sobota, 30. november 2024 leto 29 / št. 335
GM SURUS: To je to - večnamenska tovorna platforma
Električna tovorna vozila gredo še korak naprej. Zamislite si sistem Lego kock, nato pa to idejo povečate v resnični svet vozil. Imate podvozje, ki vsebuje pogone, akumulatorje, hidrogenske gorivne celice in elektroniko. To je osnova, na katero lahko postavite nadgradnjo, ki jo potrebujete.
Zadeva je v teoriji enostavna, v praksi mnogo manj, a General Motors (GM) je postavil konkretne temelje za tovrstni razvoj in predvsem uporabo.
SURUS je kratica za Silent Utility Rover Universal Superstructure. Ali po slovensko: tiho uporabno vozilo z univerzalno super-strukturo. Tovrstna zasnova je najprej zamišljena za vojaške in reševalno delavne namene, saj ima celo samovozne sposobnost ali upravljanje na daljavo.
Aha, sedaj nam je namen uporabe že mnogo bliže. Tudi samo ime SURUS ni kar tako izmišljeno: to je ime Hanibalovega slona, ki ga je uporabil pri potovanju čez Alpe. In že to nakazuje na neverjetno moč v vseh okoliščinah. Ni kaj, zanimiva vzporednica pri izbiri imena.
General Motors kot koncern namreč je mnogo več, kot je večini poznano. Roko na srce, GM humanoidni roboti že kar nekaj časa postajajo vse boljši (in vse bolj podobni ljudem). Samo še vprašanje časa je, kdaj jih bomo videli na mednarodni vesoljski postaji, kjer naj bi imeli mesto vzdrževalcev zunanjih sklopov. Torej, znanje je v hiši, raziskovalni laboratorij tudi in če vojska primakne kak dolarček ali dva, ni vraga, da bo tudi to vozilo kaj kmalu zagledalo zeleno luč in prišlo v široko uporabo.
Koncept je zelo dobro zamišljen: elektrika je izredno močna pogonska sila, motorji so majhni, krmiljenje je računalniško vodeno in zelo natančno, baterije pa so vse boljše. In če poleg pripnemo še gorivno celico, ki po potrebi napaja akumulatorje, je uspeh tu.
Pustimo ekonomiko pri strani za vsakdanjo uporabo. Nobeno vojaško vozilo ni ekonomično, a ima zelo nišno uporabnost. Tudi uporaba za namene reševalcev - gasilcev, kjer se vozilo (tudi samovozno) lahko približa mestu nesreče, požaru je še kako primerna (dim, pomanjkanje kisika, ki je za današnja vozila na notranje izgorevanje vitalnega pomena), možnost hitre spremembe nadgradnje: lestev, cisterna, deli mostu, reševalna kabina… opcije uporabe se kar vrstijo.
Nekaj zanimivih podrobnosti:
- Dva električna pogonska sklopa: spredaj + zadaj.
- Izredno dovršen elektronski sistem vodenja in krmiljenja.
- Druga generacija hidrogenskih gorivnih celic, ki so manjših dimenzij, so lažje in nenazadnje tudi cenejše.
- Količina goriva, ki ga nosi osnovna platforma omogoča celicam, da vozilo presega 640 km dosega.
- 4 kolesni pogon za premagovanje terenov.
- 4 kolesni volan za lažje manevriranje.
- Univerzalna platforma za različno vrsto nadgradenj.
Prva civilna izvedba nosi ime Chevrolet Colorado ZH2 in ga že kar nekaj časa testirajo pri vojski. Tako dobijo konkretne podatke, na osnovi katerih se delajo izboljšave, saj je eno ideja in prototip, drugo pa uporaba v realnih okoliščinah. Obremenitve, temperature, voda, prah, kamenje ... vse to močno vpliva na trajnost in vzdržljivost sklopov. Menjava delov in tekoče vzdrževanje na terenu.
Kot je opaziti, ima GM nekaj izredno zanimivih prototipnih vozil v razvoju, kot je tudi Surus, ki pa nimajo določenega datuma prihoda v serijsko proizvodnjo. Poznani so kot izredno napredno podjetje in so eden od industrijskih vodij pri masovni izdelavi vozil, obenem pa imajo zelo dobro dokumentirano zgodovino futurističnih vozil in prototipov, ki nikoli niso prešli v redno izdelavo.
Če se bo GM potrudil in premostil tisto vrzel med prototipi in realnostjo, potem bomo kmalu lahko rekli: prihodnost je tu!