sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Bi spor med Šarcem in Erjavcem lahko zamajal sedanjo vlado?
Bolj kot so odnosi med koalicijskimi strankami napeti, večja je možnost, da bodo nekatere stranke sedanje koalicije poskušale poiskati rešitev za še dveletno gretje svojih stolčkov pri prvakih opozicije.
Odnosi med Karlom Erjavcem in Marjanom Šarcem niso dobri, pojavljajo se že špekulacije, da bi Šarec zaradi zadnjih, preveč javnih razprav o umiku slovenskih vojakov iz Iraka lahko zamenjal ministra za obrambo.
PM Šarec criticises president, defence minister over what he says was too much public exposure of Iraq pull-out https://t.co/VBIEt4IDaG
— Slovene Press Agency (@STA_English) January 11, 2020
Po drugi strani Erjavec Šarcu očita nenačelno ravnanje, saj pri aferi SRIPT ni tako kot zmeraj doslej, ko se je skliceval na svoja visoka načela, zahteval odgovornost kmetijske ministrice Aleksandre Pivec, ki je očitno kršila kar več zakonov, pač pa je vse skupaj prepustil članstvu DeSUS-a.
Po nekaterih ocenah naj bi se v ozadju skrivala tudi želja LMŠ, da s pomočjo ministrice Aleksandre Pivec pride do precej dobro razvejanje mreže lokalnih odborov DeSUS-a.
Ta mreža naj bi bila namreč precej boljša tako od tiste, ki jo ima LMŠ kot od mreže SMC-ja.
Toda ti apetiti bi lahko tudi SMC in še manjšo stranko SAB usmerili drugam – proti NSi in SDS.
V Stranki modernega centra in Stranki Alenke Bratušek tega sicer ne želijo komentirati.
Predsednik DZ in predsednik SD Dejan Židan ocenjuje izjave prvaka opozicije Janeza Janše v oddaji Politično RTV Slovenija predvsem kot veliko željo, da bi nekdo drug predsedoval Svetu EU v drugi polovici prihodnjega leta. A bo po njegovem mnenju aktualna koalicija kar dobro predsedovala.
»Če bomo tudi v prihodnje razumeli, kako se pogajati, kako to realizirati in drug v drugem videti sopotnika, in ne nasprotnika, ima ta koalicija lepo možnost, da pripelje Slovenijo do rednih volitev,« je poudaril Židan.
Janez Janša pa je v oddaji Politično na Televiziji Slovenija v nedeljo ocenil, da je sedanja vladna koalicija klinično mrtva. Kot možnost vidi sestavo koalicije, ki bi preprečevala škodo in na primer skrbela za črpanje evropskih sredstev.
Ali je kdo dovolj ambiciozen, da sestavi novo vlado, pa naj bi se po Janševi oceni »pokazalo v naslednjih tednih.«
Predsednik NSi Matej Tonin prav tako ni želel komentirati ocen predsednika SDS Janeza Janše, da se bo v prihodnjih tednih pokazalo, ali lahko pride do oblikovanja nove vlade.
Je pa povedal, da pogovori o alternativnih koalicijah med nekaterimi koalicijskimi in opozicijskimi strankami ves čas potekajo.
»Tisti, ki se zavedamo, da nam dragocen čas beži, da nas čakajo resne naloge, in ne opravljanje tekočih poslov, iščemo potencialno boljše rešitve,« je dejal Tonin.
Tudi o mandatarju so se po njegovih besedah veliko pogovarjali, nekaj je že bilo dorečenega, a »dokler nimaš 46 glasov zagotovljenih, je to brezpredmetno in kurjenje ražnja, ko je zajec v gozdu«. Prepričan pa je, da za novo vlado nekaj tednov ne bi bilo dovolj, ker se vse odvija »zelo počasi.«
Rešitev iz tega položaja bi lahko bile tudi predčasne volitve, vendar si jih večina, predvsem strank, ki so v vladi trenutno ne želi.
Poslanka LMŠ Jerca Korče je ne glede na to zatrdila, da ta manjšinska vlada ni klinično mrtva, pač pa deluje. Po njenem mnenju gre pri Janševih izjavah za destabilizacijo in vzbujanje negativizma, kar ni nič novega že od začetka mandata.
Izjave, da pogovori o novi koaliciji ves čas potekajo, jih v LMŠ po besedah poslanke ne skrbijo.
Negodovanju...
— Matej Klarič (@Matej_Klaric) January 13, 2020
»Mi delamo, to je naša dolžnost. Kaj se drugi pogovarjajo, pa so njihovi scenariji in želja po tem, da se politično destabilizira ta prostor, ki očitno trenutno deluje preveč dobro in ga je treba počasi uničevati,« je prepričana Jerca Korče.
Vse več razprav o neki novi vladi je opozorilo predvsem za LMŠ.
Očitno je namreč, da tako LMŠ (in tudi Levica, SD in DeSUS) ne bi bili del neke nove, desne koalicije, čeprav sta pred dvema letoma prvaka obeh desnih strank (NSi in SDS) puščala odprto tudi to možnost.
Desno vlado bi lahko sestavile le SDS, NSi skupaj s SMC in SAB in ob podpori SNS.
Po objavi. da je v Sloveniji 270.000 ljudi pod pragom revščine, bi moralo vsem postati jasno, da to ni problem socialnih transferjev. Zakaj se dopušča, da dobro delo ni dobro plačano in da mnoge pokojnine ne dosegajo niti zneska za preživetje. Zakaj večina tako stanje podpira? pic.twitter.com/h87cqlXFIG
— dr. Bojan Dobovšek (@BojanDobovsek) January 14, 2020
Vendar so v SNS še vedno pod vtisom velikih pritiskov, ko jim je SDS želela odpeljati skoraj vse poslance in nato uspela s prestopom vsaj ene poslanke.
Tukaj je sedaj Janez Janša žrtev lastnega uspeha. Ta brezobzirna taktika kraje poslancev SNS je vsaj za nekaj časa desni koaliciji ob pomoči SNS - zaprla vrata.
Ne glede na to se zdi prav taktika zaostrovanja z vrhom DeSUS-a in Karlom Erjavcem, ki jo v zadnjem času izvaja LMŠ precej tvegana.
SAB je z izvolitvijo Mlinarjeve (za zdaj) zadovoljna, toda ključna bi lahko bila vloga SMC, ki še vedno išče svojo pot naprej; frontalni napad LMŠ na lokalno mrežo DeSUS-a bi lahko tudi v SMC-ju okrepil prepričanje, da v nadaljevanju namesto bolj ugodne združitve z LMŠ-jem pod vsaj enakopravnejšimi pogoji tudi njih čaka ista usoda in da bodo vsaj del svojih poslanskih sedežev zato prej ohranili z desno kot pa z levo vlado.
Pod vodstvom Počivalška je že jasno, da v stranki SMC vse bolj razmišljajo prav v tej smeri.
Tudi zato, ker jim volitve v tem trenutku kažejo zelo slabo.
V nasprotju s tem pa LMŠ po oceni nekaterih naših dobro obveščenih virov zaostruje, ker računa, da bo ali prevzela del terenske mreže koalicijskih strank ali pa na predčasnih volitvah dobila še več poslancev, kot pa jih že ima.
Toda tudi ta poteza je tvegana, kajti dvoletna vladavina neke nove, desne stranke bi lahko zasenčila tudi spomin na vladavino LMŠ-ja v prvih dveh letih po volitvah …
Šarec bi jo lahko odnesel kot v Italiji Salvini: namesto da bi po padcu vlade dobil predčasne volitve, kjer bi premočno zmagal, bi dve leti v vlogi premiera in še posebej v času predsedovanja EU znova gledali Janeza Janšo, na LMŠ pa bi - vsi pozabili ...
Sklep je torej jasen: bolj kot so odnosi med koalicijskimi strankami napeti, večja je možnost, da bodo nekatere stranke sedanje koalicije res poskušale poiskati rešitev za še dveletno gretje svojih stolčkov kar v parlamentu, pri prvakih opozicije.