sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Cummins Aeos: Prvi, ki je vrgel rokavico Tesli
Vlačilec Aeos iz podjetja Cummins, ki je zaenkrat še v razvojni fazi, jasno nakazuje, da tudi podjetje, ki do sedaj ni izdelovalo celotnih vozil in je bolj poznano kot izdelovalec motorjev, turbo polnilnikov, sistemov za filtracijo ter generatorjev, strmi k proizvodnji celostnega elektro vozila. Znanja je v hiši dovolj, vprašanje pa se postavlja ali je dovolj tudi izkušenj; s podobnimi težavami se ukvarja tudi Tesla.
Cummins Aeon, vlačilec, ki naj bi prišel na ceste v nekaj letih. Zelo drzen načrt, ki je s strani podjetja zagotovo realen, a postavlja se drugo vprašanje: polnilne postaje. Le-te so zaenkrat predvidene samo za osebna vozila, za vlačilce pa bi jih bilo potrebno nadgraditi. In to zelo hitro, saj se področje elektro gnanega tovornega prometa izredno hitro razvija.
A poglejmo kaj Aeon ponuja: naredili so vlečno vozilo, katero spada v kategorijo 7 (po ameriški klasifikaciji) za uporabo tovornega vozila v mestnih središčih. Elektro paket vsebuje 140 kWh baterij in elektro motor. Dometa s standardnim baterijami ima okoli 160 km (100 milj), z dodatnimi baterijami pa do 483 km (300 milj). Vse to v omejitvah skupne teže do 34 ton.
Po podatkih, ki so jih posredovali, naj bi teža diesel motorja, s kompletnim pogonskim delom in hladilnim sistemom, bila enaka kot električna zamenjava. Z dodatnimi baterijami za večji domet, pa se ta teža močno poviša, za koliko pa žal niso razkrili, kar pomeni manj tovora, ki dejansko prinaša denar.
Tudi Aeon uporablja regenerativno zaviranje in tako pridobiva prepotrebno dodatno energijo. Načrt je tudi opremiti strehe prikolic s fotovoltaičnimi celicami in tako pridobivati še dodatno energijo, ki se bo porabljala za napajanje množice že sedaj poznanih električnih naprav: od gretja / hlajenja, ventilator za vpihovanje zraka, radio, tahograf in CB postaja, različne luči, grelci za kavo/čaj, TV in vse ostale napravice, ki so postale nepogrešljivi del vozniškega okolja v takšnih vozilih. Pri diesel pogonih dodatne električne naprave nikoli niso predstavljale težave, v tem primeru pa je potrebno biti nadvse varčen.
Sama oblika je aerodinamična iz preprostega razloga: manjša poraba energije za hitro premikanje ter nobene potrebe za hladilnim sistemom motorja. Vzvratna ogledala so zamenjale kamere, dno pa je gladko. Načrtovanje v tunelu je dandanes pač stalnica.
Koliko bo zares »čist«, bo pokazal sam čas, saj je to odvisno od dejanske industrije, ki proizvaja električno energijo. Po drugi strani pa se čas dieselsko gnanih tovornjakov še ne izteka: Cummins je ravno predstavil dva nova motorja X15 in X12, ki obljubljata boljši izkoristek goriva in daljšo življenjsko dobo ob zmanjšanju vzdrževalnih stroškov. Prav tako so z razvojem šli v smer uporabe stisnjenega naravnega plina, ki je prav tako vedno bolj popularen onkraj morja. V Evropi smo to zasledili pri skupnem razvoju podjetij Scania in Škoda. A več o tem drugič.
Cummins je naredil načrt, da bo elektro pogon dokončan in v proizvodnji že v letu 2019: to vključuje tako elektromotor kot same baterije, medtem ko bo izdelavo samega vozila (in po vsej verjetnosti tudi dokončen razvoj) naročil pri zunanjski izvajalcih. V katerem podjetju, žal še ne vemo. Prav tako razvijajo »plug-in« hibridni pogon, ki bo omogočal vožnje tudi izven naseljenih predelov ter premagovanje tipično dolgih ameriških razdalj.
Vsekakor nas čaka zanimivo obdobje tudi na področju tovornega prometa.