sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Nemški mediji: Skripal delal za obveščevalne službe štirih članic zveze NATO
Nemški časnik Focus poroča, da je dvojni ruski agent Sergej Skripal, ki je bil zastrupljen v Veliki Britaniji, skupaj s svojo hčerko Julijo do julija leta 2017, kljub temu da je bil zamenjan in izpuščen iz Rusije, delal za obveščevalne službe štirih držav zveze NATO.
Pri tem se je Focus pozval na neimenovane vire iz Združenega poveljstva zveze NATO za protivohunstvo (NATO's Allied Command Counter Intelligence - ACCI). Med svojim delom naj bi Skripal odkril nekaj aktivnih vohunov ruske vojaške obveščevalne službe GRU.
Časnik ob tem poroča, da je Skripal leta 2012 v spremstvu pripadnikov britanske službe MI6 odpotoval v Prago in obvestil lokalne oblasti državne varnosti o aktivnostih ruske obveščevalne službe, saj je nekatere posameznike poznal še iz časov, ko je bil sam aktiven pripadnih ruske tajne službe.
Sredi leta 2016 naj bi Skripal predal natančne informacije o treh ruskih vohunih estonskim službam. Med izdanimi naj bi bil tudi neki častnik estonske vojske.
Skripal naj bi delal tudi za španske obveščevalce, ki naj bi jih obveščal o kriminalnih aktivnostih in povezavah med rusko mafijo in pomembnimi politiki iz Moskve v regiji Costa del Sol.
V času svojega dela za zvezo NATO naj bi Skripal razkril tudi več ruskih vohunov.
Britanska policija je medtem sporočila, da je poleg dveh že odkritih agentov GRU - Alexandra Petrova in Ruslana Boshirova – odkrila še tretjega ruskega agenta, ki naj bi prišel v Veliko Britanijo kot »izvidnik« pred prihodom obeh drugih agentov, ki naj bi nato izpeljala napad z živčnim bojnim strupom »novičok.« Skripal in njegova hčerka naj bi sicer po tem napadu preživela, vendar je nato odvržen strup ubil drugo britansko državljanko.
Rusija vpletenost v to dogajanje zanika. Ruski predsednik Vladimir Putin trdi, da sta oba obtožena ruska državljana »civilista«, oba pa prav tako zanikata vpletenost v zastrupitve in trdita, da sta si v Salisburyu želela ogledati zgolj »svetovno znano katedralo.« Kar je seveda nekoliko prozoren izgovor.
Zahodni analitiki tem trditvam ne verjamejo, priznavajo pa, da bi Rusija zastrupitve, če bi želela, lahko izpeljala veliko bolj tiho in neopazno. In da, če je res v ozadju zastrupitev, to pomeni, da je bil napad namerno izpeljan tako, da dvigne veliko prahu, hkrati pa Rusiji omogoči, da svojo vpletenost odločno zanika.
Zadnje informacije, ki jih je objavil Focus pa potrjujejo, da je morda res šlo za nekaj takšnega in da so se ruske tajne službe na precej očiten način lotile zamenjanega vohuna, ki se v nasprotju z dogovori o zamenjavi očitno - ni upokojil.