REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Speljite se že s svojo 'zaskrbljenostjo'!« Kaj je res povedal Putin in kaj so slovenski mediji, kot običajno - pocenzurirali

»Speljite se že s svojo 'zaskrbljenostjo'!« Kaj je res povedal Putin in kaj so slovenski mediji, kot običajno - pocenzuriraliPutin je povedal nekaj pomembnega tudi o - raketah, ki lahko ogrozijo tudi Evropo. Vir: Twitter

Letna tiskovna konferenca ruskega predsednika Vladimirja Putina je bila tudi tokrat zanimiva.

Toda še bolj zanimivo je, kako skopo so slovenski mediji o njej poročali.

V državi, kjer desničarski troli na družbenih omrežjih skoraj vsako informacijo o stališčih Rusije označijo kot »propagando« Kremlja, bode v oči predvsem dejstvo, da večina najpomembnejših medijev v državi nekaterih glavnih sporočil ruskega predsednika sploh ni omenila.

Brez teh sporočil pa sploh ni mogoče celovito ocenjevati geopolitične situacije v tem pomembnem delu sveta.

Opazno je tudi, da gre za takšna sporočila, ki so kritična do potez zveze NATO in glavnih zaveznic ZDA, zato gre za načrtno cenzuro vsega, kar bi tudi slovensko zunanjo politiko posredno izpostavilo kritiki.

Opazno je tudi, da gre za takšna sporočila, ki so kritična do potez zveze NATO in glavnih zaveznic ZDA, zato gre za načrtno cenzuro vsega, kar bi tudi slovensko zunanjo politiko posredno izpostavilo kritiki. 

STA je, na primer, poročala le o Putinovem odnosu do dedka Mraza, o njegovih odgovorih glede zastrupitve Navalnega in pozitivnih premikih glede pogajanj z ZDA v Ženevi.

Tega recepta so se držali tudi v ljubljanskem Dnevniku in mariborskem Večeru, še bolj skopi so bili na režimskem SiOL-u, 24ur.com in celo na Svetu24.

Dobesedno katastrofalno je bilo poročanje RTV SLO, ki je preneslo zgolj izjave Putina glede dedka Mraza.

Najbolj podrobno in korektno poročilo je naredil le Boris Čibej v Delu.

Ob omenjanju skorajšnjih pogajanj v Ženevi so mediji na Slovenskem na primer pozabili navesti, da Moskvo »ne zanimajo pogajanja, ampak da želi rezultate

Toda povsod so manjkali predvsem nekateri pomembni Putinovi komentarji o tem, zakaj se Rusija glede širjenja zveze NATO obnaša tako, kot se.

Prav ti pa pojasnjujejo temeljni problem, ki je nastal z »ukrajinsko krizo.«

Z zamolčevanjem teh navedb Vladimirja Putina pa mediji na Slovenskem niso ščitili slovenske bralce pred t. i. »kremeljsko propagando.«

Nasprotno, uspešno so jim odrekli informacije, ki so sicer prosto dostopne v tujem tisku in brez katerih ni mogoče razumeti obnašanja velesil.

Ob omenjanju skorajšnjih pogajanj v Ženevi so na primer pozabili navesti, da Moskvo »ne zanimajo pogajanja, ampak da želi rezultate

Putinova letna konferenca
Niti inča proti Vzhodu so nam dejali v devetdesetih in poglejte, kaj se je zgodilo - prevarali so nas, arogantno in odkrito, je poudaril Vladimir Putin. Vir: Twitter

»Niti inča proti Vzhodu so nam dejali v devetdesetih in poglejte, kaj se je zgodilo - prevarali so nas, arogantno in odkrito,« je poudaril Putin.

Najpomembnejšo obtožbo Putina so slovenski mediji prikrili.

»Sedaj pravijo, da želijo imeti tudi Ukrajino. To pomeni, da bodo tam namestili svoje orožje, pa čeprav ni uradno članica zveze NATO,« je dodal Putin in zahteval garancije »takoj«, ne pa da se o tem pogajajo »desetletja.«

Njegovo retorično vprašanje, ali si lahko predstavljajo odziv Washingtona, če bi Rusija začela postavljati rakete ob mehiško-ameriški meji, je navedlo le Delo.

Z zamolčevanjem teh navedb Putina pa mediji na Slovenskem niso 'ščitili' slovenske bralce pred »kremeljsko propagando.« Nasprotno, uspešno so jim odrekli informacije, ki so sicer prosto dostopne v tujem tisku in brez katerih ni mogoče razumeti obnašanja velesil.   

Slovenski mediji so spregledali tudi Putinove navedbe, da velik delu Ukrajine sestavljajo »zgodovinsko ruska ozemlja« s številnimi ruskimi prebivalci, ki so bili »odrezani« od Rusije ob razpadu Sovjetske zveze, kar so »sprejeli« in pomagali novim državam pri razvoju.

Prav tako je dodal, da so imeli tudi s preteklimi voditelji Ukrajine, ki so bili prozahodno usmerjeni številne odprte konflikte, da pa so se pogovarjali z njimi in niti pomislili niso na to, da bi Rusija priključila Krim – vse do puča v Kijevu leta 2014 in zrušitve demokratično izvoljene vlade.

Tudi glede Donbasa so slovenski mediji preskočili nekaj pomembnih poudarkov.

»Ali bi morali še naprej nemočno gledati, kaj se dogaja v Donbasu? Ko je bila ustanovljena Sovjetska zveza, so mislili, da so del Rusije – toda nekdanji sovjetski voditelj Vladimir Lenin jih je prisili, da so postali del druge države. Ustanovili so državo, ki je še nikoli ni bilo,« je zatrdil Putin.

Izpuščeni so bili tudi številni Putinovi komentarji, s katerimi je pojasnil tudi dobro sodelovanje med Rusijo in Kitajsko, zaradi katerega obe državi sedaj skupaj razvijata tudi najmodernejše orožje.

To je sedaj prvič razkril Putin.

»Sodelujemo na področju varnosti. Kitajska vojska je v veliki meri opremljena z najnaprednejšimi bojnimi sistemi na svetu. Skupaj celo razvijamo določeno visokotehnološko orožje,« je dodal ruski voditelj.

Šlo je sicer za Putinovo razkritje dejstva, da Rusi in Kitajci skupaj že razvijajo najmodernejše orožje, ki je bilo med najbolj citiranimi v »zahodnih medijih.«

Toda ob tem so bili izpuščeni Putinovi komentarji glede cene plina v Evropi in o tem, ali Rusija zadržuje dobave plina, kar so objavili zahodni mediji.

»Seveda ni res. Ves čas lažejo,« je poudaril Putin. »Gazprom v celoti zagotavlja količino plina, ki so jo zahtevali njegovi partnerji, v skladu z obstoječimi pogodbami.«

'Niti koraka proti Vzhodu,' so nam obljubljali v 90. letih prejšnjega stoletja. In kaj? Zavedli so nas. Prevarali so nas. Pet valov širitve Nata. In zdaj, prosim, v Romuniji, na Poljskem obstajajo ustrezni sistemi. Za to gre. Nikogar ne ogrožamo. Ali smo mi prišli do meja Združenih držav? Ali meja Velike Britanije? Prišli so k nam!

»Nismo edini dobavitelji za evropski trg. Ampak verjetno smo edini, ki povečujemo dobave,« je nadaljeval.

»Lani so bile slabe vremenske razmere. Dolga, hladna pomlad. V skladišča ni bilo črpanega dovolj plina. Vetrne turbine niso delovale. Vse to je ustvarilo primanjkljaj,« je izpostavil predsednik Rusije.

Toda le Delo je preneslo jezno reakcijo Putina, ko ga je novinarka Sky Newsa vprašala glede »garancij«, da »Rusija ne bo napadla svoje sosede - Ukrajine.«

NATO je po njegovih besedah do zdaj prelomil vse obljube dane Moskvi, da se ne bo širil proti ruskim mejam, zato je vprašanju novinarke britanske televizije Sky News, ali lahko ponudi kakšna zagotovila, da Rusija ne bo začela vojne proti Ukrajini, sledil Putinov oster odziv: »Vi od mene zahtevate nekakšna zagotovila? Vi nam jih morate dati – vi! In to takoj, zdaj.«

Dodal je, da Rusija ni stran v spopadih v Ukrajini, kot jo sicer prikazujejo zahodne države in ocenil, da je »NATO pravi agresor«, ker je »Zahod zmeraj želel uničiti Rusijo.«

Napetosti med Ukrajino in Doneško in Lugansko repuibliko so vse večje
»Sedaj pravijo, da želijo imeti tudi Ukrajino. To pomeni, da bodo tam namestili svoje orožje, pa čeprav ni uradno članica zveze NATO,« je opozoril Putin. Vir: Twitter

Dodal je, da so Rusijo zavedle prejšnje obljube NATO pakta.

Vi od mene zahtevate nekakšna zagotovila? Vi nam jih morate dati – vi! In to takoj, zdaj.

»'Niti koraka proti Vzhodu,' so nam govorili v 90. letih prejšnjega stoletja. In kaj? Zavedli so nas. Prevarali so nas. Pet valov širitve Nata. In zdaj, prosim, v Romuniji, na Poljskem obstajajo ustrezni sistemi. Za to gre. Nikogar ne ogrožamo. Ali smo mi prišli do meja Združenih držav? Ali meja Velike Britanije? Prišli so k nam!« je opozoril Putin, slovenski mediji pa so te besede »pozabili« povzeti v svojih poročilih.

Le Delo je navedlo še en pomemben del Putinove konference.

Postavil je namreč retorično vprašanje, kaj bi se zgodilo, če bi Moskva začela postavljati rakete na meji med Mehiko in ZDA.

»A med Mehiko in ZDA pa nikoli ni bilo ozemeljskih vprašanj? Čigava pa je bila prej Kalifornija? Kaj pa Teksas? Smo že vse pozabili? No, dobro, vse je potihnilo, tega se nihče ne spominja več, kakor se sedaj Krima,« je dodal Putin.

»In povrhu tega — ne glede na to, kaj smo storili, so vedno izražali 'zaskrbljenost'. Speljite se že s svojo 'zaskrbljenostjo'. Naredili bomo, kar se nam zdi potrebno. Zagotoviti si želimo svojo varnost«, je poudaril Putin.

Razširitev zveze Nato
Razširitev zveze NATO: rdeče so Rusija in nevtralne ali neuvrščene države, modre so že del Nata, zelene pa na poti, da dobijo 'povabilo' v članstvo. Krim je še vedno vrisan kot del Ukrajine, čeprav je de facto že del Rusije. Vir: Twitter
Leta 1991 smo se razdelili na 12 delov, a zdi se, da smo za naše partnerje še vedno preveliki. Po njihovem mnenju je Rusija danes prevelika.

Spomnil je, da je že leta 1918 eden od pomočnikov ameriškega predsednika Woodrowa Wilsona dejal: »Svet bo bolj miren, če se namesto ogromne Rusije pojavi država v Sibiriji in štiri druge države v evropskem delu.«

»Leta 1991 smo se razdelili na 12 delov, a zdi se, da smo za naše partnerje še vedno preveliki. Po njihovem mnenju je Rusija danes prevelika, ker so se evropske države spremenile v majhne države. Ne v velike imperije, ampak v majhne države s 60-80 milijoni prebivalcev. In po razpadu Sovjetske zveze nas je še vedno ostalo 146 milijonov in to je za njih preveč,« je dodal Putin.

V devetdesetih letih je Rusija naredila vse, da bi zgradila normalne odnose z Zahodom in ZDA. Rusijo bi bilo treba obravnavati kot potencialno zaveznico, jo okrepiti, ne pa, nasprotno, poskusiti znova uničiti, je opozoril Putin.

»Namesto tega so v nekdanjih ruskih vojaških objektih sedeli pripadniki ameriških posebnih služb, zagotovili so podporo teroristom na Kavkazu in uporabo teroristične organizacije za poskus uničenja Rusije,« je spomnil Putin.

Slovenski mediji so vse te navedbe ponovno - pozabili omeniti.

Pa tudi Putinove obsežne pripombe glede širitve zveze NATO na vzhod, proti ruskim mejam.

»Rekli smo, da tega ne smejo narediti, ker so nam obljubili, da tega ne bodo storili, pa so nam odgovorili: 'In kje to piše, na katerem papirju?' Nikjer, konec, tako so se izmazali. Ni vas zanimalo, zakaj smo zaskrbljeni in tako iz leta v leto,« je opozoril.

Nato in Rusija
Putin: »Rekli smo, da tega ne smejo narediti, ker so nam obljubili, da tega ne bodo storili, pa so nam odgovorili: 'In kje to piše, na katerem papirju?' Nikjer, konec, tako so se izmazali. Ni vas zanimalo, zakaj smo zaskrbljeni in tako iz leta v leto.« Vir: Twitter

Slovenski mediji pa vse do danes prav tako niso prenesli pomembnega opozorila, ki ga je Putin izrekel že 30. novembra letos.

»Če se na ozemlju Ukrajine pojavi kakšen napadalni sistem, bo čas letenja do Moskve sedem do deset minut, v primeru namestitve hiperzvočnega orožja pa pet minut. Samo predstavljajte si to,« je po poročanju Reutersa dejal Putin.

»Kaj lahko storimo v takem scenariju? Morali bomo ustvariti nekaj podobnega kot grožnjo tistim, ki nam na ta način grozijo. In to lahko storimo zdaj,« je dejal Putin.

Putin: 'Če se na ozemlju Ukrajine pojavi kakšen napadalni sistem, bo čas letenja do Moskve sedem do deset minut, v primeru namestitve hiperzvočnega orožja pa pet minut. Samo predstavljajte si to!'

Putin je dodal, da je Rusija na morju uspešno preizkusila novo hiperzvočno raketo, ki bo v uporabi v začetku prihodnjega leta.

V četrtek, istočasno z ukazom o umiku 10.000 ruskih vojakov z ukrajinske meje v svoja stalna oporišča pa je prišla novica, da je Rusija testirala tudi svojo novo hiperzvočno raketo.

Očitno gre za istočasno zmajševanje napetosti pred pogajanji z ZDA in Nemčijo v Ženevi - in novo opozorilo Moskve.

Rusija je 17. decembra sicer zvezi NATO in ZDA poslala osnutke pogodb, ki vključujejo določbe o vzajemnih varnostnih jamstvih v Evropi, nenameščanju raket srednjega in kratkega dosega ter zavrnitvi nadaljnje širitve Nata na vzhod, vključno na ozemlju nekdanjih republik ZSSR.

Kot je izjavil namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov, bi zavrnitev Zahoda lahko pripeljala do novega kroga konfliktov, če se NATO in ZDA ne odzovejo na zahteve Rusije po varnostnih zagotovilih.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek