklada, Svete krone, ki so jo iz Avstrije pretihotapili ob koncu druge svetovne vojne.

Zunanji minister Anthony Blinken ima prav tako družinske vezi na Madžarskem.

Njegov oče Donald Blinken je bil ameriški veleposlanik v Budimpešti med leti 1994 in 1998, v času predsedovanja Billa Clintona.

Njegovi predniki po materini strani prihajajo iz Madžarske. Blinkenova mačeha Vera Blinken je emigrirala iz Madžarske leta 1949.

Teden po ameriških volitvah so bili arhivi OSA v univerzi CEU, ki jo je Orbán iz Madžarske pregnal v Avstrijo poimenovani v Arhive Odprte družbe Vere in Donalda Blinkena.

Ob tem je 95-letni Donald Blinken CEU »zaupnik« in častni član odbora (emeritus) univerze CEU, ki za Viktorja Orbána predstavlja rdečo cunjo pred nosom.

Tudi Susan Rice, nekdanja svetovalka za nacionalno varnost Baracka Obame, ki bo vodila Bidnov svet za domačo politiko je bila glasna v kritiki politike Viktorja Orbána.

V zapisu na Twitterju je prejšnjo pomlad, ko se je Orbán izboril za skoraj neomejena pooblastila zaradi pandemije, pozvala Evropsko unijo, da naj »brcne Madžarsko iz EU

Riceova je vztrano kritiziala tudi »demokratični deficit« Madžarske in odigrala veliko vlogo pri izolacijo Orbána, ki je v ZDA v času Baracka Obame veljal za »črno ovco,« ocenjuje portal Intellinews.

Toda vse zapisano velja v veliki meri tudi za Orbánove tesne zaveznike.

Do Orbána kritični ameriški politiki zagotovo ne bodo odpirali vrat v Belo hišo takšnim podpornikom in tesnim zaveznikom Viktorja Orbána, kot je slovenski predsednik vlade.

Na slovenski desnici so prejšnja leta pogosto jadikovali, kako prveč »proruska« je slovenska zunanja politika in kako je nujno potrebno izboljšati odnose z ZDA.

Ampak v zadnjem času so te kritike kar potihnile.

Razumljivo, kajti zagovorniki sedanje vlade imajo nepremostljiv problem – predsednika vlade, ki je uspel s svojimi tviti, kopiranjem političnih potez in razkazovanjem tovarištva z Viktorjem Orbánom tudi Slovenijo uvrstiti med države, ki so za novo ameriško administracijo problematične.

Odnosi med ZDA in desno usmerjeno vlado v Ljubljani bi morali menda »cveteti«, dogaja pa se nekaj popolnoma drugačnega – tudi odnose ZDA in Slovenijo čaka – hitra pot navzdol.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek