REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Odprta največja Da Vincijeva razstava na svetu, največja skrivnost pa (še) ni razrešena …

Odprta največja Da Vincijeva razstava na svetu, največja skrivnost pa (še) ni razrešena …Uganka: »Odrešenik sveta«. Vir: Wikipedia

Z velikim pompom je odprta največja razstava del renesančnega genija Leonarda da Vincija v francoskem muzeju Louvre ob 500-letnici umetnikove smrti, a ena neznanka še vedno buri duhove in spravlja v negotovost njene snovalce, piše britanski Guardian.

Umetniški svet še vedno mrzlično ugiba, ali bo na ogled tudi »Odrešenik sveta«, najdražja in ena najbolj kontroverznih slik na svetu.

Najpomembnejši dogodki v umetniškem svetu v zadnjih nekaj letih vedno pritegnejo veliko zanimanja javnosti, zato so se odprtja razstave 24. oktobra lahko udeležili le tisti, ki so pravočasno rezervirali vstopnice.

To je prvič, da se je na enem mestu našlo toliko število slik, skic in risb renesančnega genija.

Da Vincijeva rodna Italija je pomagala Franciji pri pripravah in na nekaj mesecev ji odstopila nekatera med najdragocenejšimi deli, kot je svetovno znani Vitruvijev človek, ki ima sloves kulturne ikone, ker ga srečamo vsepovsod, od evro kovanca preko šolskih knjig do majic …

Vitruvijev človek ima sloves kulturne ikone. Vir: Wikipedia

Vendar umetniški svet še vedno mrzlično ugiba, ali bo morda na ogled tudi »Odrešenik sveta« (Salvatore mundi), najdražja in ena najbolj kontroverznih slik na svetu.

Razstavni prostor je sicer zasnovan tako, da ga je mogoče lahko prilagoditi v primeru, da nekatero izmed del morda ne bo prispelo, kar nakazuje na dejstvo, da snovalci razstave tudi po odprtju še vedno upajo, da bo vendarle prispelo tudi skrivnostno Da Vincijevo delo, o katerega »lokaciji« se v zadnjih mesecih ogromno ugiba.

Vrednost »Odrešenika sveta« je vrtoglavo zrasla s 1175 dolarjev na 450 milijonov, potem ko je petčlanska skupina strokovnjakov, ki je bila ustanovljena s strani londonske Nacionalne galerije leta 2008, odločila, da res gre za Da Vincijevo originalno stvaritev.

Znamenita slika naj bi bila nekaj časa (vsaj tako se domneva po doslej znanih podatkih) del zbirke angleškega kralja Karla I., nato pa je konec 18. stoletja izginila iz zgodovinskega arhiva.

Nato se je v 19. stoletju pojavila v zasebni zbirki nekega britanskega industrialca.

Odrešenik sveta. Vir: Wikipedia

Slika je bila potem prodana leta 1958 za »pičlih« 1350 dolarjev, zatem pa na dražbi v New Orleansu leta 2005 za 1175 dolarjev.

Nova lastnika, trgovca z umetninami Robert Simon in Alexander Perish sta jo odnesla restavratorki Dianni Modestini v New York.

Odstranila je vse pozneje nanesene sloje, popravila poškodbe in razpoke, nakar je bilo ugotovljeno, da je delo naslikal prav Leonardo Da Vinci.

Vendar to ni edina enigma, ki spremlja slavno sliko.

Strokovnjaki iz sveta umetnosti so morali v zadnjih mesecih dognati rešitev še ene uganke – kam je znova poniknila (zgodovinarji umetnosti so bili namreč leta 2008 sveto prepričani, da je za vselej izgubljena) oziroma kje se sploh nahaja najdražja slika na svetu?

Časnik New York Times je naposled razkril, da je »izmuzljivega« Da Vincijevega »Odrešenika sveta« kupil leta 2017 na dražbi zastopnik savdskega princa prestolonaslednika Mohameda bin Salmana za rekordnih 450 milijonov dolarjev.

Spomnimo, gre za »princa teme« iz Rijada, znanega kot naročnika brutalnega umora savdskega disidenta in novinarja Washington Posta Džamala Hašodžija v savdskem konzulatu v Carigradu 2. oktobra lani.

Kmalu so se pojavila pričevanja in poročila, da je bila pregrešno draga slika pod okriljem noči prenesena v prestolonaslednikovo luksuzno super-jahto »Serena«.

Mohammed bin Salman in umorjeni Džamal Hašodži
Naročnik umora in žrtev: savdski princ Mohamed bin Salman in umorjeni novinar Washington Posta Džamal Hašodži

134 metrov dolga jahta je bila to poletje zasidrana v bližini egipčanskega mesta Port Said, a »Rešitelj sveta« se menda skriva prav v eni od njenih soban.

Bin Salman je domnevno načrtoval s to sliko obogatiti muzej Louvre v Abu Dabiju, kjer naj bi bila septembra 2018 tudi slavnostno razstavljena, a se to ni zgodilo; »izginila je z radarja« brez pojasnila, odkar so zagon znova dobili dvomi o njeni avtentičnosti, saj princ sliko, ki ga je hudičevo drago stala, domnevno zato skriva prav na »Sereni«.

Gre za restavrirani portret Jezusa (olje na orehovem lesu, 65,5 x 45 cm), ki v levi roki drži zemeljsko kroglo, simbol vesoljne oblasti, z desno pa blagoslavlja.

Bo »Odrešenik sveta« odrešen vsaj ene velike skrivnosti - glede avtorstva?

Louvre je želel sliko dobiti na izposojo za namen razstave, ki je bila slavnostno odprta 24. oktobra, toda načrte je očitno skazil sum, da slika vendarle ni delo rok Leonarda Da Vincija, ampak njegovega pomočnika.

V javnost je namreč pricurljalo, da strokovnjaki iz komisije, ki je pred desetletjem ocenjevala, če je slika avtentično Da Vincijevo delo, niso bili enotnega mnenja o avtorstvu.

Dva sta se strinjala, da je avtor slike Da Vinci, eden je trdil, da ni, dva sta bila vzdržana. Edino, o čemer se vsi zgodovinarji strinjajo, je, da je nastala okoli leta 1500.

Če je vse to res, potem bo »Odrešenik sveta« naposled odrešen vsaj ene velike skrivnosti (glede avtorstva), ki ga spremlja že leta.

Dejstvo je, da nobena druga slika doslej ni doživela tako razburljivo pot in zanimive pustolovščine.

Vse to je menda razlog, zakaj so v Louvru dolgo tehtali idejo izposoje najdražje slike na svetu - »Salvatorja mundija«.

Nedvomni avtor znamenite mojstrovine Mona Liza je umrl pred 500 leti v graščini Cloux pri Amboisu, pred tem pa je živel v Firencah in Milanu, deloval v Rimu in na stare dni odšel v Francijo, kjer mu je gostoljubje ponudil kralj Franc I.

Prav ta kralj, s katerim se je Leonardo spoprijateljil in zbližal, je menda podpiral glavo ostarelega mojstra usodnega 2. maja leta 1519, da bi mu olajšal trpljenje, vse dokler ni umrl v njegovem naročju, kot je zapisal italijanski slikar, arhitekt, pisatelj in zgodovinar Giorgio Vasari v delu Življenja najodličnejših slikarjev, kiparjev in arhitektov

Letošnjo 500-letnico smrti genialnega vizionarja, ki je bil arhitekt, izumitelj, inženir, kipar in seveda slikar, številni muzeji po Evropi obeležujejo z razstavami v spomin na lik in delo Leonarda da Vincija.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek