REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Izpraznjeni arzenali: NATO se bliža svoji skrajni meji, ko gre za pošiljanje težkega orožja Ukrajini

Izpraznjeni arzenali: NATO se bliža svoji skrajni meji, ko gre za pošiljanje težkega orožja UkrajiniFrancoski samohoden top Caesar. Vir: Telegram, posnetek zaslona

Nekdanji poveljnik topništva pravi, da se zavezniki NATO pakta približujejo skrajni meji glede pošiljanja težkega orožja Ukrajini. Topničarji namreč potrebujejo leto dni za usposabljanje, zato pomoč Zahoda Ukrajini - ne bo učinkovita.

Topništvo je močno odvisno od dobavne verige za rezervne dele in strelivo, je pojasnil strokovnjak.

Nekdanji poveljnik topništva v okviru zveze NATO je ocenil, da imajo države članice Nata v svojih arzenalih komaj še kaj, da bi poslali Ukrajini, kljub temu, da Kijev pritiska na ZDA in Evropo ter moleduje za raketne sisteme daljšega dosega, da bi tako zadržal ruske čete, ki neutrudno napredujejo.

Visoki predstavnik za varnostno politiko EU Josep Borrell je že 22. maja dejal, da je Evropski uniji zmanjkalo vojaške opreme, ki bi lahko pomagala Ukrajini.

Vse oči so sedaj uprte v ZDA, potem ko je Bela hiša napovedala, da bo naslednji paket pomoči v vrednosti 700 milijonov dolarjev vključeval sisteme vodenih raket HIMARS, ki lahko zadenejo cilje, oddaljene okoli 70 kilometrov, s posebnimi raketami pa celo 300 kilometrov daleč.

Spodaj si lahko ogledamo delovanje ruskega topništva.

Pierre Henrot, ki je služil kot visoki častnik jedrske artilerije v Natu in mirovni pripadnik OZN na Balkanu je za Sputnik povedal, da odločitve o dobavi najtežje opreme Ukrajini do zdaj segajo v konec aprila.

Ameriški predsednik Joe Biden je sicer najprej izključil darovanje samohodnih raketnih sistemov M270 z dosegom 300 kilometrov zaradi strahu, da bi ukrajinska vojska z njimi lahko udarila po Rusiji.

»Mislim, da prihajamo do meja tega, kar so Evropa in celo ZDA pripravljene zagotoviti Ukrajini, kljub ponovnim zahtevam vlade Zelenskega ... ZDA so poslale veliko in bi lahko poslale še več enakega orožja, da bi nadomestili... Evropejci pa kljub obljubam preprosto ne morejo poslati več težke opreme, saj je v njihovih arzenalih ni več veliko,« je ocenil.

»Kljub težkemu položaju ukrajinske vojske v Donbasu so ZDA dosegle mejo za to vrsto orožja, ki ga bodo zagotovile. Poleg tega države Nata vedo, da se zelo nevarno spogledujejo s konceptom vpletenosti v vojno. Ne želijo, da bi se znašle v neposrednem spopadu z Moskvo je dodal Henrot.

ZDA, Avstralija in Kanada so se sicer dogovorile, da bodo v Ukrajino poslale vlečne 155 mm havbice M777.

Toda te se težko kosajo s termobaričnimi raketami ruske vojske, ki tako brutalno, tudi na zelo majhnih relacijah tolčejo po sovražniku (spodaj.)

Strokovnjak je dejal, da bi bil presenečen, če bi zagotovili naboje Excalibur, ki ponujajo natančno ciljanje z GPS vodenjem z razdalje najmanj 30 kilometrov in več, ker en sam strel stane 80.000 dolarjev.

Francija je Ukrajini ponudila 155 milimetrske topove Caesar, vendar njihovo strelivo ni združljivo s havbicami M777.

Nizozemska se bo odrekla del zaloge 50 havbic, medtem ko je Nemčija Ukrajini ponudila nekoliko zastarele protiletalske tanke Gepard namesto želenih bojnih tankov Leopard 2.

