REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

So Stracheja v »litvansko past« zvabile zahodne tajne obveščevalne službe?

So Stracheja v »litvansko past« zvabile zahodne tajne obveščevalne službe?

Zaradi škandala, ki ga je povzročila objava videoposnetka pogovora dosedanjega avstrijskega podkanclerja in predsednika Svobodnjaške stranke Heinza-Christiana Stracheja z lažno nečakinjo ruskega oligarha, ki se je predstavljala za državljanko Litve, se je v Avstriji zamajala vlada.

Spiegel in Süddeutsche Zeitung sta namreč objavila videoposnetek, ki kaže, kako je Heinz-Christian Strache razpravljal o možnosti nakupa časopisa Kronen Zeitung s strani Aljone Makarove, ki bi nato v zahvalo za medijsko podporo stranki dobivala državne posle.

 Ljudska stranka (VPÖ) kljub odstopu Stracheja z vseh položajev (v vladi in stranki) noče imeti več nič skupnega s Svobodnjaško stranko (FPÖ) in predlaga predčasne volitve.

Prostor, kjer je potekal pogovor, je »pokrivalo« kar več skritih kamer.

Avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen je medtem ocenil videoposnetek, ki je privedel do odstopa podpredsednika vlade Heinza-Christiana Strachea in razbil vladajočo koalicijo - kot »sramotnega«.

To je sramoten posnetek. Toda nihče v Avstriji se ne bi smel sramovati. Moram jasno povedati: nismo takšni, Avstrija ni takšna.

»To je sramoten posnetek. Toda nihče v Avstriji se ne bi smel sramovati. Moram jasno povedati: nismo takšni, Avstrija ni takšna,« je dejal Van der Bellen na tiskovni konferenci.

Predsednik Avstrije je dodal, da je s predsednikom vlade Sebastjanom Kurzom razpravljal o izrednih volitvah.

»Zdaj moramo storiti vse, kar je potrebno za ponovno vzpostavitev zaupanja,« je dodal Van der Bellen.

Strache pa je na sobotni novinarski konferenci povedal, da se je domnevna latvijska državljanka, torej državljanka EU, ki jo je mogoče slišati na posnetku, obrnila nanj in na namestnika predsednika svobodnjakov Johann Gudenusa že leta 2017, in sicer zato, ker je želela kupiti lovišča Gudenusove družine.

Poudaril je, da nato nihče v stranki ni nikoli več videl te ženske in da stranka od nje nikoli ni prejela nobenih prispevkov.

Od desne proti levi - politiki Strache, Kurz in Kern.

Časnik Welt ocenjuje, da je bila celotna operacija verjetno »past« za Strachea. Tudi Der Spiegel, ki je objavil posnetek skupaj s časnikom Süddeutsche Zeitung se strinja s tem, da je bila hiša, kjer je potekal sestanek, opremljena z več skritimi kamerami. Še vedno ni znano, kdo stoji za to »pastjo« za Strachea.

Videoposnetek se je pojavil nekaj dni pred volitvami v Evropski parlament, ruski mediji pa opozarjajo, da so s tem spodnesli stranko, »ki se dosledno zavzema za normalizacijo odnosov z Rusijo

Die Presse opozarja, da 'tehnično profesionalno izdelan profil ženske in spremljevalna tehnična izvedba' kažejo na 'absolutne profesionalce'

To bi lahko pomenilo, da so v past vpleteni tudi obveščevalci zahodnih tajnih služb. O tem sedaj razglabljajo avstrijski mediji.

Kot opozarja Die Presse, dosedanji predsednik stranke FPÖ in predsednik poslanske skupine te stranke Johann Gudenus nista prva politika, ki so ju zrušili s posnetki. Nekdanji minister za notranje zadeve ÖVP Ernst Strasser je »padel« zaradi novinarja, ki se je pretvarjal, da je lobist.

Ampak - od kod se je sedaj znašel v igri »ruski oligarh«?

O tem v avstrijskem tisku že obstaja nekaj špekulacij, večina pa jih meri na to, da bi lahko v ozadju primera stale tudi nekatere zahodne obveščevalne službe. Avstrija je namreč doslej do Rusije vodila precej nevtralno in celo prijazno politiko.

Rusiji ni uvajala sankcij zaradi »primera Skripal«, redno je kritizirala sankcije zoper Rusijo in z njo sodelovala v različnih projektih. Skupaj z Madžarsko je ena od najtesnejših zaveznic Rusije v EU.

Avstrijski parlament in zgradba nemške tajne službe BND.
Nemška BND in še nekatere druge tajne službe so celo zmanjšale sodelovanje z avstrijsko, saj avstrijski zaradi stikov z Moskvo »niso več mogle zaupati.«

Ob tem so v zveznem avstrijskem uradu za varstvo ustave in boj proti terorizmu odkrili dva primera, v katerih obstaja sum o prodaji informacij Rusiji. Tudi en pripadnik zvezne vojske naj bi dolgo časa vohunil za Rusijo – bil je odkrit, toda posledic je bilo le malo. V teku so preiskave, vendar doslej niso odstavili nikogar.

Eden od pomembnih testov pa je bil tudi »primer Skripal.« Marca 2018 je prišlo do napada z bojnim strupom na nekdanjega ruskega vohuna Sergeja Skripala v Veliki Britaniji, za katerega je bila osumljena Rusija. Medtem ko so skoraj vse druge države izgnale precej ruskih diplomatov, se to ni zgodilo v Avstriji.

Verjetno ni naključje, da se je sporni videoposnetek, ki je bil posnet že leta 2017, pojavil prav zdaj, kmalu pred volitvami v EU. Očitno je namreč namenjen oslabitvi vpliva FPÖ.

Strache - korupcijski pogovor
Heinz-Christian Strache v tajno posnetem pogovoru, kjer je »trgoval s vplivom«.
Tehnično profesionalno izdelan profil ženske in spremljevalna tehnična izvedba kažejo na »absolutne profesionalce«, ki so posneli celotno zadevo.

Die Presse opozarja, da »tehnično profesionalno izdelan profil ženske in spremljevalna tehnična izvedba« kažejo na »absolutne profesionalce«, ki so posneli celotno zadevo.

Stiki stranke FPÖ z Moskvo so bili že do sedaj velika tema v sami »obveščevalni skupnosti« zahodnih držav. Nemška tajna služba (BND) in še nekatere druge so celo zmanjšale sodelovanje z avstrijsko, saj avstrijski zaradi teh stikov »niso več mogle zaupati.«

Predvsem pa so ZDA, ki imajo stike v vseh evropskih obveščevalnih agencijah, izrazile veliko zaskrbljenost, da bi lahko informacije iz Avstrije odtekale v Rusijo.

Spremenjena sestava vlade bi zato res še najbolj koristila nekaterim centrom moči – izven Avstrije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek