REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ponižani Stoltenberg: Koliko držav je napadla Kitajska? (VIDEO)

Ponižani Stoltenberg: Koliko držav je napadla Kitajska? (VIDEO)Televizijski intervju nekdanjega generalnega sekretarja Nata je razgalil hinavščino zahodnega vojaškega pakta. Stoltenberg ni znal odgovoriti na zelo preprosto novinarsko vprašanje in je bil videti precej neumno. Vir: Posnetek zaslona, X

Nekdanji generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je med intervjujem za norveško televizijo NRK ostal zmeden in ponižan.

Novinar Yama Wolasmal je nekdanjega vodjo Nata povabil v svojo televizijsko oddajo in ga vprašal, zakaj je Severnoatlantska zveza pod njegovo taktirko za glavno grožnjo razglasila Kitajsko.

Novinar afganistanskega porekla Wolasmal je Stoltenberga vprašal, v koliko državah je Kitajska v zadnjih 40 letih vojaško posredovala, kar je nekdanjega šefa Nata totalno zmedlo.

Norvežan je sprva okleval, nato pa se je odgovoru skušal izmikati. Toda, ker je novinar vztrajno čakal na odgovor, je Stoltenberg prekinil neprijetno tišino z besedami, da je bila Kitajska v spopadu z Vietnamom.

Nato je novinar opomnil Stoltenberga na časovni okvir njegovega vprašanja: zadnjih 40 let.

»To (spopad z Vietnamom) je bilo pred več kot 40 leti. Torej je odgovor (na vprašanje): nič!«, je Stoltenberga naposled popravil voditelj.

Nekdanji generalni sekretar Nata Stoltenberg tako ni znal odgovoriti na zelo preprosto novinarsko vprašanje: zakaj Zahod Kitajsko smatra za grožnjo, če v zadnjih 40 letih ni izvedla niti enega vojaškega posega?

Stoltenberg ni dal jasnega odgovora in je bil videti precej neumno.

Naslednje vprašanje se je nanašalo na število kitajskih vojaških oporišč v tujini.

»Več jih je,« se je zmrdoval nekdanji generalni sekretar Nata.

»Samo eno, v Džibutiju,« ga je znova poučil novinar.

In dodal: »Po drugi strani pa so ZDA v istem obdobju (zadnjih 40 let) napadle kar 13 držav

»In imajo 750 vojaških oporišč v vsaj 80 državah, od katerih jih je veliko tik pred vrati Kitajske,« je poudaril norveški novinar afganistanskih korenin.

Yama Wolasmal se je namreč rodil 28. novembra leta 1982 v Kabulu. Njegova družina je pred vojno pobegnila najprej v Pakistan, ko je bil star tri mesece, nekaj let kasneje pa so se kot begunci priselili na Norveško.

Odraščal je v soseskah Grünerløkka in Bjørndal v Oslu.

Zadnja leta je delal kot dopisnik norveške nacionalne televizije Norwegian Broadcasting/Norsk rikskringkasting (NRK) z Bližnjega vzhoda s sedežem v Bejrutu.

Wolasmala so konec lanskega leta razglasili za »medijsko ime leta« zaradi njegovih prizadevanj pri posredovanju močnih zgodb z Bližnjega vzhoda.

Pred meseci je intervjuval tudi izraelskega tiskovnega predstavnika Davida Mencerja.

Ob ogledu tega intrevjuja je novinarka Samira Mohyeddin zapisala: »To bi morali učiti na vseh novinarskih šolah. Lani sem govorila na Norveškem inštitutu za novinarstvo @Pressenshus v Oslu in so bili tako navdušeni nad njegovo vztrajnostjo. Novinar v tem intervjuju, Yama Wolasmal, je tako neverjetno miren in ga nič ne odvrne od tega, kar sprašuje.«

Stoltenberg, sicer nekdanji norveški premier, je bil 10 let generalni sekretar Nata.

Kmalu je Stoltenberga na tem mestu zamenjal na Nizozemskem osovraženi nekdanji nizozemski premier Mark Rutte.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek