sreda, 04. december 2024 leto 29 / št. 339
Kitajska pripravlja »jedrski« odgovor na ameriške carine: prepoved izvoza redkih kovin in zemljin
Po zadnjem krogu ameriških carin se bo Kitajska najverjetneje odzvala z ukrepi posebne komisije »za razvoj in reformo« (NDRC).
Po napovedih bi komisija lahko omejila ali prepovedala izvoz kitajske intelektualne lastnine v ZDA ter nekaterih visokotehnoloških kitajskih izdelkov ter strateško pomembnih materialov.
If China executed a rare earths export ban, it "would cause significant economic pain [to the US], and be an acute national security threat as well," says @MartijnRasser.https://t.co/xlDDK7gbk6
— CNAS Technology and National Security Program (@CNAStech) 17 June 2019
V to pa spada tudi izvozna politika redkih kovin in drugih zemljin, je povedala tiskovna predstavnica komisije Meng Wei.
Mnogi analitiki ocenjujejo, da bi bila prepoved izvoza teh redkih substanc v ZDA »jedrska opcija« za Kitajsko.
ZDA so namreč glede teh redkih substanc odvisne od Kitajske v kar 80. odstotkih, kolikor jih uvažajo iz Kitajske.
Večinoma gre za zelo redke kovine, ki jih uporabljajo kot dodatke tako v električnih motorjih avtomobilov kot v mobilni telefoniji, računalništvu, v satelitih, orožju ali rafinerijah nafte.
Ti elementi so zato zelo pomembni tudi s stališča nacionalne varnosti ZDA.
Rare Earth Elements: Global Reserves and Production@GPFutures #US #China #rare_earths #tradewar pic.twitter.com/O1ZvUHFkTv
— Dimitrios-Periklis Giannoulis (@dpgiannoulis) 12 June 2019
V resnici sploh niso tako redki, se pa v zemljini skorji skrivajo v majhnih količinah, pogosto skupaj z radioaktivnimi elementi, zato je njihovo pridobivanje težavno, dolgotrajno in – umazano.
#China to tame illegal rare-earth exports, mulls tracking system (File photo: VCG) https://t.co/FyhNNv6lhm #rareearths #US pic.twitter.com/kht7KAJ7Yj
— Global Times (@globaltimesnews) 17 June 2019
Velik del teh elementov izvaža Kitajska, ki ima sicer okoli 30 odstotkov svetovnih zalog teh elementov. Večinoma obstajajo v obliki oksidov.
Skupino 17-tih, med katerimi so na primer holmij, lutecij, samarij, terbij, cerij in podobni je mogoče uvoziti tudi iz drugih držav, vendar nobena ZDA ne more priskrbeti potrebnih količin.
Za njihovo pridobivanje v ZDA pa bi bila potrebna velika vlaganja in čas.
Minister za trgovino ZDA Wilbur Ross je že izjavil, da bo vlada predsednika Donalda Trumpa »sprejela ukrepe brez primere, da si zagotovi zaloge strateških mineralov in redkih zemljin«, ki so ključne za tehnološki in vojaški sektor, večino pa jih uvažajo iz Kitajske.
Ross je dejal, da so naredili poročilo, ki določa celo 35 kovin ali mineralov kot ključnih za gospodarsko in nacionalno varnost ZDA.
Med njimi so uran, titan in druge redke zemljine za izdelavo pametnih telefonov, računalnikov, letal in sistemov GPS.
costs on batteries went+25% and the head of AP left, right after MUSK said FSD was near ready. Their whole operation depends on rare earth metals and on top of the +25% tariffs on china controlled rare earth starting June 1st: China might cut all rare earths $TSLAQ #mining co now pic.twitter.com/RcLK9NjnDL
— horseFeathers (@horseFe69077641) 17 June 2019
V ZDA so jih sicer uspešno identificirali, vendar očitno za zdaj pa še ne vedo, kako bodo nadomestili morebitni izpad uvoza iz Kitajske.
Ameriški minister za trgovino namreč glede nabave teh zemljin izven Kitajske ni znal povedati ničesar konkretnega.
National Development and Reform Commission (NDRC) spokeswoman Meng Wei says China is set to roll out relevant policies on rare earths soon. https://t.co/v13EiGfcoF
— Free Malaysia Today (@fmtoday) 17 June 2019
Medtem pa cena teh zemljin na svetovnem trgu hitro raste.
Poročilo med drugim poziva k izboljšanju oskrbovalnih verig skozi investicije in trgovino z zavezniki ZDA, vendar pa Trump dela največ težav v trgovini prav zaveznikom. ZDA se bodo morale najbrž najbolj zanesti same nase in na lastne vire.
Predstavniki vlade ZDA se sicer trenutno pogajajo v Malaviju in Burundiju, kjer si poskušajo zagotoviti potrebne elemente, toda kakšnih večjih uspehov pri tem trenutno nimajo.
China's state economic planner, the National Development and Reform Commission (NDRC), stated they would study and roll out relevant polices on rare earths as soon as possible. #ree #china #rareearth #ndpr #tradewarhttps://t.co/t7uN5TjuLz
— Medallion Resources (@MDLres) 17 June 2019
Da bi Kitajska lahko uporabila to »ekonomsko orožje« proti ZDA, pa je postalo jasno v začetku meseca, ko je takoj po ameriški prepovedi poslovanja s Huaweijem kitajski predsednik Xi Jinping obiskal provinco Jiangxi in tamkajšnjega največjega proizvajalca redkih zemljin.
Kitajska trenutno nadzoruje okoli 85 do 95 odstotkov vse proizvodnje in prodaje omenjenih redkih elementov in okoli 78 odstotkov trgovine s temi strateško pomembnimi substancami.