REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Melania Trump na safariju v Keniji z nepriljubljenim pokrivalom znova izzvala val polemik

Melania Trump na safariju v Keniji z nepriljubljenim pokrivalom znova izzvala val polemikMelania in kolonizatorji

Prva dama ZDA se je te dni daleč od Amerike, v Keniji, kjer bo na svoji turneji obiskala štiri države, odpravila na safari.

Vendar so objektivi fotografov, ki jo spremljali, na glavi Melanie Trump ujeli tudi podobo, ki nekaterim ni ostala neopažena – velik bel klobuk, na pol "čelado", ki so jo v Afriko pred stoletji prinesli evropski kolonizatorji "črne celine". Ta čelada sicer dobro varuje pred soncem, je lahka, toda hkrati je tudi splošno osovražena, ker skoraj vse prebivalce spominja na obdobje okupacije in tuje nadvlade, povezane z izkoriščanjem, ropom naravnih bogastev Afrike in številnimi krivicami, ki so bile storjene domorodcem.

To je enako, kakor da bi se na srečanje z ameriškimi kmeti afriških korenin odpravili oblečeni v uniformo konfederacijske armade.

To seveda ni edini podoben prekršek, ki ga je naredila prva dama s svojimi modnimi izbirami. Ko je pred meseci, na vrhu debate o primernosti ločevanja otrok od staršev migrantov obiskala migrantski center v Teksasu, je nosila vetrovko Zare z napisom "Meni, je res vseeno, kaj pa tebi?" (I really don’t care. Do U?)

Donald Trump je nato trdil, da je šlo za sporočilo Melanie vsem medijem, ki proizvajajo "lažne novice", nekateri mediji pa so poročali, da je šlo za kritiko predsednika ZDA in da je Melania želela javno ponižati soproga.

Melania s čelado Vir: NYT

Številni kritiki so na socialnih omrežjih seveda takoj spomnili, da je Donald Trump o afriških državah govoril kot o "usranih luknjah" in jih omenjal na podobne vulgarne načine. Namen Melanie v Afriki je seveda drugačen, želi si promovirati svoj program "Bodi najboljši"« in usmeriti pozornost javnosti na potrebe otrok v državah v razvoju.

Obiskala je že Gano in Malavi ter Kenijo in se odpravlja v Egipt. Vendar pa so se na družbenih omrežjih kritike zaradi uporabe sporne "čelade" pod oznako #FLOTUSinAfricaBingo nadaljevale.

Kolonizator Henry Morton Stainley v Afriki
Henry Morton Stainley

"To je enako, kakor da bi se na srečanje z ameriškimi kmeti afriških korenin, ki gojijo bombaž, odpravili oblečeni v uniformo konfederacijske armade," ocenjuje Matthew Carotenuto, koordinator afriških študij na Univerzi St. Lawrence in opozoril, da "je zgodovinski kontekst pomemben."

New York Times pa opozarja, da razen nekaterih prireditev v OZN, ki se jih je udeležila, ni povsem jasno, kaj je gospa Trump sploh vedela o Afriki pred svojo potjo tja.

Analitiki so v tem potovanju poskusili videti tudi nekakšen odpor Prve dame ZDA do stereotipov, ki jih ima njen soprog do Afrike, toda njena na prvi pogled majhna odločitev, da nosi belo čelado, je pokazala, da ima sama podobno omejeno razumevanje krajev, ki jih je obiskala v tem tednu, opozarja Kim Yi Dionne, profesor politologije na Univerzi Kalifornija, ki je tudi avtor kritičnega "hashtaga" o "beli kolonizatorski čeladi."

Kolonizatorji v Afriki
Slika britanskih kolonizatorjev in njihovega odnosa do domorodcev v Afriki. 

Kot poudarja, ne gre samo za estetiko, pač pa za kritiko razumevanja Afrike s strani prve dame ZDA. "Ko ljudje razmišljajo o Afriki, potem imajo te standardne poglede. Njena obleka je signal njenega razumevanja tega, kaj je po njeni oceni Afrika leta 2018. In to razumevanje je staro, obrabljeno in netočno," je kritičen ameriški profesor.

Njeni tovrstni "signali" so ob tem v Afriki sprejeti s težavami tudi zaradi povsem drugačnih sporočil, ki jih Afriki pošilja njen soprog. Tako je na primer Melania v Malaviju, najrevnejši državi na svetu ceremonialno razdelila milijon kosov šolskih knjig, istočasno pa je ameriška administracija prekinila celo vrsto programov pomoči Afriki, ki so vredni na stotine milijonov dolarjev.

NYT ocenjuje, da je Melania večinoma zgolj srečna, ker je daleč od Washingtona. Velikokrat se tudi slika, vendar so njena sporočila zmeraj zelo preprosta, saj po navadi reče le "čudovito" in "pozdravljeni." V Nairobiju je tako na primer z velikimi stekleničkami hranila mlade slončke, jih božala, ob tem pa ji je uspelo ohraniti svojo popolnoma belo srajco povsem čisto.

Z lokalnim poglavarjem v malaviju Vir:Pixell
Melania med pogovorom z lokalnim poglavarjem v Malaviju - dobili so milijon šolskih knjig od Melanie, hkrati pa letos izgubili milijone dolarjev razvojne pomoči od ZDA.

Vendar so mediji kljub njeni čeladi v ravnanju Melanie opazili še nekaj drugega. Kakšno uro po začetku svojega safarija je namreč izstopila iz svojega vozila in si v Keniji ogledala mesto, kjer so oblasti sežgale nekaj zaplenjene slonovine, da bi tako omejile trgovino s prepovedano "surovino", zaradi katere še vedno ubijajo slone.

New York Times ocenjuje, da se je Melania znova znašla 'na nasprotnem bregu' v razmerju do nekaterih odločitev svojega soproga.

S tal je pobrala nekaj sežgane slonovine, jo nalahno podrgnila in z rokami umazanimi od pepela rekla svojemu vodniku: "To je tako žalostno." 

In se s tem, kot opozarja New York Times, znova znašla "na nasprotnem bregu" v razmerju do svojega soproga, saj je prav administracija Donalda Trumpa pravkar že pripravila ukrepe, s katerimi bo preklicala prepoved uvoza nekaterih izdelkov iz slonovine v ZDA.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek