REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Janševa vlada hoče drage boxerje, ki jih kupuje ob izključitvi konkurence, nabaviti brez posvetovanja z ljudstvom!

Janševa vlada hoče drage boxerje, ki jih kupuje ob izključitvi konkurence, nabaviti brez posvetovanja z ljudstvom!Potratno: vozilo Boxer za Slovensko vojsko. Vir: Twitter

Janševa vlada je sprejela sklep, da »ne podpira predloga za razpis posvetovalnega referenduma o sprejemu predloga zakona o ratifikaciji sporazuma z organizacijo OCCAR.«

S tem se je še enkrat pokazalo, da vlada pod taktirko Janeza Janše svojih zamisli ne želi preizkusiti s pomočjo volje ljudstva.

Vlada meni, da je referendumsko vprašanje nejasno, zavajajoče, izrazito politično obarvano in ne odraža pravice volivca, da je njegov glas za ali proti referendumskemu vprašanju pravilen odraz njegove svobodne volje.

Poleg navedenega pa je po mnenju vlade namen referenduma »v nasprotju z nacionalnimi obrambnimi interesi, mednarodno sprejetimi obveznostmi Republike Slovenije in s temeljnimi strateškimi dokumenti Republike Slovenije na področju obrambe in varnosti.«

Poleg tega bi tak referendum korenito »posegel v verodostojnost Republike Slovenije kot članice zavezništva, ki poskuša kredibilno izpolnjevati skupaj dogovorjene ambicije in cilje Nata ter tudi Evropske unije na področju kolektivne obrambe ter skupne obrambne in varnostne politike,« so prepričani v vladi.

Boxer
Boxer

Skupina poslank in poslancev s prvopodpisanim Mihom Kordišem je namreč dne 16. 12. 2021 v Državni zbor RS vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o sprejemu Zakona o ratifikaciji Sporazuma med Vlado Republike Slovenije in organizacijo za sodelovanja pri skupnem oboroževanju (OCCAR) o upravljanju programa Boxer.

V Levici predlagajo, da naj se referendum izvede skupaj z volitvami v Državni zbor, ali pa naj o tem odloči naslednja vlada, ki bo po volitvah premogla več legitimnosti, kot jo ima trenutna oblast.

V Levici predlagajo, da naj se referendum izvede skupaj z volitvami v Državni zbor, ali pa naj o tem odloči naslednja vlada, ki bo po volitvah premogla več legitimnosti, kot jo ima trenutna oblast.

Vendar se Janševa vlada s tem ne strinja in želi posel izpeljati sama in to čim prej.

Da bi bil posvetovalni referendum zelo na mestu pa je jasno že na osnovi nekaterih podatkov, ki so bili doslej razkriti ob tem poslu.

V zadnjih nekaj letih, odkar je ponudba za nakup na mizi, se je cena oklepnikov Boxer hitro spreminjala, iz 207 milijonov evrov za 56 vozil v letu 2017 na današnjih 412 milijonov evrov za 45 vozil.

datum

cena (milijoni)

število oklepnikov

cena/oklepnik (milijoni)

Rast cene oklepnika glede na osnovno ceno (%)

2017

207

56

3,70

0

1.1.2018

250

56

4,46

21%

26.7.2018

306

48

6,78

72%

24.7. / 14.12. 2018

356

48

7,42

101%

16.12.2021

412

45

9,16

148%

Posel že od samega začetka teče po ustaljenem scenariju nabave orožja, netransparentno in z vrtoglavo rastjo cene.

Nakup Boxerjev je sicer začela načrtovati Cerarjeva vlada.

Ta je leta 2017 nakup ocenila na 207 milijonov evrov za 56 vozil.

Potem je nameravala na praktično zadnji dan svojega obstoja na nujni seji državnozborskega Odbora za zunanjo politiko spraviti skozi pobudo za sklenitev sporazuma, na podlagi katerega bi kupili 48 oklepnikov za 306 milijonov evrov.

Cena je tako visoka tudi zato, ker gre za maloserijska vozila, ki niso bila preizkušena v bojih, Slovenija pa se je s pristopom k organizaciji OCCAR - odpovedala konkurenci.

Šarčeva vlada je nato ugotovila, da je bilo v tem poslu precej nepravilnosti, cena pa je bila v resnici okoli 356 milijonov evrov za 48 vozil.

Cena je tako visoka tudi zato, ker gre za maloserijska vozila, ki niso bila preizkušena v bojih, Slovenija pa se je s pristopom k organizaciji OCCAR - odpovedala konkurenci.

Organizacija OCCAR namreč izdeluje samo eno vozilo BKV 8x8 – večinoma nemški Boxer.

Tako Slovenija ne bo mogla nabaviti vozil na trgu, kjer bi ob konkurenci več proizvajalcev lahko dosegla nižje cene.

Toda ne - Janševa vlada kupuje od proizvajalca, ki se mu ni potrebno soočiti s konkurenco!

Povedano drugače: bolj kot cena oklepnikov narašča, manj je transparentnosti pri nakupu. Vlada, ki kupuje orožje v imenu ljudstva oceno smotrnosti tega nakupa znova ne želi prepuščati - ljudstvu, ki mu vlada.

Obenem pa kupuje orožje brez razpisa, brez konkurence in od konglomerata, ki zna proizvajati samo en oklepnik takšne vrste, kot jih potrebuje Slovenija...

To je tako, kakor da bi avto kupovali od le enega proizvajalca, ki izdeluje eno vozilo in bi zanemarili vso ostalo izbiro. Rezultati so seveda - jasni...

Spartana in boxerje je Tobin kupil in - preplačal. A za koga?
Spartana in Boxerje je Matej Tonin kupil in - krepko preplačal. A za koga? Vir: Twitter

Po drugi strani pa se je z odločitvijo za nabavo večinoma nemških vozil znamke Boxer proizvajalca Rheinmetall, ki je bil v Nemčiji že pravnomočno obsojen zaradi podkupovanja v Grčiji, kjer so izplačali za 37 milijonov evrov podkupnin, Janševa vlada odločila za potezo, ki nikakor ni v skladu z njenimi zavezami o pregonu korupcije ter transparentnosti.

»Slaba posledica te odločitve je predvsem visoka cena; ob tem, da tudi OCCAR zahteva provizijo (praviloma 3 odstotke), bo hkrati vsako vozilo od sedaj predvidene vsote dražje za okoli 1,5 – 2 milijona evrov, morda pa še več,« smo o tem poslu zapisali leta 2018.

Danes je jasno, da je MORS glede potratnih nakupov za vojsko tudi v tem primeru zavajal javnost.

Slovenija bo celo to, že bistveno visoko ceno preplačala še najmanj z 1,4 milijona evra po kosu. To z drugimi besedami pomeni, da je Slovenija vozila preplačala z najmanj 74,2 verjetno pa celo 100 milijonov evrov.

Po njihovi oceni naj bi bila cena »4 milijone evrov brez DDV«, in to »skupaj z oborožitvijo«, pri čemer so se zaščitili s frazo, da »bo končna cena BKV 8x8 znana po izvedenih tehničnih usklajevanjih.«

Toda cena teh vozil z oborožitvenimi postajami je veliko višja.

Vsako vozilo Boxer je namreč, kot vidimo sedaj, najmanj 2 milijona evrov dražje od predhodno 'izbranih' vozil Patria AMV, vozil Piranha - 5 (GDELS) ali drugih podobnih vozil s podobnimi lastnostmi, isto pa velja tudi za oborožitvene postaje.

Boxerji brez oborožitvene postaje (ne pa »z oborožitvijo« kot trdi MORS) stanejo okoli 3,5 milijona evrov, z okoli 2,5 milijona evrov vredno oborožitveno postajo pa je njihova realna cena okoli 6 milijonov evrov.

Slovenija pa bo celo to, že bistveno visoko ceno preplačala še najmanj z 1,4 milijona evra po kosu.

To z drugimi besedami pomeni, da je Slovenija vozila preplačala z najmanj 74,2 verjetno pa celo 100 milijonov evrov.

Slovenija bi torej lahko dobila skorajda dvakrat toliko podobnih in enako dobrih oklepnikov, če bi jih poiskala na trgu.

Da tega Janševa vlada ne počne, mora imeti res močne razloge.

Ob nakupu oklepnikov Patria so se ti razlogi skrivali v kovčkih z evri.

Se zgodovina ponavlja?

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek