nedelja, 06. oktober 2024 leto 29 / št. 280
Zakaj so Janši všeč nedemokrati in Trump: ker so najbolj podobni Orbánovi Fidesz in Erdoğanovi AKP?
Podpora, ki jo je Janez Janša izrekel Donaldu Trumpu je mnoge presenetila.
V odgovor svojega navijanja za Trumpa je Janez Janša prejel tudi ostro kritiko svetovalca Trumpovega protikandidata Joeja Bidna na predsedniških volitvah 3. novembra.
Michael Carpenter je namreč Janšo kot povzpetniškega avtoritarca primerjal z Viktorjem Orbánom in drugimi avtokratskimi voditelji in zapisal, da jih je strah, da se bo Joe Biden znova zavzel za demokracijo.
To the hundreds of Slovenians and Slovenian-Americans who've followed me in the last couple days, hvala lepa. Let's together build a strong transatlantic community based on respect for democratic values, rule of law, and minority rights. We've got this.
— Michael Carpenter (@mikercarpenter) October 26, 2020
In vse kaže, da gre res za – demokracijo.
Biden team member reacts to Jansa’s attacks Michael Carpenter, member of the Atlantic Council and a team of the democratic presidential candidate Joe Biden, reacted to Slovenian Prime Minister Janez Janša’s endorsement of US President Donal... https://t.co/zvtUXyXANq #EU #Europe pic.twitter.com/kvbVuxIBJz
— EUwatch (@EUwatchers) October 26, 2020
Avtokrati pa jo očitno sovražijo.
Najnovejša, svetovna študija dobro pojasnjuje, zakaj so Janši tako všeč republikanci in Donald Trump.
Kot razkriva mednarodna raziskava V-Dem, ki raziskuje različnost demokracij po svetu, je namreč ameriška republikanska stranka po svojem ustroju in delovanju podobna »avtokratskim strankam na Madžarskem in v Turčiji.«
Podoben sklep pa lahko na osnovi podatkov res naredimo celo za Janševo SDS, ki ima že tri desetletja istega voditelja, ki demonizira politične nasprotnike, zelo ostro nastopa do političnih konkurentov, zaničuje nacionalne in politične manjšine ter krši njihove pravice in podpira celo nasilje nad političnimi nasprotniki – obenem pa v sami stranki že več desetletij ni bilo niti dveh konkurentov za položaj predsednika stranke.
Sama raziskava V-Dem je ob tem precej obsežna in temeljita, saj raziskuje kar 178 držav in teritorijev ter spremlja demokracijo v njih med leti 1900 in 2019, primerja podatke 3489 političnih strank skozi 2805 volitev, 11.914 volilnih let ter prinaša 929.141 podatkovnih točk.
Trump wannabe ..... https://t.co/KAY9XvtmE6
— mary (@Iquitecontrary) October 23, 2020
Izvaja jo V-Dem Institute z Univerze Gothenburg na Švedskem.
In po analizi te študije je tudi ameriška republikanska stranka v zadnjih letih postala »dramatično bolj neliberalna« in »veliko bolj spominja na vladajoče stranke v avtokratskih družbah« v primerjavi s podobnimi desno usmerjenimi strankami v Evropi, razkriva študija.
Že po letu 2000 je ameriška republikanska stranka pričela z demonizacijo svojih političnih nasprotnikov in vzpodbujanjem nasilja zoper njih.
Pri tem je pričela uporabljati taktike, podobne vladajočim nacionalističnim strankam na Madžarskem, v Indiji, Poljski in Turčiji.
Ta proces se je še okrepil z vzponom Donalda Trumpa na čelo republikancev.
V nasprotju s tem so se v demokratski stranki ZDA le malo spremenili glede spoštovanja demokratičnih norm in so v tem pogledu podobni ostalim levosredinskim strankam v zahodni Evropi.
Kot je dejala Anna Lührmann, namestnica direktorja Inštituta V-Dem, je bila prav transformacija republikanske stranke »zagotovo najbolj dramatičen premik v ustaljeni demokraciji.«
Njihov Index iliberalizma ocenjuje privrženost stranke demokratičnim normam, ki jih stranka kaže pred volitvami.
Gre za »lakmusov test privrženosti demokraciji,« kot temu pravijo raziskovalci.
Podatki kažejo, da so ameriški republikanci doživeli podoben razvoj kot madžarski Fidesz, ki so pod Viktorjem Orbánom iz liberalnega mladinskega gibanja postali »avtoritarna stranka, ki je Madžarsko spremenila v prvo nedemokracijo v Evropski uniji.«
Today’s Republican Party closely resembles autocratic parties in Hungary and Turkey https://t.co/hF0YK85FYE
— Jon Cooper (@joncoopertweets) October 26, 2020
Na podoben način se je pod vodstvom Narendre Modija spremenila indijska stranka Bharatiya Janata (BJP), v Turčiji pa velja nekaj podobnega za Stranko pravičnosti in razvoja (AKP) pod vodstvom Recepa Tayyipa Erdoğana.
Na Poljskem je bolj avtoritarna postala (zdaj vladajoča) stranka Zakona in pravičnosti.
Trump in njegova administracija pa imajo tesne odnose prav z vsemi voditelji omenjenih strank.
Podobne premike lahko zaznamo tudi v drugih strankah.
It’s easier for a white person to vote from space than for an African American or Latino to vote in their home zip code in the United States. https://t.co/8u0q776vmb
— Dare Obasanjo (@Carnage4Life) October 24, 2020
Pri tem zelo pomembno vlogo igrajo primeri žalitev nasprotnikov in vzpodbujanja nasilja zoper novinarje ali politične nasprotnike.
Znano je, da se teh nedemokratičnih, zavržnih praks velikokrat poslužuje tudi ameriški predsednik Trump.
This was the line to vote at a polling center in Stone Mountain, Georgia, on October 12 as early voting got underway pic.twitter.com/oFaqfbkTFE
— NowThis (@nowthisnews) October 14, 2020
Zato je le malo strank v Evropi manj liberalnih od sorodne republikanske stranke v ZDA.
Inštitut je ugotovil tudi upad demokratičnih vrednosti po vsem svetu in to prvič v enem stoletju, saj ugotavlja, da v avtokracijah, ki so na oblasti v 92 državah, živi 54 odstotkov svetovnega prebivalstva.
Okoli 35 odstotkov prebivalstva ali 2,6 milijarde ljudi pa živi v družbah, ki postajajo vse bolj avtokratske.
V tem smislu se je nekaj novega zgodilo tudi z EU: po ugotovitvah študije ima Evropska unija že prvo nedemokratično članico – Madžarsko, ki je opredeljena kot »avtoritaren režim.«
US Republicans are starting to look a lot like authoritarian parties in Hungary and Turkey, study finds
— THE WORLD NEWS (@NEWSWORLD555) October 26, 2020
The GOP is starting to look a lot like an autocratic party, a large study into political identity has found.https://t.co/t5hdcA4AV7#CNN pic.twitter.com/uBbxTnhj8g
Skozi proces »avtokratizacije« pa gredo tudi številne vodilne države G20.
Kljub temu se istočasno povečuje tudi prodemokratičen upor, s 27 odstotkov na 44 odstotkov v letu 2019.
V letu 2019 so se ljudje v 29 demokracijah mobilizirali zoper avtokracije, njihove uspehe pa smo lahko videli v Boliviji, Alžiriji, Hongkongu in Sudanu.
The #Republican Party has been moving in an increasingly autocratic direction for over a decade and now more closely resembles far-right ruling parties in Turkey or Hungary than typical center-right parties in democracies, a @vdeminstitute study foundhttps://t.co/hgnblYji2l
— Common Dreams (@commondreams) October 26, 2020
Študija s tem tudi razkriva, zakaj so slovenskemu predsedniku vlade tako zelo všeč ameriški republikanci in Donald Trump – zato, ker gre za vse bolj nedemokratično stranko, podobno Orbánovi stranki Fidesz ali Erdoğanovi stranki AKP in drugim vodilnim strankam v nedemokratičnih državah.