REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

ZDA na Bližnji vzhod prinašajo vojne, Kitajska mir: Hamas in Fatah podpisala zgodovinski sporazum o sodelovanju

ZDA na Bližnji vzhod prinašajo vojne, Kitajska mir: Hamas in Fatah podpisala zgodovinski sporazum o sodelovanjuMahmoud al-Aloul, Wang Yi in Mussa Abu Marzuk Vir: Telegram

Medtem ko ameriška politika na Bližnjem vzhodu prinaša nove vojne, kaos in etnično čiščenje so ob posredovanju Kitajske palestinske politične sile, ki so že dolga leta sprte, dosegle zgodovinski dogovor o sodelovanju.

Palestinske frakcije, vključno s tekmecema Hamasom in Fatahom, so namreč v Pekingu podpisale sporazum o »končanju delitev in krepitvi palestinske enotnosti«, so v torek sporočili iz Kitajske.

Objava je sledila spravnim pogovorom, ki jih je v nedeljo gostila Kitajska in v katerih je sodelovalo 14 palestinskih frakcij, je po navedbah kitajskega zunanjega ministrstva prišlo v času, ko Izrael vodi vojno proti skupini Hamas v Gazi in ko se Peking skuša predstaviti kot potencialni mirovni posrednik v konfliktu.

Medtem ko ameriška politika na Bližnjem vzhodu prinaša nove vojne, kaos in etnično čiščenje so ob posredovanju Kitajske palestinske politične sile, ki so že dolga leta sprte, dosegle zgodovinski dogovor o sodelovanju.

Kitajski zunanji minister Wang Yi je dejal, da je sporazum »posvečen veliki spravi in ​​enotnosti vseh 14 frakcij«.

»Glavni rezultat je, da je PLO (Palestinska osvobodilna organizacija) edini legitimni predstavnik vseh Palestincev,« je dejal Wang in dodal, da je bil »dosežen dogovor o upravljanju po vojni v Gazi in o ustanovitvi začasne vlade za nacionalno spravo .«

Iz Wangovih komentarjev ni bilo jasno, kakšno vlogo bi imel Hamas, ki ni del PLO, v takšnem dogovoru ali kakšen bi bil takojšen učinek kakršnega koli dogovora.

Pogovori so potekali, ker je prihodnje upravljanje palestinskih ozemelj še vedno vprašljivo po ponavljajočih se obljubah Izraela, da bo izkoreninil Hamas kot odgovor na teroristični napad skupine 7. oktobra na njegovo ozemlje.

Fatah prevladuje tako v PLO kot v PA, začasni palestinski vladi, ki je bila ustanovljena na Zahodnem bregu, ki ga je zasedel Izrael, po podpisu sporazuma iz leta 1993, znanega kot sporazum iz Osla. Hamas ni bil podpisnik sporazuma in ne priznava Izraela.

Mustafa Barghouti, predsednik Palestinske nacionalne pobude, ki je bil na pogovorih v Pekingu, je dejal, da so se »vse strani« strinjale, da se morajo pridružiti PLO in da je organizacija edini legitimni predstavnik Palestincev.

Med Hamasom in Fatahom obstaja dolga zgodovina grenkega sovraštva.

Obe strani sta večkrat poskušali – in jima ni uspelo – doseči dogovora o združitvi dveh ločenih palestinskih ozemelj pod eno upravljavsko strukturo, pri čemer je sporazum iz leta 2017 hitro propadel in vodil v nasilje.

PA je imela upravni nadzor nad Gazo do leta 2007, potem ko je Hamas leta 2006 zmagal na parlamentarnih volitvah na zasedenih ozemljih in ga izgnal z območja.

Od takrat Hamas vlada Gazi, PA pa upravlja dele Zahodnega brega.

Hamas in Fatah sta oktobra 2017 v Kairu podpisala sporazum o spravi pod pritiskom arabskih držav z Egiptom na čelu. V skladu z dogovorom naj bi nova vlada enotnosti dva meseca pozneje prevzela upravni nadzor nad Gazo in tako končala desetletje rivalstva.

Toda ko je predsednik vlade Palestinske oblasti Rami Hamdallah marca 2018 obiskal Gazo, je bil tarča poskusa atentata, ko je v bližini njegovega konvoja eksplodirala bomba.

Fatah je za napad takoj okrivil Hamas.

Barghouti je dejal, da je zadnji poskus sprave palestinskih frakcij »šel veliko dlje« od prejšnjih prizadevanj in je vključeval »posebne korake« v smeri oblikovanja konsenzne vlade.

Vojna v Gazi, je povedal za CNN, je spodbudila frakcije, da so se združile v skupno fronto proti izraelski okupaciji.

»Bil je zelo jasen občutek, da to, kar počne Izrael, resnično ogroža vse,« je dejal. »In tako je v tem smislu občutek enotnosti (za) soočenje z izraelsko stranjo tukaj zelo jasen.«

Nova vlada bi zagotovila enotnost zasedenega Zahodnega brega in Gaze, vladala obema ozemljema po vojni in učinkovito »blokirala izraelska prizadevanja«, da bi ohranil svojo okupacijo Gaze, je dejal.

Vojna v Gazi, je spodbudila frakcije, da so se združile v skupno fronto proti izraelski okupaciji.

Večina Palestincev pa naj bi novico o spravi sprejela »z običajno previdnostjo in pesimizmom,« je dejal Tahani Mustafa, višji palestinski analitik pri International Crisis Group, bruseljskem think tanku.

»Sprava je notranjepolitično vprašanje za različna palestinska gibanja, vendar je ni mogoče doseči brez podpore mednarodne skupnosti,« je dejal kitajski zunanji minister Wang.

Dodal je, da Kitajska »želi igrati konstruktivno vlogo pri zagotavljanju miru in stabilnosti na Bližnjem vzhodu«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek