REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriške laži imajo kratke rakete: Rusija razkrila sestreljene ostanke izstrelkov

Ameriške laži imajo kratke rakete: Rusija razkrila sestreljene ostanke izstrelkov

Takoj po zračnem napadu ZDA, Velike Britanije in Francije na Sirijo zaradi domnevnega in najverjetneje neresničnega »napada s kemičnim orožjem« v  mestu Duma je ameriško obrambno ministrstvo zatrdilo, da so cilje v Siriji zadele prav vse izstreljene rakete. Rezultat na bi bil, kot je na primer poročal časnik USA Today »105 proti 0« za »koalicijo«. Ruski protizračni sistem se menda sploh niso odzvali, sirski pa naj bi večino svojih raket izstrelili šele, potem, ko so bili cilji v Siriji že zadeti. Sirske rakete naj bi celo, kot so se hvalili častniki ameriške vojske, »zgolj brezciljno tavale« po sirskem nebu.

Rusija in Sirija sta predstavili drugačne podatke, po katerih naj bi sirske zračne sile, s pomočjo starih, sovjetskih, toda moderniziranih sistemov sestrelile kar 71 raket. Da bi dokazali svoje trditve pa so sedaj v ruskem Ministrstvu za obrambo naredili še en korak in pripravili celo pravo razstavo, kjer si lahko obiskovalci ogledajo s šrapneli preluknjane dele manevrirnih raket, kar je jasen dokaz, da so te rakete z neba padle zaradi sestrelitve in da ne gre za ostanke raket po tem, ko naj bi že zadele svoje cilje. Ker vseh delov sestreljenih raket seveda ni mogoče najti Rusija in Sirija res ne moreta na ta način potrditvi 71 uspešnih sestrelitev »zahodnih« raket, kljub temu pa je na ta način mogoče dokazati, da najmanj 25 »zahodnih« raket dejansko ni zadelo svojih tarč v Siriji. In glede na to, da so ZDA trdile, da so prav vsi izstrelki 13. aprila zadeli svoje cilje v Siriji, je to več kot dovolj za oceno, da so zahodne države zavajale tudi pri navajanju podatkov o »uspešnosti« svojih napadov na Sirijo. 

Sirija zračni napad

Dele ameriških raket, ki so jih sestrelile sirske protizračne sile, bodo sedaj po navedbah ruskih virov proučevali tudi ruski strokovnjaki, da bi lahko »še izboljšali delovanje protizračnih sistemov«. Novinarjem so pokazali tudi oznake raket, kjer je bilo mogoče razbrati, da gre res za sestreljene izdelke evropske in ameriške industrije. Te rakete izstreljene iz ladij, letal in podmornic ZDA, Velike Britanije, in Francije kljub propagandnim in očitno lažnim navedbam obrambnih ministrstev omenjenih treh držav nikoli ni doseglo svoje cilje.

Dva nepoškodovana Tomahawka in še en model neimenovane rakete so že poslali v Rusijo, na nadaljnje proučevanje.

Da »zahodne« rakete v največjem številu sploh niso zadele svoje cilje pa kaže tudi proučevanje škode na objektih na tleh. Glavni cilj predvsem ameriških napadov naj bi bil raziskovalni center severovzhodno od Damaska. Proti njemu so izstrelili kar 76 izstrelkov. Če bi vsi ti izstrelki res zadeli to mesto, potem bi to pomenilo, da je ta cilj zadelo več kot osem ton eksploziva TNT. Ob takšni moči eksplozij od zgradbe tega raziskovanega centra seveda ne bi smelo ostati prav nič. Vendar zgradba, čeprav je močno porušena, še vedno stoji. Po podatkih ruskih in sirskih virov jo je namreč res zadelo 13 izstrelkov, toda zagotovo ne 76, kot razglaša Pentagon, je pojasnil polkovnik Sergej Rudskoj, poveljnik operacij v ruskem generalštabu. 

Med preostalimi 63 izstrelki, ki so bili namenjeni temu centru, naj bi jih 46 prestregla sirska zračna obramba. Številko potrjujejo podatki iz obrambnih sistemov in fragmenti raket, ki so bili najdeni na petih mestih. Pri tem nekateri izstrelki niso zadeli svojih tarč tudi zaradi tehničnih napak in ne zaradi sestrelitve, to pa je predstavljalo veliko nevarnost prav za stanovanjska naselja. Pri tem sta bila dva izstrelka vrste Tomahawk in še en model rakete, ki ni bila imenovana, »najdeni v relativno nepoškodovani obliki« in so bili že poslani v Rusijo na nadaljnje proučevanje, je pojasnil polkovnik Sergej Rudskoj.

Sirija zračni napad

Po podatkih Rudskoja so tudi podatki o napadih na dve vojaški skladišči blizu Homsa podobni. Eno od skladišč naj bi po podatkih Pentagona rakete zadele kar 22-krat, dejansko pa je mesto zadelo trikrat manj oziroma sedem izstrelkov. Pri tem so večin škode utrpeli pomožni prostori, ne pa sama skladišča. Naslednji cilj naj bi nameravalo zadeti sedem izstrelkov, v resnici pa se je skozi sirsko protizračno obrambo uspelo prebiti zgolj dvema. 

Kot na še poseben uspeh pa so v ruskem generalštabu ponosni na dejstvo, da je večino najbolj modernih raket zahodne koalicije uspela sestreliti nekoliko modernizirana tehnika, ki je nastala že v času Sovjetske zveze, pred štirimi desetletji. 
Novinarji so si ob razstavi lahko ogledali tudi orožje, ki so ga predali džihadisti ob svoji predaji in evakuaciji iz osvobojenih mest v Siriji. Med tem orožjem je bilo tudi kar 23 tankov in 23 raket vrste SCUD. Teroristi so predali tudi številne kose zahodnega orožja, med njimi tudi moderne, ameriške protitankovske rakete TOW. 

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek