REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Hitrost napredovanja ruskih enot je višja od hitrosti nemških enot v operaciji Blitzkrieg v drugi svetovni vojni!«

»Hitrost napredovanja ruskih enot je višja od hitrosti nemških enot v operaciji Blitzkrieg v drugi svetovni vojni!«Operacije v Ukrajini 20. marca. Vir: Twitter

V zahodnih medijih se vrstijo poročila o tem, kako so ruske izgube v Ukrajini že neznosne, kako ruski vojski že primanjkuje goriva in streliva ter da bo zato predsednik Rusije Vladimir Putin že kmalu pripravljen na to, da sprejme boleč kompromis.

CIA običajno nima pravice manipulirati z informacijami, ki bi vplivale na ameriško javnost. Prepovedano pa ji je lagati, če to vpliva na stališče Američanov.  In prav to počne zdaj.

Zahodni analitiki ob tem pozivajo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, da naj ne pristane na odcepitev Donbasa in da naj ob tem še naprej vztraja pri članstvu Ukrajine v zvezi NATO.

In  vse to kljub temu, da je že jasno, da gre za nemogoč cilj.

Istočasno Evropska unija v Ukrajino pošilja novo pošiljko orožja vredno pol milijarde evrov v upanju, da bo to spremenilo razmerja na bojnem polju.

Toda nič ni bolj zmotno od tega upanja EU.

Res je, da Rusija ni zavzela vso Ukrajino v nekaj dnevih, kot so strašili zahodni analitiki, toda to so bile povsem neverodostojne napovedi.

V nasprotju s tem pa Scott Ritter, ki je nekoč delal za ameriško obveščevalno agencijo CIA in danes poroča kot vojaški analitik tudi za ruske medije v svoji analizi navaja povsem drugačne podatke.

Natančni zadetki položajev ukrajinskih sil so mogoči zaradi vodenih izstrelkov - posnetek, zgoraj.

Scott Ritter ob tem opozarja na naslednja dejstva: »Analiziram kot vojak. Na začetku svoje kariere sem se veliko let učil o sovjetski taktiki zapiranja in uničevanja sil s pomočjo manevriranja ognja. Poznam te fante. Študiral sem jih 35 let, njihovo doktrino in opremo, njihovo taktiko delovanja.

To, kar zdaj vidimo, je klasična večvektorska strategija. Njen cilj je povezati sovražnikove sile, jih zadržati na mestu, uničiti poveljniška mesta, obkrožiti sovražne sile in zavzeti strateško pomembne objekte.«

Zgornji posnetek prikazuje, kako nacisti iz batljona Azov v šoli zadržujejo in trpinčijo talce - civiliste.

Zato ob izhodih iz mest ruski vojaki pregledujejo, ali imajo moški desničarske tatooje -, kar je znak, da so bili pripadniki neonacističnih bataljonov.

Ritter pojasni tudi domnevno počasno napredovanje ruskih sil: »Klasična večvektorska strategija zahteva obhod utrjenih območij, kjer bi bila bitka preintenzivna. Ne želijo jim dovoliti, da prevzamejo pobudo.

Hitrost napredovanja ruskih čet je višja od hitrosti nemških čet v operaciji Blitzkrieg v drugi svetovni vojni.

Torej, če nekdo reče, da je to 'počasi' - ne, ni počasi, to je najhitrejše napredovanje čet v zgodovini.«

Posnetek zgoraj kaže, da je polotok Krim ob začetku ruske vojaške operacije končno ponovno dobil vodo, ker so pripadniki oboroženih sil proruske Donecke ljudske republike razstrelili jez, ki so ga pred leti zgradili Ukrajinci, da bi preprečili dotok vode Rusom, prebivalcem Krima.

»Gre za najhitrejše napredovanje čet v zgodovini še posebej oziraje na dejstvo, da je ukrajinsko vojsko sestavljalo 260.000 osebja, usposobljenega in opremljenega po Natovih standardih, s tesno povezanim sistemom poveljevanja, ki ga učinkovito vodijo častniki,« poudarja Ritter, in doda: »Prav tako je pomembno vedeti, da imajo podporo 200-300.000 rezervistov, pomožnih enot in služb.

Razmerje med Rusi in Ukrajinci je 1 proti 6, in je to za ukrajinsko stran grozljiv poraz. 

In tako so se Rusi s 190-200.000 vojaki soočili s silo 600.000 vojakov. Običajno boste na začetku kampanje imeli prednost tri proti ena na strani ofenzivnih sil. Rusi so operacijo začeli s prednostjo ena proti tri oziroma ena proti štiri na ukrajinski strani. A kljub temu porazi v zadnjem tednu kažejo razmerje 1 proti 6 v korist Rusov. Običajno je bilo v sodobnih spopadih med drugo svetovno vojno, obsežnih uničevalnih bitkah, na primer v bitkah Nemcev z Američani, glede na to, da so zmagali Američani, na vsakega ubitega Američana ubitih 1,3 - 1,4 Nemca. To razmerje je Američanom omogočilo zmago v bitkah in nadaljevanje vojne. Razmerje med Rusi in Ukrajinci je 1 proti 6, in je za ukrajinsko stran grozljiv poraz.«

»Eden od razlogov, ki ovira napredovanje Rusov, je ta, da je ruska stran napovedala, da se namerava izogniti žrtvam med ukrajinsko vojsko. Zame, tako kot za vse, je bilo absolutno presenečenje, da so operacijo začeli z eno roko, zvezano za hrbtom.

Napredek je bil zelo umirjen in zelo previden.

Rusi so se skušali pogajati z vsemi, ki so zasedli utrjene položaje, da bi zmanjšali število civilnih žrtev in uničenje mestnih objektov,« pojasni nekdanji agent ameriške vohunske agencije CIA. 

Posnetek, zgoraj, prikazuje pripadnike specialnih čečenskih enot, ki rešujejo civiliste iz kleti, kjer so se skrivali pred Azovci med spopadi.

Scott Ritter opozarja na še eno zamolčano plat vojne v Ukrajini: »Rusi prav tako niso ubijali ukrajinskih vojakov v ukrajinskih vojašnicah.

Pa bi jih lahko.

Namesto tega so jih pustili mirno spati in rekli – 'raje ostanete v svojih vojašnicah in opustite odpor, ker nam ne gre za vas, lovimo večje ribe.'«

»Toda ukrajinske sile izgubljajo grozljivo brezupno. Menim, da bomo kmalu, slej ko prej, videli popolno predajo,« je prepričan Ritter.

In tako so se Rusi s 190-200.000 vojaki soočili s silo 600.000 vojakov. A kljub temu porazi v zadnjem tednu kažejo razmerje 1 proti 6 v korist Rusov. 

Če ne prej, pa ko bo Ukrajincem »zmanjkalo streliva, hrane, pitne vode in goriva in bodo pred izbiro – nesmisel odpora ali smrt.«

Scott Ritter je tudi prepričan, da so se ruske čete namerno prikrajšale za ogromno prednost sodobne vojaške doktrine – odločilno prednost v ognjeni moči: »Rekel bi celo, da so se prikrajšali za absolutno superiornost.

Običajna ruska strategija je locirati tarčo in jo uničiti z močnim ognjem iz raketometov, minometov, nato pa vse skupaj prebiti z oklepnimi silami, dokler se ne najde nova tarča in je treba postopek ponoviti.«

Video posnetek, zgoraj: dron Orlan med natančnim uničevanjem ciljev.

»Omenjena taktika je izjemno učinkovita in izjemno brutalna. Če bi jo uporabili za sovražnikovo formacijo, ki se nahaja v mestnem območju ali v gosto naseljenem predmestju, bi to povzročilo smrt več deset tisoč civilistov. Rusi so to taktiko opustili. Nikjer je niso uporabljali. Ko streljajo, jih vodijo podatki izvidniške akcije, podatki o zmožnostih sovražnika in njegovih lokacijah,« razlaga Ritter.

Toda, zakaj potem prihaja tudi do civilnih žrtev, o katerih poročajo zahodni mediji?

»Vojna je nenatančna znanost,« odgovarja Ritter. »Povem vam kot nekdo, ki to ve iz prve roke. Izbrali ste tarčo in najboljše orožje za njeno uničenje. In nenadoma se izkaže, da je bil obveščevalni podatek napačen ali pa je orožje pripeljalo do uničenja, ki ni značilno zanj.«

Pripadniki TO ukrajinskih oboroženih sil obstreljujejo rusko vojsko iz položaja znotraj naselja. Zahodni mediji praviloma taka in podobna dejstva prikrijejo in prikažejo samo nasprotni (ruski) ogenj in uničene - hiše civilistov.

»V vsakem primeru, ko pride do spopadov na območjih, kjer ljudje živijo, prebivalci plačajo najvišjo ceno. In to se trenutno dogaja. Toda trditi, da Rusi namerno ciljajo na civilno prebivalstvo, je absolutno izkrivljanje realnosti.

Rusi so zelo, zelo previdni pri uporabi orožja.

Rusi so zelo, zelo previdni pri uporabi orožja. Ko uporabljajo težko orožje, na primer v Harkovu so v bitkah v zasebnih zgradbah uporabljali večnamenske raketne sisteme. A zahodni mediji vam ne bodo povedali, da so Rusi pred tem na to območje poslali izvidniško skupino. Ukrajinska vojska, ki se je utrdila na tem območju, pa jo je ujela in uničila. Takšen izid izvidniške operacije samodejno spremeni območje v legitimen bojni cilj. Oprostite, ampak takšna so vojna pravila. Če ste se odločili za obrambo v stanovanjskih območjih, ne morete trditi, da je to vojni zločin, če so Rusi udarili po teh območjih. Mislim, da so Rusi neuspešni v enem vidiku, in to v smislu propagande,« meni Scott Ritter.

Posnetek, zgoraj: Delovanje večcevnega raketometa MLRS v okolici Harkova.

»Ne pravim, da bi rad, da Rusi lažejo. Rad pa bi, da v tem soočenju zastopajo svoje stališče. Tisto, čemur nasprotujejo, ni le propaganda ukrajinske vlade. Upoštevati je treba, da CIA tesno sodeluje z ukrajinskim informativnim ministrstvom. In CIA je odgovorna za tako imenovano ‘informacijsko operacijo.'

Če ste se odločili za obrambo v stanovanjskih območjih, ne morete trditi, da je to vojni zločin, če so Rusi udarili po teh območjih.

To je tajna operacija, politična akcija, ki se izvaja z dovoljenjem predsednika Združenih držav. In razlog, zakaj morajo dobiti predsedniško odobritev, je ta, da CIA običajno nima pravice manipulirati z informacijami, ki bi vplivale na ameriško javnost. Lahko lažejo, to počnejo precej uspešno.

Prepovedano pa jim je lagati, če to vpliva na stališče Američanov. In prav to počnejo zdaj. Širijo dezinformacije. Ali, recimo drugače, izvajajo premišljeno informacijsko akcijo, da bi dosegli notranjepolitične rezultate v Rusiji. Smisel je pravzaprav strmoglavljenje režima. Želijo strmoglaviti Putina.

Zato v Rusiji ustvarjajo notranje nezadovoljstvo in to nezadovoljstvo bodo usmerjali skupaj s sankcijami in političnimi mehanizmi. Vse mora delovati skupaj. Sankcije ne delujejo same od sebe. Sankcije so usmerjene proti določenemu razredu državljanov v Moskvi, za katerega ZDA menijo, da so protizahodno usmerjeni. In s tem, ko zaprete dostop do prednosti sodelovanja z Zahodom za ta razred, onemogočite njegov način življenja. ZDA želijo, da bi ta razred ušel izpod nadzora in strmoglavil njihovega Sadama. To je operacija za spremembo režima. In propaganda v Ukrajini ni omejena na pretiravanje ukrajinskih zmag, kot to običajno počne vojska, ali omalovaževanje ruskih uspehov. To je manipulacija z informacijami v Rusiji in v Evropi.« opozarja nekdanji uslužbenec ameriške agencija CIA Scott Ritter.

 

Video posnetek, zgoraj: Tank med čiščenjem terena v predmestjih Mariupola.

»Spomnimo se Nata – to je nesposobna organizacija, ki je sramotno zbežala iz Afganistana. Kako jih boste soočili s tem, kar se zdaj dogaja? Kako jih pripraviti do tega, da gredo proti temu, česar so Rusi sposobni? Začeti so morali z informacijsko operacijo, namenjeno preoblikovanju javnega mnenja v Evropi. Ampak ne neposredno. Pod vpliv propagande pa je padla tudi ameriška javnost.

Ne moreš doseči, da bi CIA tukaj, v Evropi širila laži in doma na CNN-u rekla: 'Ja, vse to je laž; ni vam treba pripravljati teh poročil. Nič od tega ni res. Sporočati morate samo resnico.'

Ne, CIA lansira laži, nato jim pusti, da zaživijo svoje življenje. To pa zahteva odobritev vlade. Predsednik Združenih držav je torej vpleten v operacijo, ki laže ameriški javnosti in ljudje bi morali to upoštevati,« sklene Scott Ritter.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek