četrtek, 14. november 2024 leto 29 / št. 319
Erdogan: »Kaj smo naredili? Odprli smo vrata!« Prvih 30.000 beguncev že na poti proti Grčiji in Bolgariji
Po večkratnih grožnjah, da bo odprla svoje meje in dovolila prehod migrantov v smeri EU, je Turčija to tudi naredila – vendar tako, da istočasno »uradno« ni naredila ničesar.
Uradna Ankara je sicer uradno zatrdila, da se sporazuma z EU o zadrževanju migrantov in beguncev na svojih tleh še vedno »drži.«
Večmilijardna finančna pomoč iz EU je namreč odvisna od tega, ali ima Turčija zaprte svoje meje proti EU.
Toda zaradi napada sirske vojske v pokrajini Idlib, v katerem je življenje izgubilo najmanj 33 turških vojakov, se je jezno vodstvo Turčije, ki ni dobilo podore EU za svoje vojaške operacije v Siriji odločilo za nov korak.
The killing of 33 Turkish soldiers in Syria has moved Turkey ever closer to direct conflict with Russia. Turkey is pressuring its allies by allowing the tide of migrants and refugees to cross its border into Europe once more https://t.co/DjEhaRFcGO pic.twitter.com/bt5fC7jCVK
— Reuters (@Reuters) February 29, 2020
Eden od uradnikov je razglasil, da so meje Turčije »sedaj odprte.«
V sosednji Grčiji in Bolgariji so sicer takoj zatem okrepili obmejni nadzor.
Begunce nato pot večinoma vodi v Severno Makedonijo ali Srbijo, od tam pa prehajajo na Hrvaško ali v BiH in se potem preko Slovenije poskušajo prebiti do severnega dela Evrope.
»Odločili smo se, s takojšnjim učinkom, da sirskih beguncev več ne zadržujemo pred tem, da dosežejo Evropo po kopnem ali morju,« je eden od turških uradnikov, ki je želel ostati neimenovan, dejal za Reuters.
»Vsi begunci, vključno s Sirci, so dobrodošli, v kolikor želijo oditi v Evropsko unijo«, je dejal uradnik in potrdil, da jim turške policijske in obmejne enote odhodov proti Evropi odslej več ne bodo preprečevale.
Po poročanju turškega dnevnika Sabah naj bi Turčija odločitev o odprtju meje z Evropo sprejela na četrtkovi izredni varnostni seji pod vodstvom turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdoğana, potem ko je bilo v provinci Idlib na severozahodu Sirije v napadih iz zraka ubitih najmanj 33 turških vojakov.
Turkey, Hezbollah Order EU to ‘Kneel’ or ‘We Open the Gates and Send 3.6 Million Refugees Your Way’ https://t.co/xyRxrdVdak
— Breitbart London (@BreitbartLondon) October 11, 2019
Po navedbah turških virov naj bi bila meja odprta za omejen čas - 72 ur.
Toda nato so izjave turškega predsednika pokazale, da temu morda ni tako.
»Kaj smo naredili? Odprli smo vrata,« je prostodušno priznal Recep Tayyip Erdoğan.
»Že dolgo časa smo govorili, da nismo dolžni sprejeti takega števila beguncev. Obljubili so nam pomoč, vendar ne delajo ničesar, zato smo včeraj odprli naše meje. 18.000 beguncev je že šlo čez njih in danes bo ta številka 25.000 - 30.000, in ne bomo zapirali naših vrat, ker mora EU držati svojo besedo,« je dejal Erdogan.
Ruskega predsednika Putina pa je vprašal, kaj Rusi sploh delajo v Siriji, in dejal, da Turki nimajo nič proti, če si Rusi tam naredijo kakšno oporišče, sicer pa naj se umaknejo in pustijo Turčijo, da sama opravi s Sirijo.
Refugees have reached the Turkish Greek border close to #Edirne & now they are stuck there.
— Jenan Moussa (@jenanmoussa) February 28, 2020
They cant go back to Turkey becaue Turkish soldiers are not allowing them.
And they cant move forward because Greece isnt allowing them.
Video via @salam_aldeen1. pic.twitter.com/vbUxRLiMUp
»Slišali smo novico na televiziji,« je dejal afganistanski migrant Sahin Nebizade, ki je s skupino drugih vstopal v taksije, ki so jih nato odpeljali proti mejam Turčije.
Na meji z Grčijo pri Pazarkuli so jih pričakale rezilne žice in granate s solzivcem in dimom.
Nekateri so se znašli na nikogaršnji zemlji med državama in se poskusili vrniti v Turčijo – kjer pa so jim preprečevali vrnitev.
Samo v decembru je zaradi bojev v severni Siriji brez strehe nad glavo ostalo milijon novih beguncev in Turčija, ki jih ima v državi že 3,7 milijona, ima težav z njimi že dovolj.
Zato poročila medijev – tudi slovenskih – da je več turških medijev »ob navajanju virov blizu vladi poročalo o domnevni spremembi turške politike do migrantov,« niso povsem točne, ker je Turčija mejo dejansko že odprla, pa čeprav le za 72 ur.
Toda sedaj nič ne kaže, da je Turčija svoje graničarje in policiste z meje umaknila zgolj začasno.
Potrjena novica za Reuters kaže, da je do spremembe dejansko že prišlo, saj se je več tisoč migrantov po poročanju turških medijev nato napotilo v smeri držav članic Evropske unije.
What could go wrong? https://t.co/wdHrOutw0T
— rick nagasawa (@ricknagasawa) February 28, 2020
To, da je Turčija uradno zanikala spremembo svoje politike do migrantov - teh dejstev seveda ne spremeni.
Tiskovni predstavnik turškega zunanjega ministrstva Hami Aksoy je namreč zavrnil poročila o spremembah turške begunske politike.
»V begunski in migrantski politiki naše države, ki gosti največ beguncev na svetu, ni sprememb,« je sporočil.
Following Erdogan's miscalculations in Libya and Syria with mounting Turkish loses, he is now a desperate man. And desperate people do desperate things.
— qwerty (@qwerty14117587) February 28, 2020
Erdogan Opens the Gates: Hundreds of Syrian Migrants Granted Unhindered Passage to Europehttps://t.co/NQrCvT80Ka
Posvaril pa je, da bi se lahko okrepili migracijski tokovi v Turčiji v smeri zunanjih meja v primeru poslabšanja razmer.
Očitno je šlo najmanj za »demonstracijo sile« s strani Turčije, ki pa je bila izvedena tako, da jo je Turčija uradno zanikala in se pri tem sklicevala na »okrepljene tokove migrantov«, ki jih pač menda ne more nadzirati.
V resnici pa je iz poročila Reutersa jasno, da so migrante proti EU pustili Turki sami.
Če se bo to spremenilo v novo politiko, ali pa se bodo turški graničarji znova vrnili na položaje pa bomo videli že kmalu.
»V trenutku, ko uvajamo ostrejši nadzor na mejah zaradi nadzora koronavirusa, si zamislite še priliv stotin tisočev migrantov. Tega si ne moremo dovoliti,« je dejal bolgarski predsednik vlade Boris Borisov.
Turkey says it won't hold back a surge of Syrian refugees toward Europe's borders, as it loses more soldiers in the resistance to the Assad regime https://t.co/vBP12wXpbp
— SBS News (@SBSNews) February 29, 2020
EU ima sicer s Turčijo od leta 2016 v veljavi dogovor o beguncih, po katerem Ankara zadržuje begunce v državi v zameno za finančno pomoč.
Glede na dogovor lahko EU vse begunce, ki so nezakonito prispeli na njeno ozemlje, pošlje nazaj v Turčijo.
V zameno pa lahko Turčija v EU legalno pošlje drugega Sirca. Teh pa ima na voljo zelo veliko.
Hundreds of migrants and refugees are trapped in the buffer zone btw Greece and Turkey at #Evros People there say they can’t go forward and Turkish army will not let them go back They are treated like cattle. They tell me they are afraid and cry for help What a dark, shameful day pic.twitter.com/dbn99h6EWD
— Giorgos Christides (@g_christides) February 28, 2020
Grški minister za obrambo Nikos Panagiotopulos je medtem za grški radio Skai zatrdil, da bo Grčija še naprej okrepljeno nadzorovala mejo s Turčijo ter vztrajala pri prepovedi nezakonitih migracij v Evropo.
Minister Ioanis Plakiotakis, pristojen za obalno stražo, pa je sporočil, da je Grčija poostrila nadzor tudi v Egejskem morju v ožini blizu obale Turčije.
Grška vlada se je dopoldne sešla na kriznem zasedanju.
Happening now in Kastanies #Evros where hundreds of migrants and refugees are trapped between Greece and Turkey, after Ankara stopped border controls and allowed -if not actively pushed- them there to pressure Europe. Greek police deter any crossing attempt with tear gas pic.twitter.com/M78yuSBNqQ
— Giorgos Christides (@g_christides) February 28, 2020
Tiskovni predstavnik grške vlade je po srečanju sporočil, da je Grčija 4000 migrantom, ki so prišli iz Turčije, preprečila, da bi nezakonito vstopili na njeno ozemlje.
Tudi Bolgarija, druga članica EU, na katero meji Turčija, je že v petek okrepila nadzor na meji s Turčijo.
Ob tem je sporočila, da je pripravljena, da na mejo po potrebi pošlje tisoč vojakov.