četrtek, 21. november 2024 leto 29 / št. 326
Preprosta rešitev ukrajinske krize: »Dajte Putinu, kar hoče!«
O tem, kako rešiti »ukrajinsko krizo« se vsak dan napiše na desetine različnih člankov.
V vodilnih medijih ZDA in članic EU na žalost še vedno prevladujejo stereotipi in vztrajanje na kratkovidnih »rešitvah«, ki bodo vodile zgolj do vojne.
Avtorji običajno primerjajo Putina s Hitlerjem, zahtevajo pošiljanje še več orožja v Ukrajino, nakladajo o želji Putina, da obnovi Sovjetsko zvezo in podobno.
Reportedly the eighth plane with American weapons for the Armed Forces of Ukraine was unloaded at the Kiev Boryspil airport. On this board, mainly 7.62x51 mm NATO ammunition. #Ukraine #Russia pic.twitter.com/92dH6qwjeo
— 0SiNTEL (@OSiNTEL_) February 6, 2022
Tudi v Sloveniji, žal, prevladuje ta stereotipen in banaliziran pogled na zunanjepolitično situacijo.
Se pa najdejo tudi nekateri drugačni, bolj uravnoteženi pogledi.
Ameriški odvetnik Charles Pierson je na primer za Counterpunch napisal sestavek, ki je primer takšnega, nekoliko drugačnega pogleda na trenutno krizo.
Njegovi argumenti, napisani v preprostem, a udarnem slogu so vredni pozornosti.
The Pentagon has begun moving US military units to Europe as part of strengthening NATO's eastern flank.#USA #Russia #NATO pic.twitter.com/7pdIyADJEF
— The RAGE X (@theragex) February 3, 2022
Ameriški odvetnik Charles Pierson je v Counterpunchu takole napisal: »8. oktobra 1962 je kubanski predsednik Osvaldo Dorticós sporočil Generalni skupščini OZN, da Kubi ne bo potrebno imeti jedrskega orožja, če bodo ZDA zagotovile, da ne bodo napadle Kube, kot so ZDA poskušale narediti leto prej.
Z drugimi besedami, Kuba bi zamenjala rakete za ameriško varnostno jamstvo.
Zdaj ruski Vladimir Putin zahteva jamstvo, da Ukrajina ne bo vstopila v NATO. Združene države Amerike bi se morale strinjati.
Putin je odvraten. Ko sem to pisal, so se pojavile novice o novem pokolu v Srednjeafriški republiki, ki so ga opravili plačanci Wagnerjeve skupine, ki jih podpira Kremelj, v katerem je umrlo 70 ljudi.
Putin v Siriji ubija nedolžne moške, ženske in otroke v navezi z Bašarjem al Asadom in Iranom.
Zrušil je nastajajočo rusko demokracijo. Sovražim tega človeka. Vendar moram priznati, da ni nič nerazumnega glede varnostnih zagotovil, ki jih Putin zahteva.
Putin zahteva konec širitve Nata in zagotovilo, da Ukrajina ne bo vstopila v NATO.
To ni nič več, kot so ZDA obljubile že pod prvim predsednikom Bushem.
Leta 1990 je Bushev državni sekretar James A. Baker III. povedal sovjetskemu voditelju Mihailu Gorbačovu, da, če Rusija pristane, da dovoli ponovno združitev Nemčije, se NATO ne bo razširil niti za en inč (2,5 centimetra) proti Vzhodu.
It's now the official WH position that if you argue -- as @HawleyMO did -- that the US should avoid risking war with Russia by not putting NATO on Russia's border, then you're "parroting Russian talking points" and "not aligned with American values."https://t.co/gAki9js2CK
— Glenn Greenwald (@ggreenwald) February 3, 2022
ZDA so kmalu prekršile obljubo. Madžarska, Poljska, Češka in tri baltske države so v stopile v NATO. Še več nekdanjih sovjetskih republik, čeprav niso članice Nata, sodeluje z Natom. In zdaj Putin gleda, kako bo Nato pogoltnil Ukrajino. Seveda je zaskrbljen.
ZDA so pričakovano zavrnile zahteve ruskega voditelja (v ameriških medijih so bile vedno označene kot »zahteve«).
Putinova razumna skrb za varnost njegove države pred invazijo (na primer leta 1812 in 1941) je bila zavrnjena kot nenavadna zahteva, ki da jo Putin postavlja le zato, da bila zavrnjena in da bo imel izgovor za invazijo na Ukrajino s 130.000 vojaki, ki jih je zbral ob rusko-ukrajinski meji.
Po porazu v drugi svetovni vojni, v kateri se je Finska borila ob nacistični Nemčiji, je Finska ohranila svojo neodvisnost z vzpostavitvijo modusa vivendi z Rusijo. Finska je ostala demokratična in samostojna, morala pa se je izogibati zavezništvu z Zahodom.
Tako se je rodil izraz 'finlandizacija.'
Give Putin what he wants https://t.co/hUIA40noKw
— Scott Burchill (@IRanalyst) February 6, 2022
Finska 'uveljavljena nevtralnost', kot je zapisala Helena Cobban na blogu Quincy Institute for Responsible Statecraft, 'je omogočila Finski, da se izogne desetletjem dokončne sovjetske dominacije, ki je pestila njene baltske sosede v Latviji, Litvi in Estoniji tako dolgo, kot je trajala hladna vojna,' medtem ko je Finski omogočila ohranjanje visokega življenjskega standarda.
Ni bila slaba kupčija.
Kriza zaradi sovjetskih raket na Kubi je bila rešena v skladu s smernicami, ki jih je predlagal Dorticós. 27. oktobra se je brat predsednika Kennedyja, generalni državni tožilec Robert Kennedy, na skrivaj srečal s sovjetskim veleposlanikom Anatolijem Dobrininom.
ZDA so se zavezale, da ne bodo napadle Kube, Sovjeti pa so se zavezali, da bodo odstranili svoje rakete. (ZDA so tudi obljubile, da bodo svoje rakete Jupiter odstranile iz Turčije.)
Jedrska vojna je bila preprečena.
The larger problem here is that AP's Matt Lee is one of the only journalists working for MSM who actually acts like a journalist - pushing back, thinking critically, being adversarial to those in power. He shouldn't be an outlier, this should be every journalist. https://t.co/hxZK0sENZx
— Natylie Baldwin (@natyliesb) February 4, 2022
Tudi ukrajinsko krizo je mogoče rešiti z razširitvijo varnostnih jamstev Rusiji, če bodo ZDA ukrepale hitro.
V treh tednih med Dorticósovim nagovorom Generalne skupščine ZN in srečanjem Roberta Kennedyja z Dobrininom se je svet približal jedrski vojni bolj kot kadar koli prej ali pozneje.
Jedrska vojna med ZDA in Rusijo zaradi Ukrajine se ne zdi verjetna, vendar ne moremo zavreči možnosti nesreče ali napačnih odločitev.
ZDA se morajo pogledati v ogledalo.
Se Rusija vmešava v druge države? Tako kot tudi ZDA.
23. januarja je Združeno kraljestvo zatrdilo, da Rusija razvija načrte za namestitev proruske vlade v Kijevu.
To je lahko res ali pa tudi ne.
Če je res, bi morale ZDA tožiti Putina zaradi plagiatorstva; leta 2014 so Obamova administracija in ameriški mediji z vso svojo silo podprli protivladne sile v Ukrajini, ki so na koncu zrušile ukrajinskega, proruskega, a demokratično izvoljenega voditelja Viktorja Janukoviča.
ZDA bi morale premisliti, preden se odpravijo na pol sveta, da bi rešile Ukrajino.
Ukrajina ni prosila za reševanje. In ukrajinska demokracija je v boljšem stanju kot demokracija v ZDA.
Šele ta teden sta CNN in New York Times razkrila dodatne podrobnosti o načrtu nekdanjega predsednika Donalda Trumpa, ki je potem, ko je izgubil na predsedniških volitvah leta 2020 angažiral generalnega državnega tožilca, Pentagon in ministrstvo za domovinsko varnost, da bi zasegli glasovalne stroje.
Cilj načrta je bil trajno obdržati Trumpa na oblasti: to je bil 'samoudar.'
Ameriška demokracija se lušči in razpada kot ostanki barve s sten propadajoče stavbe.
Za povrnitev demokracije v stanje, v katerem je bila pred Trumpom, bo potrebno več kot le popravilo.
Končno je prav spektakularno hinavsko, da Bidnova administracija lomi roke zaradi življenj ljudi v Ukrajini, medtem ko še naprej podpira Savdsko Arabijo in Združene arabske emirate, ki pobijajo na desettisoče nedolžnih moških, žensk in otrok v Jemnu.
Nisem dramaturg, vendar naj izrazim, kaj si mislim, v trivrstičnem dialogu:
ZDA: Ukrajino moramo rešiti pred krvoločnim Putinom!
JAZ: Če so ZDA tako zaskrbljene zaradi reševanja človeških življenj, ali ne bi bilo potemtakem lažje končati s prodajo orožja ZDA in drugo podporo Savdijcem, ki ubijajo na desetine tisočev nedolžnih moških, žensk in otrok v Jemnu?
ZDA (mrmljanje): Neumnost…
[Zavesa.]
Varnostna jamstva Rusiji ZDA ne bodo stala nič.
American MMA fighter Jeff Monson called on the world community to support the residents of Donbass and stop the shelling by the Armed Forces of Ukraine.
— Nelly (@NellyNovograd) February 3, 2022
Monson noted that the United States is supplying weapons to Ukraine, which they use to shell the civilians of Donbass.
Nevtralna Ukrajina lahko obdrži svojo suverenost, medtem pa se bo izognila vojni.
Dajte Putinu, kar hoče!« sklene znani ameriški odvetnik Charles Pierson v Counterpunchu.