REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Španija bo brez pismenega zagotovila Velike Britanije glede Gibraltarja blokirala dogovor o brexitu

Španija bo brez pismenega zagotovila Velike Britanije glede Gibraltarja blokirala dogovor o brexituŠpanski premier Pedro Sanchez in Gibraltar

Španija je Veliko Britanijo pozvala k pisnemu zagotovilu, da bo Madrid imel veto na dogovor o prihodnjih odnosih med EU in Gibraltarjem.

»Zahtevali smo, da britanske oblasti zagotovilo objavijo pred nedeljskim vrhom EU,« je danes v Bruslju dejal španski državni sekretar za evropske zadeve Luis Marco Aguiriano Nalda.

Španski premier Pedro Sanchez se ne bo odločil o udeležbi na vrhu, na katerem naj bi evropski voditelji podprli osnutek ločitvenega sporazuma z Združenim kraljestvom in sprejeli politično izjavo o prihodnjih odnosih, dokler ne bo videl zagotovila, je povedal.

Španija zahteva pravico do veta pri opredeljevanju prihodnjih odnosov z Gibraltarjem, ker Gibraltar smatra za svoje ozemlje, ki je začasno pod tujo nadvlado. 

S tem, da Španija dobi posebne pravice se strinja ostalih 26 članic EU in tudi Evropska komisija. Prav tako se strinja Velika Britanija, kljub temu pa Španija zahteva pisno zagotovilo.

Theresa May

Britanska premierka Theresa May je medtem ponovila svoje stališče o britanski suverenosti nad Gibraltarjem. »Zelo smo jasni, da ko se kot Združeno kraljestvo pogajamo o teh zadevah, to počnemo v imenu celotnega Združenega kraljestva, vključno z Gibraltarjem,« je povedala za britanske medije.

Španija vztraja, da 'samoodločba' naseljencev in njihovih potomcev, ki so jih tja naselile britanske oblasti, ne more prevladati nad načelom varovanja integritete države.

V njenem uradu pa so že pred tem povedali, da izstopnega dogovora ne bodo ponovno odpirali. »Pri določanju prihodnjih odnosov bomo sodelovali z vladama Gibraltarja in Španije,« so poudarili.

Na srečanju svetovalcev voditeljev za evropske zadeve še niso rešili vprašanja Gibraltarja, ki ostaja edino odprto vprašanje, poroča Euronews.  

Po ustavi iz leta 2006 se sicer to britansko čezmorsko ozemlje na jugu Iberskega polotoka samoupravlja, za nekatera področja, kot so zunanje zadeve, pa je pristojna britanska vlada. Suverenost nad ozemljem zahteva tudi Španija, a so prebivalci špansko suverenost zavrnili na referendumih leta 1967 in 2002.

Prav tako je bila zavrnjena ideja o deljeni suverenosti, vendar Španija vztraja, da ji je bil Gibraltar nepravično odvzet in da "samoodločba" naseljencev in njihovih potomcev ki so jih tja naselile britanske oblasti ne more prevladati nad načelom varovanja integritete države.

Španija zagovarja enako stališče tudi v primeru Katalonije, Kosova, odcepljenih ozemelj v Ukrajini in Gruziji in v primeru še nekaterih podobnih, odprtih vprašanj v svetu.

Podpirajo pa jo tudi številne druge špansko govoreče države v svetu in države, ki so v podobni situaciji, na primer Argentina, ki ima z Veliko Britanijo že desetletja odprt podoben problem zaradi Maldivov oziroma Falklandskega otočja.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek