nedelja, 24. november 2024 leto 29 / št. 329
Bo to kmalu tudi slovenska prihodnost? Katar že tako vroč, da s klimatskimi napravami hladijo ulice in trge
Temperature v Katarju, ki velja za eno od najbolj toplih držav na svetu, so se v zadnjem času tako zelo dvignile, da oblasti posegajo po že precej skrajnih ukrepih.
Katar namreč dosega – ob Arktiki – najhitrejše temperaturne spremembe v zelo kratkem časovnem obdobju.
Da bi vsaj nekoliko zmanjšali temperature, so oblasti na javnih mestih zato instalirale ogromne klimatske naprave, ki hladijo trge, ulice in tržnice na prostem.
Facing unbearable heat, Qatar is air-conditioning the outdoors.
— The Washington Post (@washingtonpost) October 17, 2019
The rising temperatures signal a larger problem: Climate change. https://t.co/LWRmjD2KKX
V državi, kjer temperature čez dan narastejo tudi na 46 stopinj Celzija v senci, so sicer že pričeli tudi s hlajenjem nogometnih igrišč, v pripravah za novembrski svetovni nogometni pokal – ki je bil tudi sam prestavljen, prav zaradi ekstremnih vročin.
Pihljanje prijetnega vetrca na nekaterih ulicah je sedaj sicer res osvežujoče, toda cena za to je znova velikanska – hladilne naprave namreč za svoje delovanje potrebujejo fosilna goriva in v zrak spuščajo ogromne količine ogljikovega dioksida, ki pa znova negativno vpliva na segrevanje ozračja.
Katar je ob tem, po ocenah Svetovne banke, tudi največji proizvajalec toplogrednih plinov na glavo prebivalca na svetu – izpusti jih trikrat toliko kot ZDA in šestkrat toliko kot Kitajska.
Za hlajenje pa ob tem v državi porabijo kar 60 odstotkov vse elektrike. Ob tem naj bi se kapacitete za hlajenje v državi od leta 2016 do leta 2030 kar podvojile.
»Če ugasnete klimatske naprave, postane neznosno. Ne morete učinkovito funkcionirati, »opozarja Yousef al-Horr, ustanovitelj Zalivske organizacije za raziskovanje in razvoj.
Qatar so unbearably hot it has started air-conditioning the outdoors https://t.co/smnRKdStYg
— The Independent (@Independent) October 18, 2019
Nekatera predvidevanja kažejo, da bodo določena katarska mesta zaradi naraščanja temperature kmalu postala neprimerna za življenje.
»Govorimo o 4 do 6 stopinjah višjih temperaturah v območjih, kjer so temperature že sedaj visoke,« ocenjuje Mohammed Ayoub, višji raziskovalni direktor katarskega inštituta za okolje in energijo.
Nevarnost pa je še toliko večja zaradi visoke vlažnosti. Ko je vlažnost visoka, se namreč izhlapevanje s kože upočasni ali celo ustavi.
Crazy world... it is so hot outside that you need outdoor air conditioning systems!!! ☠☠☠https://t.co/MxH68lw6aM
— Robert Nasi (@ForestsMatter) October 18, 2019
»Če je vroče in vlažno, relativna vlažnost pa je blizu 100 odstotkov, potem lahko umrete celo od toplote, ki jo proizvajate sami,« opozarja Jos Lelieveld iz nemškega inštituta Max Planck.
V Katarju poleti temperature tudi ponoči le redko padejo pod 32 stopinj Celzija, v času vročinskega vala leta 2010 pa so dosegle celo 50,4 stopinj Celzija.
Zgolj vročina v takih primerih lahko poskrbi za več sto žrtev.
Mnogi ocenjujejo, da bodo v prihodnosti lahko v Katarju preživeli le »v popolnoma zaprtih prostorih.«
Po nekaterih predvidevanjih pa nas velik boljše razmere ne čakajo niti v Ljubljani, ki je prav tako med svetovnimi mesti, ki jih v naslednjih desetletjih čaka najvećji dvig temperature.
Poletja v mestih, predvsem evropskih, bodo v prihodnje še toplejša, temperature pa bodo do leta 2050 povprečno višje, in sicer med 3,5 in 4,7 stopinje Celzija, kaže študija švicarskega inštituta inštituta Crowther Lab.
Ljubljana naj bi med 520 mesti, vključenimi v projekcije, do leta 2050 doživela najvišjo rast temperatur v poletnih mesecih.
Švicarski inštitut je pripravil projekcije in izračune o tem, kakšno bi bilo življenje v mestih, če bi se povprečna temperatura na globalni ravni do leta 2050 zvišala za dve stopinji Celzija.
Qatar is so hot its capital city now has air conditioning OUTDOORS https://t.co/ov9bnxgX1A via @MailOnline and here on UK we need out door heaters plz make out door heaters for wild homeless birds pigeons animals
— Rani (@Rani59065830) October 18, 2019
Četrtina od 520 vključenih mest naj bi do leta 2050 doživela dramatične spremembe, na svoji spletni strani opozarja Crowther Lab.
Največje spremembe bodo doživela mesta na severni polobli, predvsem evropska, njihovo podnebje pa bo v 30 letih doživelo takšne spremembe, kot če bi mesta preselili za 1000 kilometrov južneje.
Po njihovih predvidevanjih bo leta 2050 vreme v Ljubljani približno takšno, kot je danes v ameriškem mestu Virginia Beach - največjem mestu v ameriški zvezni državi Virginija, saj naj bi Ljubljana beležila najvišjo rast temperatur med vsemi mesti, vključenimi v študijo.
Maksimalne temperature v najtoplejših mesecih naj bi v glavnem mestu Slovenije narasle za 8 stopinj Celzija, povprečna letna temperatura naj bi bila višja za 3,5 stopinje Celzija.