sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Muke Alenke Bratušek: ona bi že šla v vlado SDS, vendar ji njeni tega ne pustijo, pa še Kučan jo ves čas kliče
Stranke se po odstopu predsednika vlade Marjana Šarca še vedno odzivajo precej različno.
Kljub temu, da vse trdijo, da so pripravljene na volitve, vse mrzlično iščejo poti za oblikovanje nove vladne večine.
Toda očitno je, da to ne bo šlo brez SDS. Vendar v to niso prepričani v drugi stranki, ki je na področju oblikovanja nove koalicije postala nenadoma zelo aktivna – SAB.
če je alenka bratušek poslala vabilo vsem strankam razen SDS, pomeni, da ji ne teče voda v grlo ? bravo !!! še !!!! https://t.co/bUqUinJzGM
— željudin novak (@zeljko_novak) February 4, 2020
Predsednik največje parlamentarne stranke SDS Janez Janša je tako parlamentarnim strankam poslal vabilo na pogovore o novi koaliciji.
SDS se namreč želi v petek srečati z vsemi parlamentarnimi strankami, ponudil pa jim je termine med 10. in 18. uro.
V skladu z napovedjo na Twitterju je Janša na pogovor povabil tudi stranko SAB, čeprav je ta na pogovore o projektni vladi in drugačni koaliciji povabila vse stranke z izjemo SDS-a.
Uboga #Slovenija. @Marjan_Podobnik, ki je na podpredsedniškem mestu v #RS uničil vse česar se je lotil, tako v Sloveniji kot v Srbiji, bi rad pod Janševo vlado vstopil v Ministrstvo za kmetijstvo. Bog nam pomagaj.
— Zmago J. Plemeniti (@ZmagoPlemeniti) February 4, 2020
Cilj pogovorov je, da bi oblikovali koalicijsko zavezo Za Slovenijo in preverili skladnost programov po posamičnih resorjih, organizacijsko obliko prihodnje vlade in tudi že ustreznost kadrovskih ponudb.
V vabilu strankam je Janša med drugim zapisal, da je prizadevanje za večjo blaginjo Slovenije temeljni cilj, ki ostaja enak po vsakih volitvah.
Oblikovanje nove vlade podpira tudi predsednik republike Borut Pahor.
Če bi stranki SDS na prvih pogovorih uspelo najti skupen jezik s partnerji iz drugih strank, je Janša drugi del pogajanj predvidel za 11. februar.
Janša je tudi kritičen do poteze Alenke Bratušek, ki je SDS izvzela iz povabila k pogovorom za oblikovanje morebitne projektne koalicije.
»V Sloveniji je očitno vse mogoče. Vlado, ki jo je oblikovala stranka s komaj 13 poslanci, smo že imeli. Zdaj se očitno tega loteva stranka, ki jih ima pol manj. Če si Slovenke in Slovenci želijo še enega takšnega eksperimenta, bomo z veseljem in zanimanjem opazovali, kako se bo končal. Mislim pa, da si tega ne želijo in da so pred nami zelo verjetno četrte predčasne volitve,« je opozoril Janša.
Ko se je Janša posmehoval premierki @AlenkaBratusek češ, da bo njen mandat enak dolžini njenega krila, niti g. 0,88% ni ODKRIL, da je njen mandat bilj DALJŠI (505 dni) od predhodnika Janše (404 dni)
— s d (@stanka_d) February 4, 2020
*politik Požar je slep za resnico, politik jj ga prekaša, farba še zgodovino https://t.co/vodjipbA8S
V LMŠ-ju in Levici so že napovedali, da se pogovorov s SDS-om ne bodo udeležili. Tudi v SNS so se na koncu, po prvotni podpori Bratuškovi, odločili enako.
Podobno kot v LMŠ-ju se tudi v SNS-u se ne nameravajo udeležiti pogovorov ne pri SDS-u ne pri SAB-u, je sporočil predsednik stranke Zmago Jelinčič.
Zapisal je, da ne nameravajo »na koruzi klečati pred vrati kogarkoli.«
Drugače je v SMC-ju, kjer je izvršni odbor SMC-ja sprejel stališče, da so predčasne volitve »zgolj ena izmed možnosti za razrešitev trenutnega položaja.«
Pred predčasnimi volitvami ali desno vlado je treba NUJNO spremeniti volil zakonodajo in uvesti preferenčni glas. Sicer ni mogoče pričakovati bistvene drugačne sestave parlamenta. Ostal bo enako razdeljen med oba polit pola, tudi večina strank in akterjev bo ostalo istih
— Maša Kociper (@MasaKociper) February 3, 2020
»Predčasne volitve pomenijo vsaj polletni zastoj pri sprejemanju prepotrebnih ukrepov, poleg tega pa ne bi prinesle bistveno preprostejših političnih razmerij,« so zapisali v SMC.
Zanimivo pa je, da je SAB k oblikovanju nove koalicije pozvala vse stranke – razen SDS.
Istočasno se SAB zavzema za spremembo volilne zakonodaje.
V SAB so prepričani, da brez sprememb volilne zakonodaje in uvedbe sistema preferenčnega glasu, ki bi državljanom omogočil več vpliva na to, kdo bo izvoljeni poslanec, na naslednjih (predčasnih) volitvah ni mogoče pričakovati bistveno drugačne sestave slovenskega parlamenta.
V stranki SAB so v pismu parlamentarnim strankam ‒ ki je bilo naslovljeno na vse stranke, razen SDS ‒ zapisali, da politično nestabilen položaj, ki je nastal po odstopu predsednika vlade, ne koristi nikomur.
Pismo, ki ga je @ABratusek poslala parlamentarnim strankam.
— Miha Orešnik (@MihaOresnik) February 3, 2020
"Izbira med zgolj dvema možnostma, tj. predčasne volitve ali vlada pod vodstvom @strankaSDS, ni v nacionalnem interesu."
Želijo zamik volitev, novo sredinsko koalicijo, vodila pa bi jo ena od strank z največ poslanci pic.twitter.com/qaY0mtEydD
»Tudi za stranko SAB se zdijo predčasne volitve najboljša izbira, je pa v zadnjih dneh postalo jasno, da v državnem zboru obstaja večja podpora nadaljevanju mandata,« je zapisano v pismu, pod katerega je podpisana predsednica stranke Alenka Bratušek.
Vendar je izjava Alenke Bratušek očitno neutemeljena - povsem verjetno je, da bi stranka na novih volitvah doživela resen poraz.
Pri tem pa SAB poziva na oblikovanje nove koalicije v trenutku, ko je podpredsednik SAB-a in nekdanji minister Iztok Purič – celo izstopil iz stranke.
Kot je zapisal v izstopni izjavi, je že pred časom izgubil zaupanje.
»Brez medsebojnega sodelovanja, zaupanja in spoštovanja znotraj vsake organizacije delo ne more prinesti pričakovanih rezultatov,« je zapisal Purič.
Zastavlja pa se vprašanje, zakaj se Alenka Bratušek s svojo stranko tako zelo upira koaliciji s SDS?
Zamer med obema voditeljema strank je seveda veliko, toda očitno je, da je Janša SAB vsaj uradno pozval na pogovore, medtem ko v SAB niso ravnali enako.
Eden od nekdanjih tesnih sodelavcev Alenke Bratušek je pojasnil, da je za takšno ravnanje Alenke Bratušek več razlogov. Puričevo ravnanje kaže, da je stranka zelo razdeljena in notranje nestabilna. Glede na to je manevrski prostor Alenke Bratušek zelo omejen.
»Ona bi že rada šla zraven, tudi v vlado SDS, ampak ji njeni ne pustijo. Predvsem Mlinarjeva je seveda velika liberalka in na sodelovanje z Janšo ne bi pristala nikoli, enake težave pa ima Bratuškova tudi z Jakičem, ki je prav tako absolutno zoper takšno sodelovanje. Obenem je Bratuškova ves čas na zvezi s Kučanom. Kučana je potrebovala še posebej v času, ko se je pričel spor med njo in Jankovićem, ker je preko Kučana poskušala vplivati in umirjati Jankovića. Sta pa tudi še sedaj v stiku in jo Kučan menda ves čas kliče,« nam je pojasnil dobro obveščen vir, ki dobro pozna zakulisje visoke politike.
Frutek Matej Lahovnik je tisti, ki je izjavil, da Jankovićeva PS nima šans... zmagala je PS in za premierko predlagala @AlenkaBratusek, ki ji je uspelo odgnat trojko pic.twitter.com/hHcNmfTbZr
— s d (@stanka_d) February 3, 2020
Sodelovanje s SDS ni pogodu niti Petru J. Česniku, ki je v Avstraliji več kot trideset let delal v letalstvu, predvsem v družbi Quantas.
Danes je minister za področje odnosov med RS in avtohtono slovensko narodno skupnostjo v sosednjih državah ter med RS in Slovenci po svetu.
Vendar je imel v preteklosti tudi velike težave, saj so ga nekdanji veliki prijatelji predsednika SDS (npr. Dušan Lajovic) v Avstraliji ovajali pri avstralskih oblasteh.
Njega in nekatere slovenske emigrante so zato avstralski tajni agenti opazovali pri vsakodnevnih opravilih in jih pogosto vabili na nadležne informativne pogovore.
In vsega tega seveda ni mogoče pozabiti kar preko noči.