sreda, 12. februar 2025 leto 30 / št. 043
Ameriške obveščevalne agencije kopljejo po »zakladnici genetskih podatkov« iz laboratorija v Wuhanu
Ameriške obveščevalne agencije po navedbi ameriških virov te dni mrzlično »kopljejo« po pravi »zakladnici genetskih podatkov«, ki bi lahko bili ključni za odkrivanje izvora koronavirusa SARS-CoV-2.
Kako so do podatkov prišli ni znano, toda najverjetneje s pomočjo vohunskih in »hekerskih« metod.
Znano je tudi, da se podatki laboratorijev, kot je na primer tudi Inštitut za virologijo v Wuhanu (WIV) na Kitajskem, nahajajo v »oblakih« oziroma na strežnikih v tujini.
Exclusive: Intel agencies scour reams of genetic data from Wuhan lab in Covid origins hunthttps://t.co/sKteOyGm1N
— Francesco Petronella (@petro_francesco) August 7, 2021
Že žvižgač Edward Snowden nam je razkril, da imajo do takšnih podatkov ameriške obveščevalne službe dostop s pomočjo različnih vohunskih programskih orodij.
V zadnjem primeru pa naj bi se obveščevalci ukvarjali z »ogromnim katalogom informacij, ki vsebujejo genetske zasnove, pridobljene iz vzorcev virusov, preučevanih v laboratoriju v kitajskem Wuhanu, za katere nekateri uradniki menijo, da so lahko bili vir izbruha koronavirusne bolezni covid-19«, naj bi za CNN potrdilo več dobro obveščenih uradnikov.
Kljub temu je prevajanje te gore surovih podatkov v uporabne informacije zelo težavno.
Začelo se je na pobudo ameriškega predsednika Joeja Bidna, ki je zahteval 90-dnevno podrobno preverjanje informacij o izvoru koronavirusa.
Exclusive: Intel agencies scour reams of genetic data from Wuhan lab in Covid origins hunt https://t.co/tjTpoFogrx
— allysdad (@allysdad) August 5, 2021
Iskanje ključnih podatkov s pomočjo superračunalnikov je zelo težavno zaradi vrste razlogov.
Najprej je za to potrebna ogromna procesorska moč, zato se obveščevalne agencije zanašajo na superračunalnike v nacionalnih laboratorijih Ministrstva za energijo ZDA. Gre za 17 elitnih vladnih raziskovalnih ustanov.
Soočajo pa se tudi s problemom delovne sile.
Ne samo, da obveščevalne agencije potrebujejo vladne znanstvenike, ki so dovolj usposobljeni za razlago zapletenih podatkov o genskem zaporedju in imajo ustrezno varnostno dovoljenje, temveč morajo istočasno govoriti tudi mandarinščino, saj so podatki napisani v kitajščini s posebnim strokovnim besednjakom.
»Očitno obstajajo znanstveniki, ki so (varnostno) preverjeni,« je za CNN povedal en vir, ki pozna obveščevalne podatke.
»Toda koliko je tistih, ki govorijo mandarinščino in so varnostno preverjeni? To je zelo majhno število znanstvenikov. In ob tem so potrebni še znanstveniki, ki so specializirani za biologijo. Hitro lahko dojamete, kako hitro to iskanje postane težko,« je ocenil eden od virov.
Ne glede na to preiskovalci še vedno upajo, da bodo v treh mesecih uspeli ugotoviti, kako je virus preskočil iz živali na ljudi.
Exclusive: Intel agencies scour reams of genetic data from Wuhan lab in Covid origins hunt | CNN Politicshttps://t.co/7Wj9JOdTFX
— Adarsh (@adarshthapasya) August 5, 2021
Odkritje te skrivnosti je bistveno za končno ugotovitev, ali je covid-19 pricurljal iz laboratorija, ali pa se je prenašal na ljudi od živali v naravi, so za CNN povedali zaupni viri.
Preiskovalci znotraj in zunaj ameriške vlade že dolgo iščejo genetske podatke 22.000 vzorcev virusov, ki so jih preučevali na Inštitutu za virologijo v Wuhanu.
Kitajski uradniki so te podatke septembra 2019 odstranili iz interneta, Peking pa od takrat ni želel predati tega in drugih »surovih podatkov« o zgodnjih primerih koronavirusa Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) in ZDA, saj so bili prepričani, da bi lahko ti podatki prišli v roke tudi konkurenčnim laboratorijem v Združenih državah Amerike.
Dva znanstvenika, ki preučujeta koronavirus, sta za CNN sicer povedala, da sta skeptična, da obstajajo genetski podatki v skupini 22.000 vzorcev ali kateri koli drugi zbirki podatkov Inštituta za virologijo v Wuhanu (WIV), za katero znanstveniki še ne vedo.
Toda Shi Zhengli, raziskovalka iz Wuhana, imenovana netopirska ženska, je sama povedala, da je v začetku epidemije tudi njo bilo strah, da bi lahko virus prišel iz njihovega laboratorija.
Venadr ko je pregledala vse vzorce, ki so jih imeli, je ugotovila, da je tisti virus v naravi drugačen in ni mogel priti v svet iz njihovega inštituta.
Exclusive: Intel agencies scour reams of genetic data from Wuhan lab in Covid origins hunt https://t.co/3MRXhbE2bB
— LivDose (@livdose) August 6, 2021
Tuji mediji so nekaj časa trdili, da je Shi Zhengli izginila, vendar se je nato znova pojavila v javnosti.
V ZDA kljub temu verjamejo, da je teorija, da je virus »po nesreči zbežal iz laboratorija v Wuhanu« vsaj tako verodostojna kot možnost, da se je virus pojavil v naravi.
Gre pa za dramatičen preobrat, saj so še pred letom dni ameriški demokrati trdili, da so trditve nekdanjega predsednika Donalda Trumpa o tem, da gre za »kitajski virus«, ki je najverjetneje prišel iz laboratorija – neutemeljene.
Medtem pa tudi na Kitajskem ne mirujejo, pač pa kažejo na sledi, ki vodijo v – ZDA…