REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kapitulanska Levica stisnila rep med noge, za referendum o škodljivem in pretiranem oboroževanju le še Resni.ca!

Kapitulanska Levica stisnila rep med noge, za referendum o škodljivem in pretiranem oboroževanju le še Resni.ca!Asta Vrečko - včasih za referendum, včasih pa le za razpravo...

Koalicijska stranka Levica se je v predvolilnem stanju, ki že vlada v Sloveniji, nenadoma spomnila, da bi lahko znova pokazala nekaj svojih »mirovniških« barv.

A vse to šele po tem, ko je tri leta sedela v vladi, ki je brez razmišljanja pošiljala slovensko orožje v Ukrajino v roke kijevskemu režimu in izkoristila vsako priložnost, da v opravičevanje svoje drže opozori na »avtoritarnost« Putina.

Za kaj v tej vojni v Ukrajini gre slovenski kaviar levičarji še vedno ne razumejo ali nočejo razumeti.

Stranka, ki pri lastnih stališčih ne vztraja niti nekaj dni in za svoje mnenje sprašuje druge stranke je za vsakega volivca izgubljena investicija.

Zato je najprej napovedala pobudo za sklic posvetovalnega referenduma, nato pa je vodstvo stranke hitro stisnilo rep med noge in po kritikah svojih za vojne še bolj zagretih koalicijskih kolegov odstopila od svoje pobude.

Posvetovalnega referenduma o višanju sredstev za obrambo za to ne bo.

Pobudniki, poslanci Levice, so si premislili. Koaliciji predlagajo, da prihodnji teden potrdi sklep, ki bi »odprl širšo javno razpravo o tej temi.«

Pred tremi leti so ravnali drugače - a sodelovanje v vladi jih je očitno precej spremenilo.

Predsednik Socialnih demokratov Matjaž Han celo pravi, da se mu ne zdi primerno, da se »ljudi straši z oboroževanjem in sklicuje referendume«, v Levici pa mu odgovarjajo, da jih veseli, da se SD vendarle »pridružuje taboru mirovnikov.«

Hanova izjava je očitno licemerna, kajti z oboroževanjem nikoli niso »strašili« tisti, ki mu nasprotujejo, Han pa je prav njim nalepil oznako, ki pripada vsem zagovornikom oboroževanja – med njih pa spadajo tudi slovenski socialni demokrati. In ti v tem pogledu niso nič boljši od nemških, ki so že doživeli zgodovinski polom na volitvah.

Vendar je še bolj bizarna drža Levice, ki je tako hitro odstopila od svoje lastne pobude. Stranka, ki pri lastnih stališčih ne vztraja niti nekaj dni in za svoje mnenje sprašuje druge stranke je za vsakega volivca izgubljena investicija.

Vse to pa se dogaja v trenutku, ko ameriški zunanji minister poziva evropske države, da naj za obrambo namenijo celo pet odstotkov svojega BDP-ja.

To bi bilo odlično za ZDA, hkrati pa bi v bankrot pognalo številne evropske države.

Ampak slovenski politiki se tega očitno ne zavedajo in javnosti še naprej prodajajo pravljice o tem, kako bodo denar uporabili za nakup sredstev z »dvojno« rabo.

»Ne morete pa imeti dvonamenskega tanka, dvonamenske protiletalske rakete, dvonamenskih granat, dvonamenskih topov, to pa so stvari, ki največ stanejo, in ta blef o tem, kako je možno imeti vse namensko, se zelo hitro razblini, ko imaš na mizi realne številke,« je pred dobrim mesecem povedal Janez Janša.

In v tem primeru ima Janša prav.

Le da rešitev ni tista, ki jo ponuja on – več orožja – pač pa doseganje varnosti s pomočjo dogovorov, ki upoštevajo interese vseh, ne le peščice, pa še to le peščice zahodnih držav.

In potem ni potrebno kupiti nobenega dodatnega tanka ali rakete.

Namesto da bi vztrajali pri referendumski pobudi so poslanci Levice zaradi pozivov po pospešenih vlaganjih v obrambo »sklicali sejo dveh parlamentarnih odborov, kjer bi predlagali razpis posvetovalnega referenduma«, nato pa ugotovili, da »posluha za ta korak v koaliciji ni.«

Toda namesto da bi vztrajali pri referendumski pobudi so poslanci Levice zaradi pozivov po pospešenih vlaganjih v obrambo »sklicali sejo dveh parlamentarnih odborov, kjer bi predlagali razpis posvetovalnega referenduma«, nato pa ugotovili, da »posluha za ta korak v koaliciji ni.«

»Lahko napovem, da bomo ta sklep glede sklica posvetovalnega referenduma nekoliko spremenili v to smer, da se odpre ta široka in vključujoča javna razprava, glede na to, da nimamo še nobenih podatkov. Tukaj pričakujem podporo koalicije,« je v kapitulantski izjavi Levice dejal Tašner Vatovec.

Vse to bo seveda spodneslo vse dosedanje »uspehe« koalicije.

Zdravstvena reforma, pokojninska reforma, reforma šolstva – vse so na pravi poti, toda vse imajo velik problem v dejstvu, da bo ob gospodarskih udarcih ki čakajo Slovenijo denarja za njih vedno manj, vse to pa v trenutku, ko se bo denar po nepotrebnem, zaradi zgrešene zunanje politike in izmišljenih groženj vlagal v neproduktivno orožje.

Glede na to je očitno, da je na slovenskem političnem prizorišču s pobudo za odločanje o denarju za oboroževanje ostala le še izvenparlamentarna stranka Resni.ca.

A prav zato, ker ni v parlamentu ne more sama zbrati podpise poslancev za sklic referenduma.

V stranki Resni.ca so 28. 3. 2025 na predsednike parlamentarnih strank in vodje poslanskih skupin naslovili uradno pobudo za sopodpis že pripravljenega predloga odloka o razpisu posvetovalnega referenduma, s katerim želijo ljudem omogočiti, da povedo svoje mnenje o predlaganem povečanju javnih izdatkov za obrambo na najmanj 2 % BDP letno.

Referendumsko vprašanje se glasi: »Ali ste za to, da Republika Slovenija poveča javne izdatke za obrambo na najmanj 2 % BDP letno, kot zavezo v okviru Severnoatlantskega zavezništva (NATO)?«

»Ali ste za to, da Republika Slovenija poveča javne izdatke za obrambo na najmanj 2 % BDP letno, kot zavezo v okviru Severnoatlantskega zavezništva (NATO)?«

Ne
96% (525 glasov)
Da
3% (17 glasov)
Ne vem
1% (3 glasovi)
Prejetih glasov: 545

Nato pa so v stranki prejeli obvestilo enega od prejemnikov njihove pobude iz parlamenta glede zahteve za referendum zaradi oboroževanja za tuje vojne, da jim je služba blokirala dostop do mailov z njihove domene.

Večina vprašanih bralcev Insajderja – kar 98 odstotkov – je sicer takšen referendum podprla.

A tega referenduma očitno ne bo.

Slovenske volivce bodo spraševali o dodatkih za kulturnike, ne pa o milijonih, ki jih bo država zapravila za eksploziv in oklepe.

Ob tem bo EU za financiranje vojne uporabila tudi zasebne prihranke državljanov!

Tudi zaradi kapitulantske Levice.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek