petek, 22. november 2024 leto 29 / št. 327
Donald Trump odločitev o napadu na Iran prepustil Savdijski Arabiji in njenemu diktatorju
Grožnje predsednika ZDA Donalda Trumpa, češ da je po napadih na dve rafineriji nafte v Savdski Arabiji ameriško orožje že »napolnjeno in pripravljeno« je znova sprožilo val negotovosti, vse skupaj pa se je odražalo tudi v cenah nafte, ki so poskočile skoraj za 20 odstotkov.
Cene so trenutno poskočile za okoli 14-17 dolarjev za sodček.
Toda če savdske rafinerije ne bodo popravljene v mesecu dni, bi cene nafte lahko narasle na preko 100 dolarjev za sodček.
Trump says we can trust Saudi Arabia about Iran though they lied to us about Khashoggi. @realDonaldTrump pic.twitter.com/2aWK15k2Po
— Brian J. Karem (@BrianKarem) September 16, 2019
Dr. Tilak Doshi, konsultant za Azijo v podjetju Muse & Stancil, ki je specializirano za trgovanje z energenti, opozarja, da je napad na savdske rafinerije »v naftnem svetu enak napadom 11. septembra, rafinerija v Akaiku pa je najbolj pomembna rafinerija za predelavo nafte na svetu.«
Napad je iz svetovnega trga »izbrisal« okoli 5,7 milijona sodčkov nafte dnevno, kar je več kot polovica nafte, ki jo vsak dan proizvaja Savdska Arabija.
I’ll say it again – any strike against Iran would be completely unconstitutional. Trump doesn’t have the authority to unilaterally strike Iran. It’s time to end US complicity in the war in #Yemen. #NoWarWithIran https://t.co/EyY0T9UefR
— Rep. Barbara Lee (@RepBarbaraLee) September 16, 2019
Škoda, merjena v dolarjih je zato že milijardna in se bo samo še povečevala, ker sploh ni jasno, koliko tednov – in morda celo mesecev – bo potrebno, da se popravijo rafinerije.
Toda analitiki istočasno opozarjajo, da tudi ameriški odgovor ne bo avtomatski.
Na kocki je namreč marsikaj, Iran pa je država z več kot 80 milijoni prebivalcev in velikim arzenalom.
Tudi če iranske rakete ne bi naredile veliko škode na ameriških ladjah ali oporiščih, bi bili v dosegu njihovih raket zagotovo cilji v Savdski Arabiji.
Tudi zato so v Rijadu za sedaj sicer obsodili »terorizem in sabotažo brez presedana«, niso pa imenovali krivca.
Ameriški predsednik pa je dejal, da »je videti« da je Iran za temi napadi, da pa čakajo na potrditev in odgovor »kraljestva« (v Rijadu), ki da mu bodo pomagali.
Hey @realDonaldTrump – FYI you need approval from Congress (not Saudi Arabia) if you want to go to war with Iran.
— Rep. Mark Pocan (@repmarkpocan) September 16, 2019
It’s time for the President to act in the interest of Americans – not Saudi Arabia’s government. https://t.co/ERHZ0rTVMK
Kar je seveda prav tako nevarno, saj je s tem odločitev o ameriškem povračilnem udarcu dal v roke slabotnejšega zaveznika.
Državi, na čelu katere je »diktator«, so prepričani v Daily Kosu.
»Trump je tvitnil, da so napadli naftne instalacije Savdcev in da mi 'vemo, kdo je kriv' ter da je naše orožje 'namerjeno in napolnjeno' in da čakamo le še 'potrditev'. In kako bo Amerika dobila to 'potrditev'? Kot nam sporoča Trump, bo on 'čakal, da iz kraljestva sliši, za koga mislijo, da je kriv napada in pod katerimi pogoji bomo šli naprej.' Bela hiša ni bila dvoumna. To ni stvar različnih interpretacij. Trump je Mohammedu bin Salmanu prepustil odločitev o tem, koga bomo napadli in kako bomo šli naprej …« opozarja Mark Sumner in dodaja, da je ameriški predsednik s tem »dal ameriško vojsko na razpolago savdskemu diktatorju Mohamedu bin Salmanu.«
Anyone is surprised by Trump’s willingness to cede US sovereignty to “the Kingdom” & waiting for their signal to act on #Iran hasn’t been paying attention.
— Bryan Dawson (@BryanDawsonUSA) September 17, 2019
The Trump and Republican “love affair” with authoritarianism and dictators is nothing new. It’s the “leadership” they crave pic.twitter.com/q5ZLMbwtgA
Prav tistemu, ki je pred štirimi leti začel z nezakonitim napadom na Jemen in z vojno, ki je ne zna končati in zaradi katere mu pravkar gorijo rafinerije nafte v Savdski Arabiji.
In ki mu je potem, ko je brez razloga lani odpovedal jedrsko pogodbo z Iranom, Trump poskušal prodati še jedrsko tehnologijo.