REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Izgubljena igra: zakaj ZDA še vedno stavijo na slabe karte in zakaj Rusije ni mogoče ustaviti s »sankcijami«

Izgubljena igra: zakaj ZDA še vedno stavijo na slabe karte in zakaj Rusije ni mogoče ustaviti s »sankcijami«Vladimir Putin. Vir: Twitter

V zadnjem času lahko predvsem v ameriških medijih preberemo na desetine člankov, v katerih samozvani analitiki neukemu bralstvu pojasnjujejo, kaj je pravi vzrok za vojno, ki se pripravlja na mejah Rusije, Belorusije in Ukrajine.

Za večino je vsega kriv ruski predsenik Vladimir Putin in njegova želja, da obnovi Sovjetsko zvezo.

Rusija je naslikana kot zlobna, avtoritarna država, ki želi preprečiti Ukrajini vstop v združbo prijateljskih, civiliziranih članic zveze NATO.

Rusija je tista, ki znova oživlja koncept »interesnih sfer« iz devetnajstega stoletja.

Rusija je tista, ki si domišlja, da bo suverenim državam odrejala, v katera zavezništva lahko vstopijo.

Zahodni politiki, moderni in vljudni morajo z grozo opazovati predpotopne zahteve Moskve, ki so itak »non-starter« in jih nobena država ne bi sprejela. In tako naprej…

In jasno - seveda tudi slovenska, očitno popolnoma nevedna ali pa Američanom do konca vdana diplomacija stopa, brez hrbtenice, po tej isti zgrešeni poti, zato si ta vprašanja zaslužijo dodaten pregled.

Težava vseh teh analiz je, da so v celoti zgrešene.

Intresne sfere so zmeraj obstajale. ZDA imajo svojo Monorjevo doktrino, ki nikoli ni bila postavljena pod vprašaj.

ZDA nikoli ne bi trpele Mehike ali Kanade v zavezništvu z na primer - Kitajsko.

ZDA nikoli ne bi trpele Mehike ali Kanade v zavezništvu z na primer - Kitajsko.

In varnost je res nedeljiva. Vstop v neko zavezništvo je suverena pravica držav - a le, če se druge države zaradi tega ne čutijo ogrožene...

Zato je širjenje Severnoatlantskega zavezništva za Rusijo seveda ogrožanje nacionalne varnosti. In o tem, kaj jo ogroža, odloča Rusija - ne NATO.

To dokazuje večtisočletna zgodovina rivalstev velikih sil, ki so se dogajala po podobnih tirnicah.

Toda večina analiz na CNN-u, v Newsweeku, Foxu pa vse do bolj poglobljenih v Politicu, Foreign Affairsu in podobnih virih, vse to ignorira.

Njihova skupna napaka pa je, da so neracionalne, lahko bi rekli celo »neznanstvene« in da ignorirajo celotno človeško spoznanje o naravi sveta in geopolitiki. Predvsem pa ignorirajo zakonitosti in načine obnašanja, ki jih velike sile redno uporabljajo v situacijah, kot je ukrajinska.

John J. Mearsheimer in iranska raketa
Profesor John Mearsheimer je Teheran opozarjal, da varnost Irana pred ZDA po Trumpovem odstopu od JCPOA lahko zagotovi - le jedrsko orožje... Vir: Twitter

Povedano drugače – to, kar počne Vladimir Putin ni noben »eksces«, nasprotno, to je reakcija, ki se v popolnosti sklada s predvidenim ravnanjem velike sile v teoriji mednarodnega realizma.

Že leta 2015 je Mearsheimer dejal, da so za krizo v Ukrajini krive predvsem ZDA.

Še posebej pa v njegovi najbolj dodelani različici – ofenzivnega realizma, katerega »oče« je prav John Mearsheimer.

Na prste ene roke se da prešteti komentarje in analize, ki to vedo in od običajnih šablon odstopajo.

Toda med vsemi njimi je seveda najbolj točno, predvsem pa uničujoče natančno analizo dogajanja v Ukrajini že leta 2015 podal John A. Mersheimer.

Njegove sedem let stare analize so veliko bolj utemeljene in točne kot vse, kar je mogoče v zadnjih letih prebrati na to temo – z le nekaj častnimi izjemami…

Že leta 2015 je Mearsheimer dejal, da so za krizo v Ukrajini krive predvsem ZDA.

Opozoril je Belo hišo, da naj Ukrajini ne pošilja orožja in da naj Ukrajine in Gruzije ne poskusi zvleči v zvezo NATO, saj bo v tem primeru Rusija prisiljena uničiti državo, posledice pa bodo zelo slabe za ves svet, za Ukrajino, Rusijo in Evropo.

Toda njegovih nasvetov nihče ni poslušal.

In tudi ob najnovejši krizi njegovih nasvetov, tako se zdi, nihče ne potrebuje.

Kar je glede na dejstvo, da velja za očeta najbolj uveljavljene teorije mednarodnih odnosov, ki gradi na delih Hansa Morgenthaua in Samuela P. Huntingtona – precej neverjetno…

Ukrajina in ZDA - skupni manevri
Do Rusije sovražna Ukrajina, prihodnja članica do Rusije sovražnega NATO pakta bo ali postala nevtralna država - ali pa bo na drugačen način, z vojaškimi sredstvi spremenjena v nenevarno državo... In to je popolnoma pričakovano ravnanje, ki se sklada s teorijo ofenzivnega realizma, katerega avtor je znani čikaški profesor John A. Mearsheimer. Vir: Twitter

Osupljivo je, s kako natančnostjo so se Mearsheimerjeve napovedi uresničile in kako natančno se je to, kar je zapisano v njegovi teoriji – uresničevalo v praksi.

Tisti, ki so najbolj pozvani za ohranjanje miru v svetu, svet že vrsto let vodijo proti vojni. Vojni, za katero bo, celo če bi Rusija napadla Ukrajino – kriv Zahod.

Še toliko bolj neverjetno se zdi, da tisti, ki so najbolj pozvani za ohranjanje miru v svetu tega, kar je govoril in pisal Mearsheimer ne poznajo, ali pa jih to sploh nič ne briga. In zato svet že vrsto let vodijo proti vojni.

Vojni, da se razumemo, za katero bo, celo če bi Rusija napadla Ukrajino – kriv Zahod.

Mearsheimer je o Ukrajini pisal večkrat, zato se bomo pred skorajšnjo vojno (če je verjeti ZDA) v naslednjih dnevih k tej temi vrnili še nekajkrat.

Predvsem zato, da pokažemo, kako to, kar se dogaja, ni nič nepričakovanega.

Za začetek pa si velja ogledati predavanje Johna Mearsheimerja iz leta 2015.

Takole je povedal: »Ni dokazov, da smo mislili, da je Putin agresiven pred to krizo. Nobenih dokazov ni, da smo mislili tako. Ni niti dokazov, da smo govorili o širitvi Nata, da bi s tem obkolili Ruse, kajti širitev Nata so izvajali moški in ženske 21. stoletja. Tisti, ki menijo, da je politika ravnotežja moči mrtva. In prav to se je zgodilo tukaj.

Ali razumete? Putin je človek iz 19. stoletja. Na svet gleda z vidika politike ravnovesja moči. Tako kot mi, ko gre za Monroejevo doktrino na zahodni polobli.

Toda v primeru Evrope smo razmišljali kot ljudje 21. stoletja. Mislili smo, da se lahko pripeljemo tik do njegovega praga in da to ni pomembno.

Nismo si mislili, da je Rusija agresivna. Tukaj se je prvič zgodilo, da smo se po izbruhu krize 22. februarja (leta 2014) odločili, da je Rusija agresivna. Nato smo se odločili prepričati, da si Rusija prizadeva ustvariti Veliko Rusijo. Po tem, kar se je zgodilo.

Mimogrede, zato so bili predsednik Barack Obama in tako rekoč ves Washington ujeti s spuščenimi hlačami, ko je izbruhnila ta kriza po 22. februarju 2014, ker niso videli, da to prihaja.

Velika Britanija in Francija sta s Hitlerjem paktirali veliko pred Stalinom
Velika Britanija in Francija sta s Hitlerjem paktirali veliko pred Stalinom, toda Ukrajina leta 2022 ni Češkoslovaška leta 1938, kot nas prepričujejo na Zahodu... Vir: Twittwr

Pogovorimo se malo o našem odzivu. V bistvu smo podvojili naš pritisk. Z Rusi postajamo vedno strožji, to je naša strategija. In prav to bi pričakovali, če jih seveda krivite.

Glede na to, da sami sebe ne moremo kriviti, ker mi nikoli ne naredimo nič narobe, to seveda vsi veste. Vse težave na svetu povzročajo vsi drugi, nikoli Združene države, ker smo mi - benigni hegemon.

No, če smo mi dobri fantje in oni slabi in si oni želijo ustvariti veliko Rusijo, potem so to, o moj bog, spet trideseta leta prejšnjega stoletja!

Vsako popuščanje Putinu je München, oktober 1938. Tega ni mogoče sprejeti!

Toda predpostavimo, da se motim, da igramo zmagovalno igro in da smo sposobni Putina spraviti v kot. In bližamo se temu, da ga potisnemo s pečine. Je to dobro?

Torej, kar smo naredili je to, da smo podvojili naš pritisk, ga vse bolj povečevali in povečevali. Potem nas to pripelje do vprašanja, ali lahko s tem uspemo ali ne?

Moj argument je, da bodo Združene države izgubile.

Razlog, zaradi katerega igrate izgubljeno kombinacijo, je, ker gre za tekmovanje med ekonomskimi in varnostnimi vidiki. Osnovna miselnost ljudi na Zahodu je, da lahko Ruse gospodarsko kaznuješ in bodo preprosto dvignili roke in se predali.

Moj argument je: ko so ogroženi varnostni vidiki, ko so ogroženi temeljni strateški interesi in ni dvoma, gospe in gospodje, je v primeru Rusije to ključni strateški interes, potem bodo države zelo trpele, preden bodo dvignile roke.

Zato lahko Rusom povzročite veliko bolečine - in ne bodo odnehali.

In ne bodo odstopili, ker je Ukrajina za njih pomembna.

Tanki T-72, Rusija
Tanki T-72, Rusija. Vir: Twitter

In mimogrede, Ukrajina za nas ni pomembna. Razumete, da nas nihče ne kliče k boju v Ukrajini?

Tudi John McCain, ki do nedavnega še nikoli ni videl vojne, ki je ne bi hotel voditi, ne poziva k uporabi vojaške sile v Ukrajini. Tudi John McCain pravi, da Ukrajina za Zahod ni ključni strateški interes.

To je vitalni strateški interes za Ruse, to so popolnoma jasno povedali in ne samo Putin.

Kar zadeva ravnovesje odločenosti, je vse na njihovi strani.

Pokazal sem vam diapozitiv, ki prikazuje, koliko gospodarskih vzvodov imajo Rusi zaradi vsega zemeljskega plina, ki gre proti Zahodu.

Torej je jasno, da tukaj igramo izgubljeno igro.

Toda predpostavimo, da se motim, da igramo zmagovalno igro in da smo sposobni Putina spraviti v kot.

In bližamo se temu, da ga potisnemo s pečine.

Je to dobro?

Govorite o državi, ki ima na tisoče kosov jedrskega orožja. In v resnici je edina okoliščina, v kateri države uporabljajo jedrsko orožje tedaj, ko so obupane.

Rusija je država, ki ima na tisoče kosov jedrskega orožja. In v resnici je edina okoliščina, v kateri države uporabljajo jedrsko orožje tedaj, ko so obupane.  Ko mislijo, da je ogroženo njihovo preživetje.

Torej govorite o tem, da bi radi postavili Putina v položaj, ko bo postal obupan?

Če greste domov in googlate 'Putin in jedrska obramba', boste lahko že brali vse članke, ki bodo nastajali v naslednjih dveh letih.

Ker bo dalo jasno vedeti, da se norčujete z njegovim temeljnim strateškim interesom.

Torej ste se postavili v položaj, ko ste pripravljeni tvegati morebitno jedrsko vojno zaradi kosa nepremičnine, zaradi Ukrajine, ki niti ni ključni strateški interes Združenih držav?

Mimogrede, kar je pri vsem tem resnično neverjetno, je, da govorimo o vključitvi Ukrajine v NATO, ko pa smo zdaj istočasno s tem, da nismo pripravljeni izvajati vojaških operacij v Ukrajini že priznali, da to ni naš vitalni strateški interes…« sklene John A. Mersheimer.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek