REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bloomberg poročal prvi: »V živo: Rusija napadla Ukrajino!« Pol ure zatem objavil novo, presenetljivo sporočilo!

Bloomberg poročal prvi: »V živo: Rusija napadla Ukrajino!« Pol ure zatem objavil novo, presenetljivo sporočilo!Putin se ne bo šalil z Ukrajino! Vir: Twitter

Tiskovna agencija Bloomberg je objavila naslov, ki se je glasil: »V živo: Rusija napadla Ukrajino!«

Napad na Ukrajino
Napad na Ukrajino? Vir: Twitter

Na spletni strani agencije se je namreč ta novica pojavila okoli polnoči po moskovskem času in tam ostala skoraj pol ure, preden so jo odstranili.

In šele po tem izdali opravičilo zaradi – napake!

Uporabniki, ki so kliknili na šokantno novico, ko je ta še obstajala na spletu, so bili po poročanju New York Posta preusmerjeni na stran, ki je kazala na napako.

Glede na to, da imajo pri Bloombergu in morda celo že v drugih medijih na Zahodu že »vnaprej pripravljene naslove«, bi bilo zanimivo izvedeti, ali imajo vnaprej pripravljene tudi obratne naslove (npr. »NATO širi lažne novice o napadu Rusije na Ukrajino!«) oziroma ali imajo ob lažnih naslovih vnaprej napisane tudi lažne članke o ruskem domnevnem napadu na Ukrajino?

Posnetki zaslona Bloombergove spletne strani, objavljene na Twitterju, kažejo, da je senzacionalna trditev ostala večinoma neopažena vsaj 24 minut, preden je bila izbrisana.

Tiskovna agencija je napako priznala in razkrila, da vnaprej »pripravljajo naslove za številne scenarije, naslov 'Rusija napadla Ukrajino' pa je bil nehote objavljen okoli 16. ure danes na naši spletni strani.«

»Zelo obžalujemo napako. Naslov je bil odstranjen in preiskujemo vzrok za objavo,« je poudaril Bloomberg v svojem kratkem priznanju napake, skritem za plačljivim zidom.

Nevarna zmota je nastala po mesecih vzbujanja strahu s strani zahodnih medijev in visokih uradnikov ZDA in Evropske unije o tem, da naj bi Rusija »vsak dan« ali celo »takoj« načrtovala invazijo na Ukrajino.

Te dni je na primer izkušeni poročevalec iz Bele hiše, novinar Matt Lee na tiskovni konferenci dobesedno sesul tiskovnega predstavnika State Departmenta.

Matt Lee je namreč zahteval med tiskovno konferenco zahteval, da Ned Price poda dokaze za trditve Bele hiše, češ da je Rusija že pripravila domnevne propagandne filme z insceniranim napadom ukrajinskih sil na prortuski Donbas, da bi s tem opravičila svoj napad na Ukrajino.

Na koncu je proti podobnim napovedim protestiral celo ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, v zapoznelem poskusu, da umiri strasti.

Bela hiša je te napovedi od takrat nekoliko omilila, medtem ko je Kremelj ves čas vztrajal, da se v Rusiji napad ne pripravlja.

Moskva je obtožbe na svoj račun večkrat zavrnila kot »vzbujanje histerije« in primer »lažnih novic.«

Glede na to, da imajo pri Bloombergu in morda celo že v drugih medijih na Zahodu že »vnaprej pripravljene naslove«, bi bilo zanimivo izvedeti, ali imajo vnaprej pripravljene tudi obratne naslove (npr. »NATO širi lažne novice o napadu Rusije na Ukrajino!«).

Oziroma ali imajo ob lažnih naslovih tudi vnaprej napisane tudi lažne članke o ruskem domnevnem napadu na Ukrajino?

Res pa je, da je Bloomberg prvi poročal o napadu Rusije na Ukrajino, kar je poseben uspeh.

Sploh če vzamemo v obzir, da je na Zahodu sicer zelo spoštovana in vplivna tiskovna agencija Bloomberg o tem poročala celo prej, predno se je napad - sploh zgodil...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek