REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Fašizem kot biznis: Mussolinijevo rojstno mesto se znova koplje v denarju

Fašizem kot biznis: Mussolinijevo rojstno mesto se znova koplje v denarjuMussolini - grobnica in spominki

Benito Mussolini se je rodil v majhni vasici Predappio v provinci Forli v deželi Emilija – Romanja. Tu je bil potem, ko so ga ustrelili italijanski partizani, nato leta 1957 tudi pokopan.

In prav zato je Mussolinijev rojstni kraj že desetletja središče nenavadnih romarskih pohodov, vse od leta 1957, ko so tja preselili njegove posmrtne ostanke.

To sicer ni nič novega, kar preseneča, pa je izjemno velik naval turistov, predvsem pa deklariranih fašistov v omenjeno mesto.

Roberto Canali, desničarski novi župan mesta je odprtje grobnice čez vse leto postavil visoko v svoje načrte in tudi odločno zmagal s tem predlogom.

Na sveta mesta fašizma je mogoče tudi z organiziranimi turističnimi potovanji.

Prvi postanek je ob grobnici velikega Duceja, nato pa si je v trgovinicah ob ulici Matteottija, socialdemokrata, ki so ga ubili fašisti, mogoče kupiti tudi majice z likom Mussolinija, kipce fašističnega diktatorja, znanih voditeljev SS-a, lično izdelanih svastik ter drugih nujnih pripomočkov, potrebnih za negovanje temnih tradicij fašizma.

Odlična prodaja in zaslužki v Italiji imajo vse več posnemovalcev tudi drugje.

V portugalskem mestu Santa Comba Dão so si zaželeli postaviti spomenik Antóniu de Oliveiru Salazarju, portugalskemu diktatorju, ki je vladal od leta 1932 do leta 1968.

Kip je bil uničen med revolucijo leta 1974, ohranila se je le glava, ki pa jo župan zvesto čuva.

Španski diktator Franco teh težav nima, saj si je že za časa življenja postavil mavzolej v Dolini padlih.

Mussolini - spominki

To popularnost diktatorjev so opazili tudi v Guardianu.

Navajajo besede Fabrizia in Mameli Gamberini, ki sta v Predappio prišla na svoje vsakoletno potovanje, s katerim se poklonita Benitu Mussoliniju.

»Midva sva fašista,« ponosno pove navdušena Mameli, ko zapusti Predappio Tricolore, prodajalno spominkov v barvah italijanske zastave.

»Prihajava vsako leto konec julija, da si kupiva spominke, obiščeva njegovo grobnico in pustiva nekaj cvetja v njegovo čast,« je ponosno zaupala novinarjem gospa Gamberini.

Oba sta iz mesta Varese, vsakega 29. julija pa prihajata proslavljati diktatorjev rojstni dan. Letos od njegovega rojstva mineva 136 let.

Njegovo grobnico so zaradi renoviranja zaprli leta 2017, toda trikrat letno – ob obletnici smrti 28. aprila, obletnici pohoda na Rim 28. oktobra ter 29. julija, ob obletnici rojstnega dneva, družinsko grobnico Mussolinijevih vendarle odprejo tudi za številne obiskovalce.

Ob teh obletnicah se zbere na tisoče oboževalcev fašizma, ki nato s fašističnimi in nacističnimi simboli korakajo proti pokopališču San Cassiano in se poklonijo spominu na »dučeja.« Na vencih in rožah je veliko napisov »hvala duče.«

Tukaj je še veliko več – vino, hrana, pokrajina – toda odpiranje grobnice je dobro za posel.

Večina prebivalcev tega mesta z okoli 6000 duš te goste sprejema kot nujno zlo tudi zato, ker v mestece, kavarne in hotele prinašajo precej dohodka.

Tudi Mussolinijevi vnukinji Rachele in Alessandra podpirata to vrsto turizma.

Roberto Canali, desničarski novi župan mesta je odprtje grobnice čez vse leto postavil visoko v svoje načrte in tudi odločno zmagal s tem predlogom.

»Ko je bila grobnica zaprta, se je toliko poslovnežev pritoževalo zaradi izgube dohodka. Poleg teh treh intenzivnih dnevov imamo čez leto neprestan dotok ljudi, ki so oblečeni normalno, ki jih zanima zgodovina in so razočarani, ko ugotovijo, da je grobnica zaprta,« poudarja Canali.

Mussolini - spominki  

Claudia Brunazzi, predstavnica lokalne gospodarske zveze pa pravi, da je žalostno, da je Predappio znan le po Mussoliniju, čeprav je tukaj »še veliko več – vino, hrana, pokrajina – toda odpiranje grobnice je dobro za posel.«

Celoletno odpiranje grobnice pa je že povzročilo proteste italijanske antifašistične zveze ANPI.

»To žali spomin na številne žrtve fašističnih zločinov, njihove rasistične zakone in sodelovanje z nacisti, kar je pripeljalo do masakrov nedolžnih žena, moških in otrok,« so zapisali v svojem sporočilu za javnost.

Luca Capacci, tiskovni predstavnik majhne leve stranke »Mogoče« pa opozarja, da to »ni zgodovinski spomenik, kot je Kolosej«, pač pa da ljudje sem »prihajajo slaviti diktatorja« in da je to nesprejemjivo.

To žali spomin na številne žrtve fašističnih zločinov, njihove rasistične zakone in sodelovanje z nacisti, kar je pripeljalo do masakrov nedolžnih žena, moških in otrok.

Kljub temu pa lokalna oblast že tehta, kako najti 30.000 evrov za vzdrževanje in varovanje grobnice, ki naj bi bila po novem odprta in kdo naj plača ta račun – družina ali mesto.

Prejšnji skrbnik, občudovalec Mussolinija je grobnico vzdrževal sam. Prav zaradi nerešenega vprašanja vzdrževanja pa grobnica zadnji dve leti ni bila odprta.

Italijo, pa tudi nekatere druge evropske države zato čaka še veliko dela za odstranjevanje ostankov fašističnih in avtokratskih simbolov in soočanje s temnimi platmi svoje preteklosti.

Toda za resnično spravo med narodi bodo politiki morali storiti še kaj – predvsem pa se bodo najprej morali resno soočiti z neugodnimi posledicami lastne zgodovine.

Kajti, kdor se iz zgodovine zaradi ugajanja množicam ničesar ne nauči, je na najboljši poti, da bo še naprej ponavljal precej bolj neugodne, tragične zgodovinske lekcije.

Italija je, kot kaže primer Predappia, že na tej poti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek