REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Velika Britanija prosi za udarce«: Kitajska plovbo »Velike Lize« ob njenih obalah spremlja z grožnjami in manevri

»Velika Britanija prosi za udarce«: Kitajska plovbo »Velike Lize« ob njenih obalah spremlja z grožnjami in manevriHMS Queen Elizabeth. Vir: Royal Navy

Na Daljnem vzhodu je znova vroče, za to pa je poskrbela odločitev Velike Britanije, da pošlje svojo edino in novo letalonosilko HMS Queen Elizabeth skupaj z nekaj ladjami spremstva v Južnokitajsko morje.

Ladje naj bi plule v mednarodnih vodah, toda Kitajska je že opozorila Veliko Britanijo, da naj njene ladje v svoje dobro ne plujejo bliže od 12 milj od kitajske obale in upoštevajo kitajska navodila.

Malo manj prijazna sporočila so objavili kitajski državni mediji.

To absolutno ne pomeni, da lahko zavezniki ZDA imitirajo nevarna dejanja Washingtona.

Hu Xijin, glavni urednik paradržavnega časnika Global Times je precej jasno zapisal, da se Velika Britanija obnaša »kot ku**a« in da »prosi za udarce.«

Dejal je tudi, da bo Kitajska iz vsakega vstopa v kitajske vode »naredila primer« v skladu s starim kitajskim pregovorom, da je včasih potrebno »kaznovati enega za primer sto drugim« ter da bo Velika Britanija sama »prosila za poraz.«

Če je vse to samo retorika ali kaj več - bomo videli kmalu.

Velika Liza ob plutju skozi Sueški kanal  Vir:Twitter
Velika Liza ob plutju skozi Sueški kanal. Vir: Twitter

Težava bi lahko nastopila, če bo Velika Britanija, danes precej manj močna sila, kot je bila v preteklosti, poskusila izvesti isto operacijo »svobodne plovbe«, kot jo v vodah, ki jih Kitajska smatra za svoje, izvajajo Združene države Amerike.

Kitajsko morje je bilo simbol slavne britanske preteklosti, skozi katerega so iz svojih kolonij, na katere so bili tako ponosni, za njihov imperij v starih časih tovorili nazaj bogastvo in zaklade, ki so jih naropali v Aziji.

»Ameriške sile so vedno večkrat prestopale mejo 12-tih milj ob kitajskih otokih v Južnokitajskem morju, vendar je Peking pokazal maksimalno zadržanost. Toda to ne pomeni, da bomo tolerirali takšne provokacije zelo dolgo in to absolutno ne pomeni, da lahko zavezniki ZDA imitirajo nevarna dejanja Washingtona. Povedano jasno –, če želi Velika Britanija igrati to vlogo in izvajati nasilje v Južnokitajskem morju, potem se obnaša kot ku**a. In če bo naredila kakršen koli nevaren korak, potem bo prosila za udarce,« je zapisal urednik kitajskega časnika, ki je znan po tem, da na nekoliko manj formalen način sporoča to, kar si dejansko mislijo v Pekingu.

Na najnovejši britanski jedrski letalonosilki je sicer deset letal F-35, v skupini pa je osem ladij, med njimi tudi ameriški rušilec in nizozemska fregata.

Uradno sporočilo Pekinga je sicer nekoliko manj bojevito in zgolj navaja, da bo Velika Britanija »škodila sama sebi«, če namerava imeti vojaško prisotnost v Južnokitajskem morju.

Kljub temu pa so vse druge države opozorili, da naj upoštevajo njihov »nasvet« in danes in v prihodnjih dnevih »ostanejo izven te konfrontacije, da ne bo prišlo do nesreč in poškodb

 V Veliki Britaniji medtem poudarjajo, da bodo pluli v »mednarodnih vodah«.

Vzlet letala F-35  Vir: Royal Navy
Vzlet letala F-35. Vir: Royal Navy

Gre seveda za to, da prav s plovbo po morju, ki ga Kitajska smatra za svojega, a ZDA in zavezniki pa za »mednarodno morje« - države, ki nasprotujejo kitajskim zahtevam praktično dokazujejo, da imajo prav.

Bodo pa britanske ladje plule tudi blizu dveh območij, v katerih Kitajska ljudska armada prav ta teden izvaja – pomorske manevre.

Tudi zato naj bi letalonosilka HMS Queen Elizabeth, imenovana »Velika Liza« (Big Lizzie) v operaciji »svobodne plovbe« plula tudi skozi Tajvansko ožino, v podporo Tajvanu, ki ga Kitajska sicer smatra za del lastnega ozemlja.

Wu Shicun, predsednik kitajskega Nacionalnega inštituta za južnokitajske morske študije je napotitev sporne ladijske skupine opisal kot »poskus oživitve slavnih dni britanskega imperija.«

»Najnovejša plovba britanske letalonosilke Kraljica Elizabeta ni samo preprosto plutje skozi vode Južnokitajskega morja v skladu z mednarodnim pravom, pač pa je natančno načrtovan trik, ki ima več ciljev,« ocenjuje Wu.

»Ni skrivnost, da Velika Britanija ravna v skladu z ZDA, ko gre za Južnokitajsko morje, sledi njenim navodilom in pleše po njihovih vižah. Južnokitajsko morje je bilo simbol slavne britanske preteklosti, skozi katerega so iz svojih kolonij, na katere so bili tako ponosni, za njihov imperij v starih časih tovorili nazaj bogastvo in zaklade, ki so jih naropali v Aziji je ob tem dogodku zapisal predsednik kitajskega Nacionalnega inštituta za južnokitajske morske študije.

Kraljica Elizabeta med plovbo Vir:Wikipedia
Kraljica Elizabeta med plovbo. Vir: Wikipedia

V nasprotju s tem pa je obrambni minister ZDA Lloyd Austin ob obisku Singapurja v torek dejal, da je plovba skupine britanskih ladij na čelu z letalonosilko »zgodovinska« ter da dokazuje »moč partnerstva« Velike Britanije z ZDA in ostalimi zavezniki v regiji, da bi tako »zadržali agresijo.«

Bodo pa britanske ladje plule tudi blizu dveh območij, v katerih Kitajska ljudska armada prav ta teden izvaja – pomorske manevre.

Po napovedih kitajskih oblasti bodo v manevrih uporabili britansko skupino kot cilj, na katerem bodo izvajali vaje...

Velika Britanija z izzivanjem zdaj Rusije (v Črnem morju, ob Krimu) ter Južnokitajskem morju očitno služi kot poskusni zajček ZDA.

Nekega dne bi se neka takšna operacija oziroma bližnja srečanja lahko končala z večjim spopadom, le da nihče ne ve, ali res in - kdaj.

Pri tem Velika Britanija z izzivanjem zdaj Rusije (v Črnem morju, ob Krimu) ter Kitajske v Južnokitajskem morju očitno služi kot poskusni zajček Washingtona.

Ravno to je nevarno, kajti mogoče je, da obe državi britanskih provokacij ne bosta razumeli na enek način kot ameriških.

Večina sveta pa lahko samo opazuje to ponavljajočo se morsko »rusko ruleto« in upa, da bodo vsi ohranili mirno kri.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek