sreda, 04. december 2024 leto 29 / št. 339
Kristjani v Siriji znova žrtve turške ofenzive
Ofenziva Turčije proti kurdskim silam na severu Sirije ni samo odprla nevarnost bega pripadnikov Islamske države iz kurdskih zaporov, pač pa je novim nevarnostim izpostavila tudi kristjane, ki se z nevarnostjo zaradi Turčije niso soočili že več kot stoletje, opozarja National Interest.
Turčija namreč ob ofenzivi uporablja – kot pehoto – tudi »Sirsko nacionalno armado«, zavezništvo islamističnih upornikov, ki so se upirali tudi vladnim silam v Siriji.
Ti uporniki, gre za večinoma sunite, imajo predvsem nestrpna stališča tako do iranskih sil v državi kot do kristjanov.
Christian Communities in Northeast Syria Are the Target of a Turkish Attack for the First Time in Over a Century https://t.co/nTezHjQrfm
— Daniel/Brenda Moore (@mtntandem) October 12, 2019
Del teh sil je postala tudi »Armada Islama«, ki je v preteklosti že paradirala po mestih s kletkami, v katere je zapirala pripadnike verskih manjšin v Siriji.
Njen nekdanji vodja Zahran Alloush pa je nekoč dejal, da so manjšine »izdajalske« in da bi jih bilo potrebno »očistiti.«
Od leta 2011 so v Siriji uničili ali poškodovali več kot 120 krščanskih cerkva.
Cerkveni zvonovi še preostalih krščanskih cerkva po severni Siriji zato tudi te dni pogosto zvonijo in opozarjajo ljudi na grozečo nevarnost s severa, medtem ko si ljudje iščejo zaklonišča ali pa bežijo.
Sirski Asirci in Armenci so imeli tudi tedaj, ko je področje po zmagi nad Islamsko državo prevzel kurdski Sirski demokratični svet (SDC) o tem mešane občutke. Vendar vsi nasprotujejo vojni med Kurdi in Turki, ki se znova razplamteva.
»Sedaj hočejo končati delo, ki so ga začeli pred sto leti v Sejfi. Tu obastaja solidarnost med Sirskimi in asirskimi političnimi strankami, ki obsojajo te napade predvsem zaradi zgodovine in pa zato, ker nihče ne želi videti sosednje države, kako pride in napade njihove domove in jih prisili, da jih zapustijo,« pojasnjuje Bassam Ishak, diplomat kurdske SDC.
Pri tem pojasnjuje, da so kristjani v tem delu Sirije predstavljali kar tretjino prebivalstva, vendar so prav zaradi napadov in vojne in še pred tem v času nacionalističnega arabskega režima raje mnogi zbežali.
V deželi je nato ostalo še okoli štirideset do petdeset tisoč Asircev.
100+ years ago #Assyrian Church bells rang to warn all the laypeople of the impending attack during the #AssyrianGenocide.
— Evon Sworesh (@DannoSwo) October 10, 2019
Today church bells are also ringing, warning of the impending bombing from the ancestors of aforementioned genocide.
History repeats itself. https://t.co/DCIZyMRa3y
Februarja leta 2015 je ISIS napadel dolino Khabour.
Uničili so številne cerkve in več sto kristjanov zajeli.
Po navedbah Inštituta za asirsko politiko je ta napad izbrisal prisortnost Asircev v tej regiji.
#Assyrians #Assyriangenocide #Assyrianpersecution #Middeleast #Christianity #Christian #Assyrianchristians pic.twitter.com/EVKdzmmKVR
— Robert Jacob (@robertjacob0) October 13, 2019
Mnogi se spominjajo genocida, ki so ga nad njimi izvršili Turki leta 2015.
Zato bežijo proti mestu al-Hassaka in v južna predmestja mesta al-Qamishli, ki so ju krščanski begunci ustanovili v času turškega genocida leta 2015.
Če se bo vojna nadaljevala, pa bodo verjeno zapustili tudi ta, večja mesta.
Daid Vergili, pripadnik krščanske manjšine je opozoril, da turške sile bombardirajo tudi krščanska naselja.
»Bombardirajo tam, kamor sem želel oditi,« opozarja in navaja, da je želel oditi v al-Qamishli, vendar mu je to preprečila turška ofenziva.
»Naselje, ki so ga bombardirali, je mešanica Kurdov in kristjanov, toda morali so vedeti, da ima tudi krščansko prebivalstvo. Želijo, da kristjani zapustijo to področje,« opozarja Vergili.
So do something!! They always go in”peace“#attila #attila1974 #attila2019 #cyprus #syria #TurkishInvasion #KurdishGenocide #ArmenianGenocide #greekGenocide #AssyrianGenocide @POTUS @UN_CYPRUS @WhiteHouse @UN @ pic.twitter.com/2BYzndgbiu
— Ioannis Ioannou (@joannou__john) October 12, 2019
Iz sosednje Armenije poročajo, da so po navedbah armenskega parlamenta iz področja že evakuirali šestnajst armenskih družin. Armenska vlada ostro obsoja turško operacijo.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je sicer dosegel, da je ameriški predsednik Donald Trump ukazal umik ameriških sil iz področja, ki ga sedaj zavzema turška vojska s svojimi zavezniki.
Rusija in ZDA sta skupaj tudi preprečile sprejem resolucije VS OZN, ki bi obsodila turško ofenzivo.
Trust Turkey to show restraint? The country responsible for #ArmenianGenocide #GreekGenocide #assyriangenocide? You don’t deserve your position. pic.twitter.com/JeZ2wCyrom
— Sunny (@RPdarling3) October 10, 2019
Evropa sedaj pripravlja nove sankcije zoper Turčijo, ki jo je – še vedno nekoliko blago – pred nevarnimi posledicami akcije opozoril tudi ruski predsednik Vladimir Putin.
Mnogi tudi opozarjajo, da želi Ankara z oživljanjem svojih otomanskih ambicij ter večjim poudarjanjem verske enakosti – torej islama – združevati tako Turke kot Kurde, Arabce in Sirce ...