REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

ZDA zagrozile, da bodo ob napadu na Ukrajino pohabile rusko gospodarstvo. Rusija: »Poserjemo se na sankcije Zahoda!«

ZDA zagrozile, da bodo ob napadu na Ukrajino pohabile rusko gospodarstvo. Rusija: »Poserjemo se na sankcije Zahoda!«Ameriški državni sekretar Antony Blinken je izjavil, da je tveganje ruske vojaške akcije v Ukrajini dokaj veliko in da to opravičuje odhod Američanov iz te države. Vir: Twitter

ZDA opozarjajo Rusijo, da se bo soočila s hudimi sankcijami in še večjo krepitvijo sil NATO, če napade Ukrajino, so sporočili iz Bele hiše po sinočnem pogovoru med ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in predsednikom Združenih držav Joejem Bidnom.

Posebni svetovalec ameriškega državnega sekretarja Derek Chollet je davi pojasnil, kaj je imel predsednik Biden v mislih, ko je grozil, da bo Rusija pretrpela »hitre in težke posledice« v primeru invazije na Ukrajino, poroča Guardian.

Chollet je za BBC dejal, da se ZDA lahko odzovejo na dva prednostna načina, predvsem pa s sankcijam, ki bodo Ruse, kot je poudaril, ohromile v gospodarskem smislu.

Toda - glede na napovedi letalskih prevoznikov, da bodo iz previdnosti prekinili povezave z Ukrajino - se zdi, da bodo ZDA in drugi zavezniki iz Nata uničili predvsem ukrajinsko gospodarstvo, ne pa ruskega.

Drugi način - pravi Chollet - pomeni krepitev vojaških zmogljivosti na vzhodnih mejah NATO pakta, nakar bi bila Rusija, kot je izpostavil, diplomatsko izolirana, zato bi strateško in vojaško nazadovala.

Med omenjanjem narave potencialne ruske invazije, je Chollet dejal: »Ne glede na obliko (zračni napadi, kopenski vdori itd.), če bo tako velika, kot se bojimo, da bo, bodo okoliščine za Ukrajino precej nevarne.«

Na Cholletove besede se je odzval ruski veleposlanik na Švedskem.

Viktor Tatarintsev, veleposlanik Rusije na Švedskem, je med intervjujem za časnik Aftonbladet komentiral tudi zgoraj omenjene sankcije zahodnih držav.

»Oprostite na izrazu, vendar se poserjemo na zahodne sankcije,« je veleposlanik razkril švedski in svetovni javnosti.

Razgrete strasti je nekoliko poskusil pomiriti ameriški državni sekretar Antony Blinken, ki je danes dejal, da diplomatska pot za konec konflikta z Moskvo zaradi Ukrajine ostaja odprta.

Blinken je po srečanju z japonskimi in južnokorejskimi kolegi znova opozoril, da bi lahko ruska vojska, ki ima v bližini Ukrajine več kot 100.000 vojakov, vsak trenutek začela napad na Ukrajino, poroča Reuters.

Hkrati nekateri komentatorji sporočajo Rusiji in ZDA, ker sta sosedi, da naj se, če že želita, spopadeta - daleč stran od Evrope...

»Toda diplomatska pot ostaja odprta. Način, da Moskva pokaže, da želi iti po tej poti, je preprosta. Morala bi deeskalirati razmere, ne pa jih stopnjevati,« je dejal Blinken.

Pred tem je Blinken izjavil, da je tveganje ruske vojaške akcije v Ukrajini dokaj veliko in da to opravičuje odhod večine osebja z ameriškega veleposlaništva v Kijevu.

»Ukazali smo odhod večine Američanov, ki so na veleposlaništvu v Kijevu. Tveganje ruske vojaške akcije je dovolj veliko, ta grožnja pa je dovolj neizogibna, da je bilo to povsem razumno storiti,« je dejal Blinken na tiskovni konferenci v Honoluluju.

Moskva po drugi strani ves čas zanika, da načrtuje napad na Ukrajino in poudarja, da brani lastne varnostne interese pred NATO paktom, ki je z nenehnim širjenjem prišel povsem blizu njenih meja.

Nekateri analitiki opozarjajo, da celo ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski poziva Washington in voditelje držav EU, da nehajo s histerijo, ki je posledica stopnjevanja napovedi, da se bo ruska invazija na Ukrajino začela kmalu – najpozneje pa že sredi naslednjega tedna.

Medtem pa je mogoče opaziti konkretne premike v NATO - Združeno kraljestvo in Združene države sta ugodili zahtevam Moskve in začeli umikati svoje vojake iz Ukrajine, sicer pod pretvezo, da je ruska invazija za vogalom.

Spomnimo, Kremelj je nedavno dejal, da bi bil znak dobre volje, če bi NATO umaknil svoje svetovalce (številne vojaške inštruktorje) iz Ukrajine.

Žvižgač Edward Snowden pa se je ozrl na poročanje zahodnih medijev in opozoril na sprevrženo dejstvo, da ni »nič bolj grotesknega kot mediji, ki si prizadevajo za vojno.«

Snowdnovo opozorilo ni iz trte zvito, še posebej, ker si je celo ugledna agencija Bloomebrg prejšnji teden privoščila hud spodrsljaj, ko je prva (in edina) poročala: »V živo: Rusija napadla Ukrajino!«

Pol ure zatem je morala skesano objaviti novo, presenetljivo sporočilo.

In demantirati svoje lažnivo, vnaprej pripravljeno poročilo, ki ga je pomotoma objavila, še preden se je dogodek (o katerem je želela obvestiti svetovno javnost) - sploh zgodil.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek