REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kako država uničuje podjetnike: eno ministrstvo javno nagrajuje, drugo pa »pod mizo« ukinja Pilote Koper

Kako država uničuje podjetnike: eno ministrstvo javno nagrajuje, drugo pa »pod mizo« ukinja Pilote KoperPiloti Koper in ministrica Bratuškova

Slovenija naj bi bila država, v kateri delujeta svoboden trg in kjer gospodarstvo temelji na svobodnem podjetništvu.

Povsod po svetu vse države – razen morda v Severni Koreji – vzpodbujajo delovanje podjetnikov.

V Sloveniji, ki je sicer članica EU, pa se dogaja nekaj povsem drugega. To je mogoče najbolje videti na primeru Pilotov Koper, podjetja, ki že 23 let skrbi za varno plovbo velikih ladij v luko Koper in iz nje.

Vendar pa sedaj država v zakulisju, pod taktirko ministrice Alenke Bratušek pripravlja spremembe, ki bodo Pilote Koper učinkovito spravile ob zaslužek, trg in delavce.

Država v zakulisju, pod taktirko ministrice Alenke Bratušek pripravlja spremembe, ki bodo Pilote Koper učinkovito spravile ob zaslužek, trg in delavce.

Toda še večji paradoks je, da država želi onemogočiti delovanje podjetja Piloti Koper, hkrati pa nagrajuje njegovo požrtvovalno delo, ki je preprečilo ekološko katastrofo!

Pri tem Piloti Koper s svojim delovanjem že 23 let skrbijo za področje, ki ga država ni uspela (zakonsko in sicer) urediti.

V vseh teh letih ni bilo ene pomorske nesreče, podjetje nad zakonsko predpisanimi normami skrbi za usposabljanje svojih pilotov in jih obenem tudi dobro plača.

MZI (morda tudi SDH) pa sedaj po dostopnih podatkih in pričevanjih, ki smo jih zbrali tudi v uredništvu Inajderja.com zaposlene v zasebnem podjetju nagovarjata k nezakoniti kršitvi konkurenčne klavzule, k izdajanju poslovnih skrivnosti ter zaposlenim »ponujata« celo denarno nadomestilo ob morebitnih sodnih postopkih družbe do zaposlenih.

Piloti Koper

Lahko se tudi vprašamo, ali bodo za to namenili javna sredstva?

Toda še večji paradoks je, da eno ministrstvo Pilote Koper nagrajuje, medtem ko jih drugo – ukinja.

Medtem ko ministrica Alenka Bratušek s svojimi kadri načrtuje prevzem pomorske pilotaže, se je minister za okolje in prostor Simon Zajc namreč odločil, da podeli pilotu podjetja Piloti Koper Andreju Gorupu priznanje za izjemno požrtvovalnost za varovanje okolja.

Prav visoko profesionalno ukrepanje pilota Andreja Gorupa je v danem primeru zaradi nestrokovnega dela ostalih akterjev preprečilo, da bi se situacija spremenila v krizno.

Andrej Gorup se je namreč aprila lani v Koprskem zalivu vkrcal na krov švedskega tankerja, ki je prevažal več tisoč ton dizelskega goriva, zmanjšal hitrost in ga obrnil ter s tem preprečil pomorsko nesrečo in ekološko katastrofo.

Prav visoko profesionalno ukrepanje pilota Andreja Gorupa je v danem primeru zaradi nestrokovnega dela ostalih akterjev preprečilo, da bi se situacija spremenila v krizno.

Kot je namreč razvidno iz Poročila preiskovalca pomorskih nesreč, je tanker priplul v akvatorij pristanišča s preveliko hitrostjo.

K povečanju hitrosti ga je spodbujal nadzornik pristaniške kapitanije (URSP), ki je vse spremljal oziroma bi moral spremljati preko ekrana sistema AIS ter ladji pravočasno odrediti zmanjšanje hitrosti. Vlačilci niso bili pravočasno pripravljeni asistirati ladji.

Alenka Bratušek

V nasprotju s takšnim neprofesionalnim ravnanjem pa je dežurni pilot družbe Piloti Koper kapetan Andrej Gorup to situacijo spremljal in ocenil, da je nevarna, zato je nemudoma ukrepal.

Kljub visoki hitrosti tankerja in s tem nevarnosti zase, se je povzpel na krov tankerja ter učinkovito zmanjšal hitrost in tanker še pravočasno obrnil.  Kot pojasnjujejo v podjetju Piloti Koper, je kap. Andrej Gorup odreagiral in pilotiral ladjo izredno profesionalno.

V nasprotju s takšnim neprofesionalnim ravnanjem pa je dežurni pilot družbe Piloti Koper kapetan Andrej Gorup to situacijo spremljal in ocenil, da je nevarna, zato je nemudoma ukrepal.

Dejstvo, da je bila njegova vloga odločilnega pomena, izhaja že iz Poročila preiskovalca pomorskih nesreč, ki ugotavlja, da se je samo takojšnji reakciji pilota zahvaliti, da ni prišlo do nasukanja ladje ter ogromne ekološke katastrofe, saj je bila ladja z vgrezom 10,9 metrov oddaljena le slabih 100 metrov od globin 10 metrov, kjer bi na polno nasedla.

To kaže tudi poročilo o tem primeru.

Kljub visoki usposobljenosti in reševanju številnih potencialno nevarnih in kriznih situacij podjetje Piloti Koper do sedaj še ni prejelo nobenega priznanja.

Ravno nasprotno. Vlada oziroma Ministrstvo za infrastrukturo, si prizadeva, da bi podjetju onemogočilo opravljanje te dejavnosti.

Ministrstvo za infrastrukturo namreč pripravlja podržavljanje pomorske pilotaže, ki naj bi bila prenešena na novo državno podjetje.

Zadevo sedaj že proučujeta Komisija za preprečevanje korupcije, zaradi suma kaznivih dejanj pa je bila tudi podana prijava na Nacionalni preiskovalni urad, kot smo že poročali.

Piloti Koper - minister Zajc, nagrada

KPK v zvezi s tem proučuje sum koruptivnosti, nezakonitega in neetičnega ravnanja ter kršitev s področja lobiranja zoper ministrstvo za infrastrukturo oziroma državno sekretarko Nino Mauhler, ki ji je ministrica Alenka Bratušek zaupala operativno vlogo pri podržavljanju pomorske pilotaže.

Ob takšnih ravnanjih pa je prišlo tudi do zlorabe osebnih podatkov zaposlenih za potrebe novega državnega podjetja.

Ministrstvo naj bi nezakonito zbiralo tudi osebne podatke o pomorskih pilotih, zaposlenih v podjetju Piloti Koper d.o.o. ter zahtevalo njihove pogodbe o zaposlitvi, plačilne liste in  izjavo, da bodo v primeru ustanovitve državnega podjetja pripravljeni skleniti pogodbo o zaposlitvi pri novem delodajalcu.

Tako naj bi ministrstvo nezakonito zbiralo osebne podatke o pomorskih pilotih, zaposlenih v podjetju Piloti Koper d.o.o. ter zahtevalo njihove pogodbe o zaposlitvi, plačilne liste, izjavo, da bodo v primeru ustanovitve državnega podjetja pripravljeni skleniti pogodbo o zaposlitvi pri novem delodajalcu.

Interes države je gotovo jasen: regulacija področja je njena dolžnost, temu se je tudi zavezala, toda ob tem imajo »Piloti Koper« na leto 2,6 milijona evrov prihodkov in 1,4 milijona evrov dobička.

Ta denar pa bi prav lepo »sedel« tudi v državno blagajno.

Tudi zato namerava država še letos ustanoviti svoje podjetje in izvajanje pomorske pilotaže in letno treh milijonov evrov vrednega posla popolnoma prevzeti.

To bi pomenilo protipraven poseg v svobodno gospodarstvo, je prepričan Valter Kobeja, solastnik podjetja Piloti Koper.

Po nekaterih informacijah naj bi z novo družbo upravljal SDH, Pilotom Koper pa naj bi država »preprečila nadaljnje poslovanje.« S tem bi se letno 1,4 milijona evrov dobička prelilo iz zasebnega v državno podjetje.

Jutri bi po istem kopitu lahko država prevzela še trg lahkih letal (Boscarol), izdelavo izpušnih sistemov (Akrapović), uspešne pridelovalce vina (Kristančič?) ter podobne.

Tudi v tem primeru se dokazuje točnost ugotovitve, da ni rop banke nič v primerjavi z ustanovitvijo banke.

Le da bosta v tem primeru rop zasebnikov in ustanovitev nove družbe – očitno sovpadla.

Gre dejansko za nekakšno ponovno podržavljenje dela trga, ne sicer z nacionalizacijo »Pilotov Koper«, toda s postopkom, ki se od tega postopka ne razlikuje prav veliko, saj je jasno, da je Luka Koper enostavno premajhna za dve takšni podjetji hkrati.

Vse kaže, da se »etatizacija« področja pomorskih pilotov nadaljuje, kljub temu, da je trg doslej že ponudil delujočo rešitev.

Državni uradniki in državni mediji medtem že širijo tudi neverodostojne govorice o tem, kako naj bi zaradi dela Pilotov Koper državi nastajala celo - škoda.

Najprej so o Pilotih celo pozitivno poročali, nato pa je SiOL, ki ga podpirajo davkoplačevalci in naredi za milijon evrov izgube vsako leto, torej skoraj toliko, koliko nardijo Piloti dobička, obrnil ploščo in v skladu z željami vlade pričel udrihati po podjetju.

Ni seveda problem v tem, da država investira – problem je, da država ne investira tam, kjer bi lahko in bi morala, v infrastrukturo, logistiko, zdravstvo, celo v nacionalno letalsko podjetje.

Mnoge države to znajo. Če se dotaknemo neke druge »pilotske« zgodbe lahko vidimo, da je srbska vlada iz propadlega JAT-a naredila uspešno Air Serbia, slovenske vlade pa so nekoč uspešno Adrio Airways spravile – do bankrota.

Čeprav je Srbija štartala iz precej težjega gospodarskega položaja kot Slovenija.

Zato pa se naša država preriva h koritu tja, kjer so zasebniki že pokazali, kako je potrebno delati in kjer je lepo viden zaslužek. In kjer angažiranje države sicer sploh ni potrebno.

Namesto da bi država področje uredila samo s koncesijo in raje delala to, kar je njena vloga - pobirala davke in dajatve - poskuša neposredno izključiti podjetnike, ki so v svoje podjetje vložili veliko dela, znanja in naporov.

To pa bi lahko vplivalo na beg kapitala iz države.

Piloti Koper - ladje

Še več, v tujini bi takšno ravnanje lahko razumeli kot primer dušenja svobodne podjetniške pobude.

Ravnanje države je enako moralno kot bi bilo ravnaje policije, ki bi skrbela le za to, da z globami od državljanov pobere maksimalno vsoto za državno blagajno.

Bo država prevzela tudi lakirnico Steyerja v Hočah? Bomo imeli v večstanovanjskih hišah samo državne upravnike?

Jutri bi po istem kopitu lahko država prevzela še trg lahkih letal (Boscarol), izdelavo izpušnih sistemov (Akrapović), uspešne pridelovalce vina (Kristančič?) in podobne.

Bo država prevzela tudi lakirnico Steyerja v Hočah? Bomo imeli le eno avtobusno podjetje? Bomo imeli v večstanovanjskih hišah samo državne upravnike?

Ali je to res vloga države, ki si jo želimo?

Na Ministrstvo za infrastrukturo smo zato že poslali vrsto vprašanj, vendar nam nanje še vedno niso odgovorili.

Zavlačevanje ministrstva nas je še dodatno prepričalo, da ta zgodba »ni čista« in da vloga države pri ukinjanju zasebnega podjetja ni upravičena.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek