REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rešen problem Ahilove pete BRICS-a: Kitajska in Indija dosegli dogovor o spornih delih meje

Rešen problem Ahilove pete BRICS-a: Kitajska in Indija dosegli dogovor o spornih delih mejeOvira, na katero so gotovo računali nasprotniki BRICS-a, je, kot kaže, šla na smetišče zgodovine. Vir: Posnetek zaslona, X

Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Lin Jian je včeraj potrdil, da je Kitajska dosegla rešitev z Indijo glede odprtih mejnih vprašanj, takoj potem ko je New Delhi sporočil, da je dosegel dogovor s Pekingom, poročajo kitajski in indijski mediji.

»V zadnjem času sta Kitajska in Indija vzdrževali tesno komunikacijo po diplomatskih in vojaških kanalih o zadevnih mejnih vprašanjih. Trenutno sta obe strani dosegli rešitev,« je dejal Lin na redni tiskovni konferenci v Pekingu.

Lin je poudaril, da je Kitajska pozitivno ocenila rešitev in bo v naslednji fazi sodelovala z Indijo pri njeni implementaciji.

Indija in Kitajska si delita najdaljšo (sporno) mejo na svetu. Med obema je 3.488 km dolga meja, ki je razdeljena na 3 sektorje.

Mejni problem, ki pesti Kitajsko in Indijo že desetletja, je predstavljal nekakšno Ahilovo peto BRICS-a in vsekakor upanje ZDA, da bosta najbolj obljudeni članici te organizacije lahko ostali v stanju trajnega konflikta.

Po spopadu za Aksai Chin in kratkotrajni vojni jeseni 1962 sta bila severna Indija in skrajni zahod Kitajske nenehno prizorišče občasnih spopadov, v katerih je bilo ubitih in ranjenih vojakov.

Tisto polvojno stanje ob nerazčiščenih mejnih črtah pa ni preraslo v pravo vojno.

Swaran Singh, profesor mednarodnih odnosov na univerzi Jawaharlal Nehru, je v avtorskem besedilu, včeraj objavljenem v časopisu China Daily, izpostavil, da sta Indija in Kitajska odgovorni za vodenje prenove BRICS, saj organizacija začenja sodelovanje z novimi članicami in vključuje, kot je poudaril, več drugih partnerjev s seznama več kot 30 kandidatov za pridružitev tej skupini.

»V nenehnem prizadevanju BRICS-a za reformo globalnega upravljanja je pomembno razumeti, kako in zakaj odgovornost nosita predvsem Peking in New Delhi. Kitajski BDP je namreč do konca lanskega leta zrasel na približno 18 bilijonov dolarjev, kar je več od skupnega BDP preostalih devetih članic BRICS.

Vse druge članice BRICS imajo Kitajsko za največjo trgovinsko partnerico in razen Indije in Brazilije so vse del predlagane kitajske pobude Pas in pot (Belt and Road).

Za Brazilijo je Kitajska destinacija za skoraj tretjino njenega svetovnega izvoza, medtem ko v Indiji uvoz iz Kitajske presega uvoz iz naslednjih štirih največjih trgovinskih držav skupaj. Kaže, da bo Indija s skoraj sedemodstotno letno rastjo in največjo populacijo mladih na svetu do leta 2030 postala tretje največje gospodarstvo na svetu, takoj za ZDA in Kitajsko,« je dejal profesor Singh.

Zadnji spopad med Kitajsko in Indijo na obmejnem območju je bil junija 2020, ko so se vojaki obeh držav spopadli v dolini Galwan v regiji Ladakh.

Ta spopad je sicer povzročil napetosti med obema jedrskima silama, a obe državi sta se, zlasti po volitvah v Indiji in ponovni izvolitvi indijskega premierja Narendre Modija, medtem zatekli k diplomatskim pogovorom in rešitvi morda ključnega vprašanja BRICS-a.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek