REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nova krimska vojna? Britanci napovedali nadaljevanje provokacij, Putin grozi, da lahko brez posledic potopijo rušilec

Nova krimska vojna? Britanci napovedali nadaljevanje provokacij, Putin grozi, da lahko brez posledic potopijo rušilecPutin in Defender. Vir: Twitter
Zunanji minister Velike Britanije Dominic Raab je dejal, da bodo britanske ladje še naprej plule skozi omenjene vode Krima.

Potem ko je blizu Krima prišlo skorajda do vojaškega spopada med rusko in britansko vojsko, saj je britanska ladja HMS Defender vplula v zaprti del ozemeljskih voda Rusije in ignorirala ruska opozoril, se že pripravlja nova »podlaga« za nove incidente.

Zunanji minister Velike Britanije Dominic Raab je namreč dejal, da bodo britanske ladje še naprej plule skozi omenjene vode Krima.

»HMS Defender je izbral najbolj kratko in direktno pot. Gre za mednarodno priznano prometno pot. V skladu z mednarodnim pravom imamo vso pravico za neškodljiv prehod skozi ukrajinske ozemeljske vode. In to bomo počeli še naprej,« je dejal britanski zunanji minister Raab.

Te besede potrjujejo, da je bil prehod britanske vojaške ladje skozi ruske vode nameren, kar potrjujejo tudi tajni dokumenti, ki so jih našli na neki avtobusni postaji v Kentu.

London namreč ne priznava, da je Krim, ki se je leta 2014 pripojil Rusiji, del Rusije.

Zato Johnsonova vlada posledično vodnih površin ob Krimu ne priznava za ruske, pač pa ukrajinske.

Ker je neškodljiv prehod ozemeljskih voda vedno mogoč, bi zadeva postala neproblematična, saj bi nekatere ladje trdile, da plujejo skozi ukrajinske, druge skozi ruske vode, to pa bi bilo brez posledic –, če dela teh voda Moskva ne bi še dodatno zaprla po več incidentih z ukrajinskimi ladjami.

Zapora naj bi veljala do oktobra.

HMS Defender med vajami  Vir: UK Navy
HMS Defender med vajami. Vir: UK Navy

Vsak nepooblaščen vstop v te vode je tako postal kršitev ruskih ozemeljskih voda.

Celo če bi potopili to ladjo, bi si bilo težko zamisliti, da bi bil svet na robu tretje svetovne vojne, kajti tisti, ki so to storili vedo, da ne morejo končati kot zmagovalci te vojne.

Prav zato so ruske ladje 23. junija že izstreljevale opozorilne strele v smeri Defenderja, ruski lovec Su-24 pa je nizko preletaval britansko vojaško ladjo.

Toda v kontekstu izjave, ki jo je podal ruski predsednik Vladimir Putin, vse to ni tako nedolžno.

Putin je namreč dejal, da bi lahko Rusija brez težav potopila HMS Defender, ki je ignoriral ukaze ruske vojaške mornarice in da to po oceni Rusov ne bi povzročilo jedrske vojne.

»Pravite, da je bil svet na robu svetovne vojne. Seveda ni bil. Celo če bi potopili to ladjo, bi si bilo težko zamisliti, da bi bil svet na robu tretje svetovne vojne, kajti tisti, ki so to storili vedo, da ne morejo končati kot zmagovalci te vojne, to pa je zelo pomembna stvar. Mislim, da se tudi mi ne bi veselili takšnemu razvoju dogodkov, o katerem govorite, toda mi vsaj vemo, za kaj se borimo. Mi se na svojem ozemlju borimo za svoje ozemlje, zase, za svojo prihodnost. Nismo mi ti, ki so prešli na tisoče kilometrov, prileteli in pripluli ob naše obale – oni so ti, ki so prišli do naših meja in nezakoniti vstopil v naše ozemeljske vode,« je ob nedavnem pogovoru z novinarji dejal Putin.

Su-24  Vir: Wikipedia, Aleksandar Mishin
Su-24. Vir: Wikipedia

Dodal je, da je bil ta incident očitno provokacija.

Če bo Velika Britanija ponovila sporni postopek, smo lahko naslednjič priče resni eskalaciji, kjer bo prišlo do prve izmenjave ognja med britanskimi in ruskimi ladjami, česar svet ni doživel ni v času hladne vojne.

»Kaj so hoteli ti provokatorji doseči, katere cilje so imeli? Najprej, provokacija je bila kompleksna in je niso izvajali samo Britanci, pač pa tudi Američani, ker je britanska ladja v naše morje vplula čez dan, zgodaj zjutraj ob 7 uri in 30  minut pa je z enega od vojaških letališč zveze NATO, po mojem mnenju s Krete v Grčiji poletelo ameriško strateško izvidniško letalo. O tem so nas obvestili, videli smo ga in ga spremljali. Bilo je očitno, da je rušilec vplul zato, da bi uresničil vojaške cilje, da s pomočjo izvidniškega letala odkrije postopke naše vojske za preprečevanje takšnih provokacij. Gledali so, kdo od naših se vključuje, kaj počne in kje je kaj. To smo videli in vedeli, zato smo dali informacije, za katere smo menili, da so nujne,« je dejal Putin.

Toda izjava Dominica Raaba sedaj nakazuje dve možnosti.

Če bo Velika Britanija ponovila sporni postopek, smo lahko naslednjič priče resni eskalaciji, kjer bo prišlo do prve izmenjave ognja med britanskimi in ruskimi ladjami, česar svet ni doživel niti v času hladne vojne.

Odprto vprašanje pa ostaja – ali si bodo res upali tvegati?

Ker je Velika Britanija članica zveze NATO, bi se to lahko, ne glede na želje ruskega predsednika ali britanskega premierja, to končalo tudi drugače, z vojno širših razsežnosti.

Razen, če se Rusija ne odloči, da zgolj opozarja britanske ladje, da se nahajajo v njenih vodah in naslednjič ne zaostri situacije.

Prav to bi bila nekakšna zmaga za britansko vlado.

Britanski vojak   Vir:Pixsell
Britanski vojak. Vir: Twitter

Odprto vprašanje pa ostaja – ali si bodo res upali tvegati?

Odprto vprašanje pa ostaja – ali si bodo res upali tvegati? Od odgovora na to vprašanje pa je odvisna tudi varnost Slovenije, kot članice zveze NATO.

Od odgovora na to vprašanje pa je odvisna tudi varnost Slovenije, kot članice zveze NATO.

Kar znova kaže, da se je Slovenija zvezi NATO pridružila zato, da bi bila »bolj varna«, sedaj pa pot do te varnosti vijuga preko izzivanja Rusije in spopadov za interesne sfere velikih sil, ki lahko tudi manjšim državam hitro prinesejo nepričakovane nevarnosti.

In kjer se Velika Britanija, ki je že izstopila iz Evropske unije, poigrava z usodo številnih evropskih držav, tako da izziva srečo daleč od svojih meja - v Črnem morju.

Vse to pa zaradi naše »obrambe.«

Skratka, super je, da smo v zvezi NATO, ker smo menda tako varni.

Spoznanje, da je tudi varnost Slovenije odvisna od natančnosti merjenja ruskih topničarjev, ki izstreljujejo opozorilne strele v smeri britanskega rušilca nekje na Črnem morju, pa se seveda marsikomu ne bo zdelo ravno pomirjujoče...

Le da je sedaj naša varnost odvisna od tega, ali bo neka britanska ladja 3000 kilometrov daleč od svoje države pred obalami Rusije dovolj, ravno prav, ali malce preveč provocirala eno od največjih jedrskih sil sveta...

Kako so ruski patruljni čolni že opozarjali britansko vojaško ladjo s streljanjem iz topov pa si lahko ogledate v video posnetku spodaj.

Spoznanje, da je tudi varnost Slovenije odvisna od natančnosti merjenja ruskih topničarjev, ki izstreljujejo opozorilne strele v smeri britanskega rušilca nekje na Črnem morju, pa se seveda marsikomu ne bo zdelo ravno pomirjujoče...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek