REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Tudi ZDA zaščitile svojo južno mejo tako kot Slovenija: »čudovito rezalno žico« postavlja na tisoče vojakov

Tudi ZDA zaščitile svojo južno mejo tako kot Slovenija: »čudovito rezalno žico« postavlja na tisoče vojakovTrump - rezalna žica

Ameriški predsednik Donald Trump je ob približevanju migrantske karavane, ki skozi Mehiko potuje do južne meje ZDA, ukazal dodatno zaščititi mejo ZDA.

Ob mehiški meji so postavili novo rezalno žico, za preprečevanje prihoda večjega števila migrantov pa skrbijo tudi brezpilotniki in najmanj tisoč dodatnih ameriških vojakov. Vrhovni poveljnik ZDA namreč meni, da se njegovi državi približuje prava »invazija.«

Prve kolute rezalne žice so razpeli v okrožju McAllen – Hidalgo–Reynosa in mednarodnega prehoda v bližini, ki poteka preko mosta. Žico naj bi kmalu namestili tudi v drugih delih države in prav tako v Arizoni in Kaliforniji. Vodja Severnega poveljstva Terrence O'Shaughnessy je dejal, da imajo dovolj rezalne žice za okoli 22 milj meje in da lahko dodatno namestijo še na 15 miljah.

Za ameriškega predsednika tudi ta dogodek prihaja zelo ob pravem času, pred vmesnimi novembrskimi volitvami. Slike migrantov namreč ugodno vplivajo na razpoloženje njegovega dela volilnega telesa. Je pa vprašanje, če bo rezalna žica uspela ustaviti migrante, kajti mehiško-ameriška meja je dolga več tisoč kilometrov.

Vojaki postavljajo rezalno žico na meji z Mehiko VIr:James Moore

Varovali pa jo bodo tudi vojaki. Poleg dodatnih 5200 vojakov in okoli 2000 pripadnikov nacionalne garde Trump razmišlja celo o povečanju števila vojakov na 15 000, če bo potrebno.

Meji se sicer približujeta dve skupini migrantov, ki skupaj štejeta okoli 6500 ljudi. Gre večinoma za družine , ki skupaj potujejo proti Mehiki. Skupaj pa potujejo zato, ker so ljudje ugotovili, da je to najbolj varen način potovanja. Manjše skupinice migrantov so namreč tolpe pred tem ropale in napadale, v večji skupini pa je to praktično nemogoče ali bistveno težje.

Trump: pravilno uporabljena rezalna žica lahko predstavlja čudovit prizor.

Po nekaterih poročilih pa naj bi se ob koncu poti skupine razšle.

Kritiki ustavljanja migrantov s silo pa opozarjajo na dejstvo, da ti ukrepi ne bodo dovolj, če ne bodo odpravljeni razlogi, ki povzročajo veliko neenakost in pomanjkanje.

Prav tako je pomenljiv podatek, da ZDA trenutno namenjajo enako število vojakov za varovanje južne meje, kot jih je odrejenih za boje zoper Islamsko državo v Siriji (2000) in v Iraku (5000). Če bo na meji z Mehiko res 15 000 vojakov, bo to število skoraj enako številu ameriškim vojakom, ki se borijo v Afganistanu (14 000).

Kljub temu pa je ameriški predsednik navdušen nad svojimi ukrepi in še posebej nad »čudovito« rezalno žico, ki zastira pogled na prelepo reko Rio Grande.

»Na naši meji imamo našo vojsko. In opazil sem vso to čudovito rezalno žico, kako jo nameščajo danes in pravilno uporabljena rezalna žica lahko predstavlja čudovit prizor,« je dejal predsednik ZDA.

Vojaki postavljajo rezalno žico na meji z Mehiko VIr:James Moore

Predsednik ZDA je že pred nekaj dnevi več tisoč ljudi, migrantov iz držav osrednje Amerike ki se na poti skozi Mehiko približujejo ameriškim mejam, opozoril, da naj se raje »obrnejo nazaj«, saj bo sicer proti njim prisiljen uporabiti »našo vojsko.«

»Številni pripadniki kriminalnih združb in nekateri zelo slabi ljudje so se vmešali v karavano, ki je usmerjena proti našim južnim mejam. Prosim vas, pojdite domov, ne bo vam dovoljeno vstopiti v Združene države, razen če izpolnite pravne postopke. To je invazija na našo državo in naša vojska vas čaka!« je tvitnil ameriški predsednik.

V zadnjih nekaj tednih je ameriški predsednik Donald Trump sicer večkrat napovedal ostro ukrepanje proti migrantom. Najprej je zagrozil z ukinitvijo ameriške gospodarske in finančne pomoči Gvatemali, Hondurasu in El Salvadorju, če ne bodo ustavili ljudi, ki si želijo prebežati v ZDA.

Tisoči vojakov in »čudovita rezalna žica«: ZDA dodatno zaščitile svojo južno mejo. Ameriški predsednik Donald Trump je ob približevanju migrantske karavane, ki skozi Mehiko potuje do južne meje ZDA, John Moore

Toda ob samem stiku z ameriškimi organi na meji ZDA - Mehika migrante zelo verjetno ne bodo pričakali s težkim orožjem opremljeni vojaki, kot bi bilo mogoče sklepati na podlagi Trumpovih besed. Zakon Posse Comitatus, zvezni zakon iz daljnega leta 1870 namreč prepoveduje vojski, da bi se vmešavala v izvajanje zakonodaje na ameriškem ozemlju, razen kadar to dovoli Kongres. Vojska zato lahko opravlja zgolj izvidniške naloge, logistično pomaga in podpira carino ter podpira agente carinske in mejne službe (Customs and Border Patrol) – in nič drugega.

Vendar pa ostra retorika proti migrantom Trumpu zelo pomaga tudi pri pridobivanju volivcev pri naslednjih, novembrskih »vmesnih« volitvah, ki bodo naslednji teden. Trump ves čas poudarja, kako nima podpore demokratov pri ostrih ukrepih za zajezitev nezakonite imigracije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek