torek, 03. december 2024 leto 29 / št. 338
AfD zavrnila načrt nekdanjega Trumpovega stratega o ohromitvi Evrope
Eden od voditeljev nemške desničarske Alternative za Nemčijo (AfD) Alexander Gauland in sopredsednik te stranke ni zgolj izrazil pomisleke, pač pa je zavrnil načrte Steva Bannona, nekdanjega glavnega stratega volilne kampanje Donalda Trumpa, ki je napovedal, da bo pomagal zediniti evropsko ekstremno desnico pred začetkom naslednjih parlamentarnih volitev v Evropi, ter ob pomoči širokega zavezništva populistov spodkopati Evropsko unijo. Gauland je izrazil skepso glede Bannonovega uspeha že iz enega samega razloga, namreč zato, ker Nemčija ni ZDA, poroča Reuters.
“Mi nismo Amerika. Interesi ‘anti-establishment’ strank v Evropi se med seboj precej razlikujejo”, je izjavil Gauland, ki je eden od dveh sopredsedujočih protimigranstke stranke AfD, ki je ena od najbolj vplivnih desničarskih strank v Evropi.
"Strah je dober, strah je spodbuda za akcijo"
Spomnimo, Bannon je 20. julija za ameriški spletni portal The Daily Beast izpostavil, da bo v Evropi ustanovil fundacijo The Movement (Gibanje) s sedežem v Bruslju, ki naj bi svetovala evropskim desničarskim skupinam s ciljem, da se Evropa vrne v stanje "posameznih nacionalnih držav z lastno identiteto in lastnimi mejami", kar je čisto nasprotje integrativnemu imperativu sedanje Evropske unije.
Bannonov načrt, da “spodkoplje in ohromi EU” je dvignil na noge veliki del politične javnosti Nemčije; tudi tiste, na katero Bannon “naslavlja” politični manifest svojega gibanja. Vse to je okrepilo prepričanje, da želi nekdanji politični strateg Bele hiše in desničarski ideolog na stari celini zanetiti desničarski populistični upor, ki naj bi končal proces evropskih integracij.
Če je soditi po Gaulandovih besedah, so Bannonovo napoved o oblikovanju velike skupine desnice na volitvah za Evropski parlament (maja 2019), ki naj bi osvojila najmanj tretjino poslanskih sedežev v EP, v Berlinu obravnavali kot znak za alarm, ne le v vrstah Socialdemokratske stranke Nemčije in v krogih nemške vlade, ampak je naletela na upor tudi skrajne desnice, ki s tem kaže, da ne prenaša idej, uvoženih z ameriške severne celine.
Na Bannonove načrte so se že ostro odzvali tako iz Krščansko-socialne unije (CSU), stranke desnega centra, kot sestrske stranke krščanskih demokratov (CDU) kanclerke Angele Merkel, ki so opozorili, da je Bannonove namere nujno "potrebno jemati zelo resno" v izogib “katastrofalnim posledicam”. Pridružili so se jim tudi Liberalci (FDP), ki v Bannonovih načrtih vidijo "ne le napad na EU, ampak in predvsem na temeljne evropske vrednote".
Bannonov moto "Strah je dober, strah je spodbuda za akcijo", torej strah, kot ključna sestavina politike, je v Nemčiji očitno padel na trda tla, celo med ideološkimi somišljeniki.
Gauland je celo razkril, da tudi tedaj, ko se je njegova sopredsednica iz vrst AfD Alice Weidel enkrat sestala z Bannonom, sploh ni zaznal možnosti sodelovanja z njim: "Gospod Bannon ne bo uspel vzpostaviti prisilnega zavezništva med podobno mislečimi za volitve EU”.
Dodal je še, da je AfD imel tesne stike “le z avstrijskimi svobodnjaki (FPÖ), desničarsko stranko, ki je del avstrijske koalicijske vlade, ter da je nekdanji voditelj AfD Frauke Petry vedno želel sodelovati z francosko Nacionalno fronto, vendar to ni uspelo. "
Dileme AfD: je bil Stauffenberg heroj ali izdajalec?
Stranka AfD se sicer sooča s še enim izzivom, poročata AP in New York Times, potem ko je eden od njenih vidnejših in mlajših članov objavil škandalozen post o Hitlerju. Kot poroča tudi Reuters, je Lars Steinke, regionalni vodja mladinskega krila AfD 29. julija na Facebooku objavil zapis, da je bil "Stauffenberg izdajalec".
Za Nemce je priimek Stauffenberg kot ikona, zato je Steinkeov zapis izzval tako ogorčenje javnosti, da se je bil vrh AfD-a prisiljen konec prejšnjega tedna od njega ne le distancirati, ampak tudi obsoditi člana svoje stranke, ki si je upal nemškega častnika, ki je poskušal ubiti Adolfa Hitlerja, označil za - izdajalca.
Kdo je bil torej Claus Schenk Graf von Stauffenberg?
Polkovnik Claus von Stauffenberg je pod mizo v Hitlerjevem vojaškem poveljstvu v vzhodni Prusiji 20. julija 1944 postavil aktovko z bombo. Zaščiten s težko leseno mizo, je Hitler utrpel le manjše poškodbe, Stauffenberg pa je bil to noč usmrčen skupaj s kolegi zarotniki.
V Berlinu na eni od stavb stoji spominska-plošča v Stauffenbergovo čast. Nemška častna straža je postrojena ob mestu, kjer je bila skupina častnikov skupaj s pogumnim vodjo zarotnikov ustreljena po neuspešnem poskusu atentata na Adolfa Hitlerja 20. julija 1944.
V času poskusa atentata se je nacistična Nemčija borila in izgubljala bitke v drugi svetovni vojni v spopadih s sovjetskimi silami in z zahodnimi zavezniki.
Tudi drugi člani AfD so z komentarji o nacistični preteklosti pogosto izzivali ogorčenje širše javnosti. Lansko leto je na primer Gauland dejal, da morajo Nemci biti ponosni na to, kar so njihovi vojaki dosegli tekom obeh svetovnih vojn.
Nemški časnik Die Welt je med prvimi poročal, da je Lars Steinke, obetavni vodja mladinskega krila AfD v Spodnji Saški, na Facebooku dejal, da je bil "Stauffenberg izdajalec".
Da bi izpodbijal morebitno Steinkeovo zanikanje (ker je ta dokaj hitro izbrisal sporni zapis s svojega Facebook profila), ga je Die Welt posvaril, da hrani posnetek njegove objave.
Zaprošen za komentar pa je Steinke za Reuters povedal: "To je bila ne-javna izjava, zato ne boste našli ničesar več”.
Njegov zapis se, opominja Welt, nanaša na Schauffenberga in opisuje njegov poskus atentata na Hitlerja kot “strahopeten in sramoten poskus, da bi rešil lastno kožo pred zmago, ki prihaja”.
Welt je v naslovu poudaril, da je Steinkeova objava “šokirala vodstvo AfD”. Res je, sopredsednik AfD Alexander Gauland je potreboval kar nekaj dni, da se je na koncu vendarle distanciral od Steinkeovih pripomb, ki jih je imenoval za “neutemeljene idiotizme”.
"Stauffenberg je junak nemške zgodovine. Steinke je sebe diskvalificiral iz AfD. Izključiti ga je treba iz stranke," je potrdil Gauland.
Joerg Meuthen, drugi vodja stranke, je nato dejal: "Komentarji gospoda Steinkea so povsem nesprejemljivi, razkrivajo absurdno razumevanje zgodovine in nimajo nikakršnega mesta v AfD." Meuthen je dodal, da bo zvezni odbor AfD na temo nesprejemljivih Steinkeovih komentarjev, ki kažejo njegovo zgrešeno in sramotno (ne)razumevanje zgodovine, sprejel odločitev v začetku naslednjega tedna.
AfD je postala tretja največja stranka v nemškem parlamentu po septembrskih volitvah leta 2017. Osvojila je okoli 13 odstotkov glasov, predvsem na razpihovanju sovraštva zoper več kot milijon priseljencev iz Azije in Afrike od sredine leta 2014 naprej.