REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

20 dni do konca ultimata: Jedrske rakete morda na Kubo in Venezuelo, pokopavanje ožarčenih trupel pa z buldožerji

20 dni do konca ultimata: Jedrske rakete morda na Kubo in Venezuelo, pokopavanje ožarčenih trupel pa z buldožerjiJedrske rakete, nevarnost, ki preži na Evropo? Vir: Twitter

Medtem ko evropski in ameriški politiki že sestavljajo seznam ekonomskih sankcij, ki bi jih lahko države uvedle zoper Rusijo v primeru »ruske agresije« na Ukrajino, retorika Moskve v zvezi z Ukrajino ne popušča.

Iz ZDA v upanju po nakupu še nekaj časa pomirljivo sporočajo, da so se pripravljeni z Rusijo o njihovih varnostnih zahtevah pogajati že naslednji mesec, medtem pa se psihoza, ki jo ustvarjajo ruski mediji neprestano krepi.  

Retorika na ruski državni televiziji narekuje ton tudi ostalim medijem, poročila pa odštevajo čas do izteka »ultimatuma zvezi NATO«, ki ga je dal ruski predsednik Vladimir Putin.

Raven tesnobe je dosegla svoj maksimum. Še 20 dni nas loči od izteka ultimata in vložki naraščajo, čeprav se zdi, da ne bi mogli biti višji.

Olga Skabeeva, voditeljica državne televizijske oddaje 60 minut, je v torek dejala: »Raven tesnobe je dosegla svoj maksimum. Še 20 dni nas loči od izteka ultimata in vložki naraščajo, čeprav se zdi, da ne bi mogli biti višji.«

Dan po tem, ko je Moskva predložila osnutek mednarodne pogodbe med zvezo NATO in Rusijo, so te predloge voditelji članic NATO pakta že kratkovidno zavrnili.

Namestnik zunanjega ministra Sergej Rjabkov je takoj zagrozil, da bo Moskva povečala pritisk, če Zahod njenih zahtev ne bo obravnaval resno.

Jedrska podmornica razreda Ohio
Ameriške in ruske jedrske podmornice so del jedrske triade - zagotavljajo uničenje nasprotnika, tudi če ta uspešno izvede prvi napad. Bo vendarle prevladal razum? Vir: Twitter

V ponedeljek je Rjabkov za Interfax dejal, da Rusija potrebuje odgovore Zahoda zelo »nujno, ker so razmere zelo težke.«

Bistvo je, da razmere na ukrajinskem ozemlju niso 'posel' samo Ukrajine. Gre za popoln razpad svetovnega ravnovesja, ki predstavlja eksistencialno grožnjo Rusiji. Z drugimi besedami, za Rusijo je to vprašanje življenja in smrti...

In kakšno zaostrovanje lahko pričakujemo?

V nedeljski izdaji »Novic tedna« je voditelj državne televizije Dmitrij Kiseljov pojasnil: »Rusija je pripravila in izročila Američanom svoje pisne predloge o strateški stabilnosti ali, bolj preprosto, o preprečevanju jedrske vojne, saj smo že na kritični točki, če sem iskren ... Zelo preprosto je. ZDA in NATO se morata odmakniti od naših meja, sicer se bomo, figurativno rečeno, 'zakotalili' do njihovih meja in ustvarili simetrična, nesprejemljiva tveganja... Če nam boste prislonili pištolo na sence, se bomo odzvali enako... Bistvo je, da razmere na ukrajinskem ozemlju niso 'posel' samo Ukrajine. Gre za popoln razpad svetovnega ravnovesja, ki predstavlja eksistencialno grožnjo Rusiji. Z drugimi besedami, za Rusijo je to vprašanje življenja in smrti... Tega preprosto ne bomo dovolili, ne glede na ceno za nas in ne glede na stroške odgovornih za to.«

Kiseljov, razvpit po svoji trditvi, da je Rusija edina država, ki lahko »ZDA spremeni v kup radioaktivnega pepela«, je zatrdil, da je Rusija pripravljena trpeti vse posledice in narediti vse, da bi dosegla, kar hoče.

Kiseljov, razvpit po svoji trditvi, da je Rusija edina država, ki lahko 'ZDA spremeni v kup radioaktivnega pepela', je zatrdil, da je Rusija pripravljena trpeti vse posledice in narediti vse, da bi dosegla, kar hoče.

»Nikoli prej ni nihče objavil besedil predlaganih pogodb. Toda še nikoli v 21. stoletju situacija ni bila tako akutna in tveganja niso bila tako velika. Nestandardne situacije zahtevajo nestandardne pristope. Drugič, v rokah imamo zelo močne karte. Naše hiperzvočno orožje bo zagotovo proizvedlo odziv, ki je za Ameriko tako neprijeten: da jih lahko spremenijo v radioaktivni pepel.«

Putin je že ta konec tedna naročil dvema jedrskima bombnikoma dolgega dosega, da poletita v evropski zračni prostor, ob mejah članic zveze NATO in EU, saj sta bila poslana v patruljiranje v Belorusijo.

Pred samo tednom dni je Rusija opozorila, da bo prerazporedila jedrsko orožje srednjega dosega na svojem zahodnem boku – v neposredni bližini srednje Evrope. To bo prvič, odkar je bilo to prepovedano s pogodbo iz leta 1987 med predsednikoma Ronaldom Reaganom in Mihailom Gorbačovom.

Obstajajo tudi mračni znaki, ki kažejo, da se Rusija dejansko pripravlja na možnost jedrskega spopada.

Vlada je v zadnjih mesecih uvedla nov nacionalni standard za »nujni pokop trupel v mirnem in vojnem času.«

Vojska Venezuele
Rusko orožje je že v Venezueli. Je čas za patrulje z jedrskimi raketami bombnikov Tu-160 ob mejah ZDA? Vir: Twitter

Veljati bo začel 1. februarja 2022 in določa pokop v množičnih grobiščih, ki jih bodo kopali buldožerji in v 24-urnem obdobju odstranili kar 1000 trupel.

Telesa je treba namestiti »v štirih slojih, bodisi v vrečah, lesenih krstah ali pocinkanih krstah, vnaprej pripravljenih ... in nato prekritih z zemljo.«

Nato bodo množična grobišča zasuta z buldožerji in napolnjena z »mineralnim vezivom« ter opremljena s »sredstvi za absorpcijo in nevtralizacijo radioaktivnih, nevarnih kemikalij in bioloških spojin, ki nastanejo med razgradnjo trupel.«

Ruska vladna agencija, odgovorna za oblikovanje novih standardov množičnega pokopavanja, ni odgovorila na poizvedovanje novinarjev o namenu tega prizadevanja.

Ruska vladna agencija, odgovorna za oblikovanje novih standardov množičnega pokopavanja, ni odgovorila na poizvedovanje novinarjev o namenu tega prizadevanja.

Vojaški strokovnjak Alexander Goltz je za časnik Novye Izvestiya povedal: »Tisti, ki so pripravljali te standarde, so imeli v mislih bodisi globalno epidemijo bodisi svetovno vojno, v kateri bi umirali ne le vojaki, ampak tudi civilno prebivalstvo. To pa je mogoče le z uporabo jedrskega orožja.«

Nekdanji vojaški tiskovni predstavnik Viktor Baranets se je strinjal in dodal: »Lahko se izkaže, da bomo morali vojake poslati ne le v Donetsk in Lugansko regijo, ampak tudi globje v Ukrajino. V črnomorski regiji imamo gorečo vžigalno vrvico. Obstajajo tudi nevarnosti v regiji Belorusije in zaskrbljenosti v regiji Kaliningrad. NATO ima velike načrte za takojšnjo zavzetje Kaliningrajske regije, tudi z uporabo jedrskega orožja. In kako bomo potem pokopavali ljudi? Enega za drugim, ali kako?« se je vprašal in dodal, da se Rusi »pripravljajo na velike krize.«

Medtem ko članice zveze NATO razmišljajo, ali je Rusija dala »ponudbo, ki je ni mogoče zavrniti,« je namestnik ruskega zunanjega ministra Aleksander Gruško v soboto razpravljal o Putinovem ultimatu ZDA in NATO paktu z ruski vladi naklonjenem publicistom Vladimirjem Solovjevom.

V oddaji z naslovom »Kapitulacija NATO«, je Gruško dejal: »Prišel je trenutek resnice. Dosegli smo rdečo črto in cilj naših predlogov je, da nas odmaknejo od te rdeče črte in da začnemo normalen dialog, ki bo v ospredje postavil varnostne interese.«

Ocenil je, da bo zavrnitev razumnih zahtev Rusije vodila do »vojaškega ali vojaško-tehničnega odziva«, pri čemer bo Moskva »ustvarjala nasprotne grožnje« tako ZDA kot »njenim zaveznicam.«

Se bodo v ZDA morali spomniti kubanske krize, da bi razumeli Rusijo?
Se bodo v Washingtonu morali spomniti kubanske krize, da bi razumeli Rusijo? Če ZDA in zaveznice ne bodo prisluhnile upravičenim zahtevam Rusije, se bo svet že v nekaj tednih, na vrhuncu pandemije in energetske krize v Evropi soočil še s ponovitvijo kubanske krize - v Evropi. Vir: Twitter

V preteklih letih so ruski zakonodajalci zagovarjali umestitev ruskih naprednih  oboroženih sistemov na Kubo, v Srednjo Ameriko in drugod »v ameriškem spodnjem delu trebuha«.

V torek je voditeljica državne televizije Olga Skabeeva poudarila: 'Razmišljamo, da bi svoje jedrsko orožje postavili na Kubo ali v Venezuelo.'

Te možnosti bodo verjetno ostale na moskovskem političnem meniju.

V torek je voditeljica državne televizije Olga Skabeeva poudarila: »Razmišljamo, da bi svoje jedrsko orožje postavili na Kubo ali v Venezuelo

Pomembno je seveda, da je orožje čim bližje ZDA – tako se lahko napad ali protinapad izvršita izjemno hitro.

To, kar skrbi Rusijo, bi nato lahko začelo skrbeti tudi ZDA, ki so se iz ruskih strahov doslej norčevale.

Kaj nas torej čaka? Nič dobrega.

Podobno kot ni nič dobrega čakalo Rusijo ob olimpijskih igrah v Sočiju, v senci katerih je rusko veselje pokvaril puč v Kijevu.

Sedaj se bodo računi poravnali.

Če ZDA in ameriške zaveznice ne bodo sposobne prisluhniti upravičenim zahtevam Rusije, se bo svet že v nekaj tednih, na vrhuncu pandemije in energetske krize v Evropi, soočil še s ponovitvijo kubanske krize.

Tokrat v - Evropi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek