petek, 29. november 2024 leto 29 / št. 334
Kako so bili za Neila Armstronga, ki se je živ in zdrav vrnil z Lune, usodni zdravniki na Zemlji
Neil Armstrong, prvi človek, ki je uspešno manevriral z »lunarnim modulom« in s tveganimi manevri ročno pristal na Luni ter bil nato prvi človek, ki je pred pedesetimi leti stopil na njeno površino, se je na planet Zemlja vrnil živ in zdrav.
Leta 2012 pa je umrl. In vse kaže, da so za njegovo prezgodnjo smrt bili odgovorni tisti, od katerih ni pričakoval nič slabega. Zdravniki v bolnišnici Mercy Health — Fairfield, ki so ga tudi operirali.
Zgodbo razkriva New York Times.
He died of old age, he was 82..... #NeilArmstrong
— HeyFraser (@HeyFraser) July 24, 2019
Neil Armstrong's family was paid $6 million by a hospital in a wrongful death settlement, New York Times reportshttps://t.co/C8nBBNk4ZX
Ko je Neil Armstrong umrl v bolnišnici v Cincinnatiju samo dva tedna po operaciji srca je njegova družina objavila izjavo, v kateri se je za skrb zahvalila milijonom njegovih občudovalcev po vsem svetu.
Istočasno pa so v največji tajnosti z bolnišnico, ki ga je zdravila, naredili tajno poravnavo, ki je družini prinesla 6 milijonov dolarjev odškodnine.
Oba sinova sta bila namreč prepričana, da je bila smrt takrat 82-letnega Neila Armstronga rezultat slabega dela zdravnikov. Kriva naj bi bila postoperativna obravnava Armstronga.
Celo strokovnjak, ki ga je najela bolnišnica, je naletel na resne probleme pri obravnavi Armstronga po operaciji.
Armstrong je namreč bil podvržen operaciji na srcu avgusta leta 2012. Dobil je »bypass«, nato pa si je hitro opomogel in je že hodil po hodnikih.
Ko pa so sestre odstranile žice iz začasnega srčnega vzpodbujevalnika, je pričel krvaveti v membrano, ki obdaja srce, to pa je vodilo do cele vrste »kaskadnih« problemov, ki so privedi do njegove smrti 25. avgusta.
V tem trenutku, ko je začel krvaveti, bi po oceni strokovnjakov, ki so si ogledali primer moral Armstrong takoj nazaj v operacijsko dvorano – toda to se ni zgodilo.
When Neil Armstrong died at 82 after heart surgery, his sons thought malpractice was to blame. And on the 45th anniversary of the first moon landing, they threatened to go public. https://t.co/x3ZNfwjm55
— The New York Times (@nytimes) July 24, 2019
V pismu, ki ga je julija leta 2014 napisala in odvetnikom bolnišnice poslala Wendy R. Armstrong, odvetnica in soproga Armstrongovega sina Marka, je zapisano, da bosta Mark in njegov brat Rick v Floridi govorila ob 45. obletnici prvega pristanka človeka na Luni.
»Ta dogodek v Vesoljskem centru Kennedy bo imel nacionalno pokritost medijev. Rick in Mark sta bila izbrana s strani številnih piscev in režiserjev glede 'informacij o Neilu, ki jih nihče drug ne pozna,',« je zapisala odvetnica, hkrati soproga Armstrongovega sina Marka in predlagala odvetnikom nasprotne strani, da »se strani dogovorita za hitro poravnavo«, da bolnišnica ne bi bila javno kritizirana zaradi smrtno nevarnega in slabega obravnavanja ene od najbolj znanih in slavnih osebnosti v novejši ameriški zgodovini.
Odvetnikom bolnišnice je bilo tudi pojasnjeno, da bi z objavo zgodbe o tem, kako je bila bolnišnica kriva za smrt njunega očeta, lahko iz naslova avtorskih pravic za filme in knjige sinova zaslužila bistveno več od zahtevanih 7 milijonov dolarjev.
In tako so se na koncu res hitro dogovorili za odškodnino 6 milijonov dolarjev.
Ta zgodba je skupaj z 93 strani medicinske dokumentacije v roke časnika iz anonimnega vira prišla šele sedaj, ob 50-ti obletnici pristanka na Luni.
That’s what I got from it. Armstrong refused to cash in from his role in the astronaut program. It looks like the first wife and sons felt cheated. $6 Mil doesn’t seem like very much for Neil Armstrong, but they probably only got that much because it was Neil Armstong. pic.twitter.com/OVwazPT2XO
— Mary Fernandez (@MaryFernandez) July 24, 2019
Družina o tej zadevi še vedno ne želi govoriti – tudi zato, ker bi bilo v primeru, da katera od strani to zgodbo razkrije, potrebno vrniti stroške poravnave »v celoti.«
Celo strokovnjaki, ki so ocenjevali ravnanje zdravnikov pred smrtjo Armstronga so morali v svojih analizah uporabljati lažno ime »Ned Anderson.«
Da bi tako prikrili pravo identiteto slavnega pacienta ...
Na koncu sta okoli 5,2 milijona dolarjev odškodnine dobila sinova, astronavtova brat in sestra sta oba dobila po 250.000 dolarjev, šest vnukov pa vsak po 24.000 dolarjev.
Dude was 82.. He died from bring old. And he was probably tired of lying all the time.
— Tom Q Bear(@TomQBear) July 24, 2019
Vdova Carol, druga Armstrongova soproga, ni sodelovala v poravnavi in je to tudi jasno zahtevala, da se zapiše.
Na vprašanje ali zato, ker se s poravnavo ne strinja je novinarjem odgovorila, da o tem ne more govoriti, ker jo zavezuje sporazum o zaupnosti.
Neila Armstronga, ki se je zmeraj izogibal soju reflektorjev in ki svoje slave nikoli ni želel vnovčiti, pa so pokopali z vojaškimi častmi na morju, septembra leta 2012.