»To na bojišču res ne bo imelo vpliva. Poleg tega se morajo topničarji usposobiti v tujini in kot poveljnik topništva menim, da potrebujete eno leto, da se prepričate, da so strelske ekipe v celoti sposobne uporabiti topništvo po svojih najboljših močeh in natančnosti ... ameriška in evropska pomoč zato ne bo zelo učinkovita,« je opozoril Henrot.

Prav zato ukrajinske sile z raketometalci Grad obstreljujejo kar središče mesta Doneck, kjer živi Rusiji nakonjeno prebivalstvo, kar lahko vidimo spodaj.

Gre res za vojne zločine, saj v teh napadih umirajo predvsem civilisti.

Neonacisti so zažgali tudi najstarejšo leseno cerkev v Ukrajini iz 16. stoletja, ki je pripadala Moskovski patriarhiji.

Zločin so pripisali Rusiji, podobno kot nedavne napade na tanke z dušikovo kislino v bližini.

Vojaki obeh osamosvojenih republik, Doneške in Luganske ljudske republike, ne pozabljajo tudi na številne ubite otroke, ki so padli pod granatami ukrajinskioh oboroženih sil.

Vojak na posnetku je izstrelitev svojih raket posvetil njim in zaradi njih dejal, da nasprotno stran sploh ne more menovani niti za nasprotnika.

Ukrajinske sile odgovarjajo z zahodno opremo.

Na primer s (spodaj) kamikaza-dronom Pholos.

Toda logistika je še ena šibka točka zavezniškega načrta za pomoč Ukrajini v njenem konfliktu z Rusijo.

Topništvo je močno odvisno od dobavne verige za rezervne dele in strelivo, je pojasnil strokovnjak.

Na položaje je treba pripeljati na tisoče granat in rusko letalstvo in ruske manevrirne rakete lahko zlahka prekinejo logistične linije.

Spodaj vidimo uničenje italijanskih havbic FH-70, ki jim je uspelo priti do položajev.

Nič bolje pa je ni odnesla tudi ta večja skupina ukrajinskoh vojakov.

Nevarno je, kadar so vojaki na bojišču strnjeni skupaj...

Od poljske meje do Donbasa je sicer 1250 kilometrov po cesti s kar nekaj razstreljenimi mostovi čez reko Dneper, pa tudi železniški tiri niso združljivi za vlake med Zahodom in Vzhodom.

Henrot je dejal, da so odnosi med Kijevom in Brusljem že napeti in se lahko hitro poslabšajo.

Ukrajinci potrebujejo tudi rezervne dele, ki morajo priti iz ZDA ali Evrope.

V Natu naročanje vsega, od orožja do nafte, poteka preko računalnikov.

Henrot je dejal, da dvomi, da bodo Ukrajinci dobili dostop do osebnih računalnikov, s katerimi bi lahko vstopili v logistična omrežja Nata: potrebno je le, da se ukrajinski logistični bataljon preda Rusom, da bi tako tajni postopki Nata in oprema prišli v roke - Kremlja.

Henrot je dejal, da so odnosi med Kijevom in Brusljem že napeti in se lahko hitro poslabšajo.

Medtem pa ruska vojska vztrajno tolče tudi po rovih, v katerih se skrivajo ukrajinski vojaki...

Kot poveljnik topništva menim, da potrebujete eno leto, da se prepričate, da so strelske ekipe v celoti sposobne uporabiti topništvo po svojih najboljših močeh.

Nemčija je nerada poslala sodobno orožje, medtem ko je Madžarska razjezila ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, ker je zavrnila kakršno koli pomoč poleg humanitarne pomoči.

Doslej so bile le Poljska in baltske države trdno na strani Kijeva, vendar so to tudi edine države, ki so pripravljene iti dlje.

»Vse evropske države članice niso na isti valovni dolžini, še posebej glede vojaške opreme ... Ko vidite težave EU pri opredelitvi skupne politike glede embarga ruske surove nafte, veste, da se bo Evropska unija verjetno ustavila pri šestem paketu sankcij in verjetno ne bo oblikovala še sedmega,« je ocenil strokovnjak.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek