četrtek, 13. februar 2025 leto 30 / št. 044
Zakaj je Biden izbral Napoleonovo taktiko in zakaj so ZDA odstopile od sankcij Rusiji zaradi Severnega toka 2?
![Zakaj je Biden izbral Napoleonovo taktiko in zakaj so ZDA odstopile od sankcij Rusiji zaradi Severnega toka 2?](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/putinbidenzeneva4.jpg?itok=3qNBn-Zf)
Na srečanju v Ženevi je bilo za zaprtimi vrati očitno doseženih več dogovorov, kot pa je bilo to javno sporočeno s strani ruskega predsednika Vladimirja Putina in ameriškega predsednika Joeja Bidena.
Da je bilo dogovorov več in da se med njimi skrivajo pomembnejši, je bilo jasno takoj zatem, ko so v ZDA odstopili od sankcij zoper Rusijo zaradi Severnega toka 2.
ZDA se nahajajo v težki situaciji in se morajo pripraviti na dolgotrajno, sistemsko bitko s Kitajsko, hkrati pa se poskušajo ne preveč spopadati z Rusijo, ocenjuje Slobodan Zečević iz beograjskega Inštituta za evropske študije.
Zečević ocenjuje, da je bila slaba stran politike ZDA v predhodnem obdobju to, da so poskušale obrniti Rusijo proti Kitajski in Kitajsko proti Rusiji, toda v resnici so ju zbližale zaradi uvajanja sankcij.
Is the United States pushing Russia and China closer together? Inside America host @ghida_fakhry gives us her take in this week’s In Short.
— Inside America (@_InsideAmerica) June 17, 2021
Watch the full programme here: https://t.co/emRDKjKT9U pic.twitter.com/W263io1Uha
»Vidim, da tukaj Biden poskuša uporabiti tisto Napoleonovo taktiko, da moraš takrat, ko imaš več nasprotnikov, te nasprotnike najprej razdeliti in jih šele nato premagovati enega za drugim,« je pojasnil Zečević.
ZDA torej poskušajo Rusijo ločiti od Kitajske.
![Vladimir Putin v Ženevi, Vir: RT, Twitter Vladimir Putin v Ženevi, Vir: RT, Twitter](https://insajder.com/sites/default/files/putinzeneva.jpg)
Njegova razlaga je skladna z osnovnimi predpostavkami realistične teorije mednarodnih odnosov, zato je dobra podlaga za razumevanje tega, kaj se je dejansko zgodilo.
Da so zato kljub ostri retoriki do Rusije ZDA ponudile Putinu tudi nekaj koncesij, kažejo tudi besede samega Putina, ki je ob vrsti kritik na račun ZDA tokrat uspel izreči tudi nekaj pohval.
Predsednik Rusije Vladimir Putin je sicer dejal, da so »definirana ključna stališča, na podlagi katerih lahko pride do približevanja obeh držav.«
If they are so worried about Russia, Russia, Russia...why give them a list of what is considered critical infrastructure in the US? Doesn’t that help our “enemy”? https://t.co/qHJZWwWQqY
— GenXtina (@GenX_tina) June 17, 2021
V to spada predvsem omejitev oboroževalne tekme.
Ruski predsednik je tudi dejal, da slika, ki jo o ameriškem predsedniku Josephu Bidnu ustvarjajo mediji, nima nikakršne zveze z realnostjo.
»Rad bi povedal, da je slika predsednika Bidna, ki jo ustvarjajo mediji, naši in celo ameriški mediji, nima nobene zveze z realnostjo,« je dejal Putin.
Dodal je tudi, da je Biden »profesionalec« in da njemu »nič ne uide, bodite prepričani v to.«
Po njegovih besedah ameriški predsednik vse počne »zelo spretno«.
Joe Biden seems to get lost at the G7 summit in England, Jill comes to the rescue @JoeBiden @G7 @FLOTUS @USAmbUK pic.twitter.com/GFxGouRCoA
— The Jewish Voice (@JewishVoice) June 11, 2021
»Biden je skoncentriran, ve, kaj želi doseči in to počne zelo spretno, to se takoj občuti. Pri vsem skupaj pa je bila atmosfera dobronamerna,« je dejal Putin, ki upa, da bodo Bidna pustili, da »dela na miru« in da ne bo, »kot je bilo v zadnjih letih.«
Šlo je za jasno pohvalo Bidna - čeprva so v zadnjih mesecih ameriški in tudi državni ruski mediji Bidna prikazovali kot raztresenega in dementnega.
Putin pa je dal vedeti, da on sam s tem nima prav ničesar - kar je seveda precej neverjetno...
Some US allies near Russia are wary of Biden-Putin summit https://t.co/YiZYpWR1BW via @TimesUnion
— larry (@lmay4949) June 17, 2021
O Ukrajini
Ko je govoril o Ukrajini in njenem vstopu v zvezo NATO je Putin dejal, da se je te teme dotaknil samo »mimogrede,« ker se o tem »ni kaj za pogovarjati.«
Dejal je, da gre pri tej zadevi le za uresničitev sporazuma iz Minska, s čemer se strinja tudi Biden, če je Ukrajina na to pripravljena.
![Donetska in ukrajinska vojska/tanki Donetska in ukrajinska vojska/tanki](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/donetskaukrajinskavojskatanki.jpg)
»Kaj je predlagala Ukrajina? Predlagala je, kot prvo, da se njihove oborožene sile vrnejo na stara mesta. Kaj to pomeni? To pomeni, da bi vojska Ukrajine morala vstopiti v Donbas. Kot drugo, predlagali so, da zaprejo mejo med Rusijo in Ukrajino v tem delu. In tretje – da organizirajo volitve tri mesece zatem, ko sta ti dve točki izpolnjeni. To nima nobene zveze s sporazumom iz Minska«, je dejal Putin.
O vojaških vajah
Na vprašanje o vojaških vajah je Putin dejal, da jih Rusija izvaja na lastnem ozemlju, da pa to ne počne tako, da bi svojo vojaško tehniko transportirala do ameriških meja.
»Vaje organiziramo na svojem ozemlju, kot ZDA. Mi ne transportiramo vojaško tehniko in vojsko do meja ZDA. Na žalost naši ameriški partnerji to počnejo prav sedaj. Zato ni potrebno, da je zaskrbljena ameriška stran, pač pa ruska,« je opozoril Putin.
Ahead of Biden-Putin summit, Russia conducted on Sunday its largest naval exercise in the Pacific Ocean since Cold War, the exercise includes surface ships, anti-submarine aircraft & long range bombers. US scrambled F-22s from Hawaii in response to the bomber flights to intercept pic.twitter.com/QLJIa1Uqqp
— @KassMedefer (@KMedefer) June 17, 2021
O Arktiku
Putin je dejal, da se je z Bidnom pogovarjal tudi o Arktiku.
Po njegovi oceni je odveč zaskrbljenost Washingtona zaradi militarizacije Arktika, ker Rusija tam izključno obnavlja uničeno infrastrukturo.
Ocenil je, da bi ZDA in Rusija lahko sodelovali na Arktiku.
Glede prehoda drugih ladij po notranjih morjih Arktika je dejal, da je dajanje dovoljenj suverena pravica Rusije, da pa Moskva te pravice ne zlorablja.
"Unlike most other world regions, the Arctic is very much an insiders’ club and China has had to rely on other partners to advance its interests – Russia in particular." My colleague @liz_wishnick writes in @Diplomat_APAC. https://t.co/ZQGs1wJiGb
— Joshua Tallis (@DocTallis) June 17, 2021
O ostrih izjavah Bidna
Novinarjem je pojasnil tudi, kako se je z Bidnom pogovarjal po telefonu potem, ko ga je ameriški predsednik označil za »morilca.«
![Putin in Biden Vir: MFA Rusije, Twitter Putin in Biden Vir: MFA Rusije, Twitter](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/putinbidentajga.jpg)
»Predsednik Biden me je poklical, pogovarjala sva se in njegovo pojasnilo se mi je zdelo zadovoljivo. Predlagal je, da se srečava – to je bila njegova pobuda. In srečala sva se. Z vse, kar se dogaja v naših državah je odgovorno politično vodstvo. Poglejmo primer Afganistana. Z enim udarcem so ubijali po 120 ljudi, ubijali so jih na porokah. Recimo, da je šlo za napake, tudi to se dogaja. Enako je bilo v Iraku, ubijali so iz dronov in helikopterjev in to civiliste. In kdo je za to odgovoren? Kdo je morilec?«, je vprašal Putin.
O Navalnemu
Putin je na novinarsko vprašanje o blogerju Alekseju Navaljnem dejal, da je bil v zaporu, ker je zavestno kršil zakonodajo Ruske federacije, zapustil državo in se ni javil varnostnim organom, saj je takrat služil pogojno kazen.
»Po izpustu iz bolnišnice v Nemčiji se oblastem ni javil, ignoriral je zakon, zaradi česar je bil izdan nalog za aretacijo. Moja ocena je, da je namerno izzval aretacijo. Naredil je, kar je hotel, o čemer se moramo še pogovarjati,« je dejal Putin.
US and Russia set for ‘difficult work’ after Biden-Putin summit
— GOVUK (@GOVUK4) June 17, 2021
Making progress on Geneva agreements will require ‘higher diplomatic mathematics’ Russian official says
Joe Biden and Vladimir Putin, flanked by secretary of state Antony Blinken and foreign minister Serg in Geneva pic.twitter.com/RItaB3CJiT
Trgovinski odnosi in sankcije
Omejitve, ki jih je Amerika Rusiji naložila na področju gospodarskega in trgovinskega sodelovanja, so upočasnile razvoj ruskega gospodarstva, a to ni nič posebej kritičnega, je dejal Putin.
Povedal je tudi, da ZDA po uvedbi ekonomskih sankcij proti Moskvi niso izgubile nič manj kot Rusija.
![Aleksej Navalni ob zastavi ruskega imperija Vir:Twitter Aleksej Navalni ob zastavi ruskega imperija Vir:Twitter](https://insajder.com/sites/default/files/uzn_14914775411.jpg)
Ko je govoril o perspektivi rusko-ameriškega gospodarskega sodelovanja, je Putin dejal, da bo vse odvisno od ameriške strani.
»To ni odvisno od nas, ampak od ameriške strani. Nismo bili mi tisti, ki so uvedli omejitve,« je poudaril ruski predsednik.
Opinion | Why Biden’s persistent optimism may be warranted https://t.co/Wm2kK4zf00
— Michael B (@BakerHugh) June 17, 2021
Za dno v odnosih je kriva Amerika
Na vprašanje, ali so odnosi z ZDA dosegli dno, s katerega se lahko premaknejo, je Putin odgovoril, da Moskva ni sprožila nobene poteze glede poslabšanja odnosov z Washingtonom.
»Zdaj to težko rečem, ker vseh ukrepov, povezanih s poslabšanjem rusko-ameriških odnosov, nismo sprožili mi, ampak ameriška stran. Kongresniki so iznajdljivi ljudje - ne vem, kaj si bodo tam še izmislili,« je dodal Putin.
O nasprotovanju in zadržanosti Rusije
Rusija je po Putinovih besedah dolžna previdno ravnati z »izvensistemsko opozicijo« in organizacijami, ki podpirajo ameriško politiko do Rusije, obenem pa tudi ravnati v skladu s svojo zakonodajo.
![Vladimir Putin in Joe Biden Vir: Twitter Vladimir Putin v Ženevi, Vir: RT, Twitter](https://insajder.com/sites/default/files/putinzeneva2.jpg)
Spomnil je tudi, da je ameriški kongres že leta 2017 Rusijo razglasil za »sovražnika in nasprotnika«, kar je bilo celo vključeno v ameriško zakonodajo.
»Če je Rusija sovražnik, kakšne organizacije bo potem Amerika podpirala v Rusiji? Mislim, da si ne bodo prizadevali za krepitev Ruske Federacije, ampak tiste, ki jo bodo slabile… To so organizacije in ljudje, ki podpirajo ameriško politiko, ko gre za Rusijo. In kako naj se lotimo vsega tega? Mislim, da moramo biti zelo previdni, vendar moramo spoštovati zakonodajo Ruske federacije,« je poudaril.
Biden's ill advised & too soon summit with Putin only made the US seem weaker !https://t.co/VBEhOFwBEl via @nypost
— AP (@tonyspam) June 17, 2021
O svobodi medijev
Putin je še dejal, da ga je Biden spraševal o poslovanju Radia Liberty v Rusiji, saj je bila ta postaja v Rusiji razglašena za »tujega agenta«, kot odgovor na odločitev ameriških oblasti, da televizijo RT razglasijo za »tujega agenta.«
Izjavil je tudi, da je Bidenu povedal, da televizija RT izpolnjuje vse zahteve ameriških oblasti, medtem ko ameriški mediji v Rusiji tega ne spoštujejo.
Dejstvo, da ZDA ne bodo nadaljevale politiko sankcij zaradi Severnega toka 2 pa kaže, da so ZDA v zameno nekaj tudi dobile in da so bili v Ženevi sklenjeni nekateri dogovori z Rusijo.
Kakšni - bo pokazal čas. Nesporno pa je, da Biden poskuša Rusijo približati EU in ZDA.
Velike sile namreč zmeraj poskušajo breme konfliktov prenesti na druge, svoje nasprotnike pa čim bolj osamiti.
In zato je bilo srečanje v Ženevi posredno uperjeno - proti Kitajski.