REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Deutsche Welle: Je Levica kriva za vse?

Deutsche Welle: Je Levica kriva za vse?Stop islamizaciji - Rostock Vir:Pixell

Analiza Deutsche Welle (DW) odkriva, zakaj je desničarskim populistom uspelo zavzeti vakuum, ki ga je levica zapustila. Predvsem zato, ker je prenehala skrbeti o delavcih, razkriva za DW zgodovinar Peter Brandt, najstarejši sin priljubljenega nekdanjega nemškega socialdemokratskega kanclerja Willyja Brandta.

"Desničarskim populistom se je uspelo 'vkopati' v klasično klientelo levih strank, torej socialdemokracije, in tam sedaj žanje uspehe", razlaga razloge za dogodke v Chemnitzu in drugod po Nemčiji iz kota zgodovinarja Peter Brandt, ki za nekoč močni (očetov) SPD pravi, da je žal "zašel na neoliberalno stranpot".

Poslednje meritve pulza javnega mnenja, ki jo je opravil DeutschlandTrend za nemški javni servis ARD so namreč pokazale, da je ekstremno desničarski Alternativi za Nemčijo (AfD) prvič uspelo prilesti na mesto druge najmočnejše stranke v državi, saj je po priljubljenosti prehitela Socialdemokratsko stranko Nemčije (SPD).

Na prvem mestu je sicer še vedno Krščansko-demokratska unija (CDU) kanclerke Angele Merkel, ki še naprej uživa največjo podporo.

Brandtov sin
Peter Brandt, zgodovinar, sin nekdanjega nemškega kanclerja in predsednika nemških socialdemokratov Willyja Brandta.

Komentator DW ocenjuje, da se je SPD, kot "velika tradicionalna stranka znašla v najgloblji krizi v svojih 150 letih obstoja, ne upoštevaje vojne čase."

"Že tretjič je SPD 'mlada partnerka' pod kanclerko Angelo Merkel oziroma v koaliciji z CDU in se, kljub spremembi na vodstvenem položaju, še vedno ni uspela stabilizirati. Sprašujem se, kam gre stranka, ki so jo nekoč, zaradi srčnega boja za pravice delavcev, imenovali celo 'rdeči velikan'? So časi kanclerja Willyja Brandta zdavnaj minili za SPD?", je v dilemi DW.

Po mnenju zgodovinarja Petra Brandta (69), ki ga DW predstavlja kot sina "legendarnega socialdemokratskega kanclerja", se propad lahko ustavi le, če se SPD ponovno orientira na množice delovnih ljudi in ne na posebne ali marginalne družbene skupine.

Po mnenju zgodovinarja Petra Brandta se propad lahko ustavi le, če se SPD ponovno orientira na množice delovnih ljudi.

Ob tem spominja na dejstvo, da so na volitvah leta 1972, ko so ankete kazale "brezupen zaostanek" SPD za CDU v višini desetih odstotkov, v SPD z enostavnim sporočilom "Glasujte za Willyja" dosegli "zgodovinskih 45,8 odstotkov glasov".

Takrat je po Brandtovi oceni uspela "politična špaga" tako, da so se različne politične skupine združile okoli enega političnega programa, kar se do danes še ni ponovilo."

Delavec - Štrajk
Priprave na štrajk v Uljaniku, Reka, Hrvaška. Vir: Pixell

Skoraj pol stoletja pozneje od omenjene "zgodovinske zmage", ima SPD hudo konkurenco levo od centra, ki jo v letu 1972 ni bilo, in to sta sedaj stranka Zelenih ter Levica (Die Linke), toda Brandt opozarja, da "nobeni od teh treh strank ni uspelo, da bi se prijela med tistimi, ki jih naslavlja s svojo politiko in to so delavci, delovni ljudje". Zgodovinar pravi, da je prav umik SPD iz področja socialnih vprašanj, ki so "jedro leve politike", pustil vakuum, v katerega je "vskočila" desničarska AfD.

Deutsche Welle poudarja, da za "glavnega grobarja socialne demokracije v Nemčiji" pogosto navajajo nekdanjega kanclerja iz vrst SPD Gerharda Schrödererja, saj je "njegovo ero na zunanjepolitičnem področju zaznamovala intervencija v Jugoslaviji, v notranji politiki pa začetek tako imenovane Agende 2010".

Umik SPD iz področja socialnih vprašanj, ki so "jedro leve politike", je pustil vakuum, v katerega je "vskočila" desničarska AfD.

"Ta načrt je vključeval radikalne reze v socialne dajatve in liberalizacijo trga dela. Nekateri so mnenja, da je to Nemčiji prineslo dolgo pričakovano obdobje konjunkture, vendar je očitno, da se mnogi čutijo poražence," ugotavlja Deutsche Welle.

Prav zato se je tudi Peter Brandt sam angažiral v novem levičarskem gibanju Vstani (Aufstehen), ki je nastalo v začetku meseca in ga vodi popularna političarka Levice Sahra Wagenknecht.

Sarah Wagenecht Vir:Wikipedija
Sahra Wagenckneht

Pobudnika gibanja sta zakonca Sahra Wagenknecht in Oscar Lafontaine, ki računata na povezovanje privržencev iz levega dela družbe, vključujoč simpatizerje iz SPD, Levice, Zelenih, pa tudi sindikatov, civilne družbe, cerkve, dela medijev, univerz. Doseči želita psihološki prelom, ki bi ustavil spreminjanje nemške politične pokrajine v smeri napredovanja skrajne desnice (AfD) ter nazadovanja tako levice kot zmerne desnice pod Angelo Merkel.

Torej so "nujne spodbude od zunaj", opozarja Peter Brandt in dodaja, da "ne gre za uničevanje dosedanjih strank, temveč za njihov preboj, mobilizacijo, da se na njih vpliva."

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek