REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rusija uvaja nove sankcije zoper ZDA; prepoved izvoza titana in raketnih motorjev

Rusija uvaja nove sankcije zoper ZDA; prepoved izvoza titana in raketnih motorjevRD180.Boeing

ZDA že večkrat uvedle sankcije proti Rusiji, toda v Rusiji ne želijo ostati dolžni in uvajajo nove sankcije, usmerjene zoper ZDA. Rusija bo z ZDA, po navedbah predsednika ruskega parlamenta Ivana Melnikova prekinila sodelovanje na področju jedrske energije, letal in vesoljskih raziskav.

To je na prvi pogled sicer nelogično, saj ni dvoma, da so gospodarsko ZDA precej močnejše od Rusije. Vendar Rusija tudi na tem področju, podobno kot na vojaškem, išče »asimetrične« odgovore. To pa pomeni, da ne sprejema enakih ukrepov, kot jih sprejemajo države, ki sankcionirajo Rusijo, pač takšne, katerih »tarče« so ožja področja sodelovanja, kjer pa so ZDA in druge države bolj odvisne od Rusije.

Poslabšanje odnosov bi lahko pretrgalo vezi med Rusijo in ZDA, ki segajo – vse do vesolja

Rusija se tak odloča o možnosti, da preneha izvažati titan v ZDA. Komponente narejene iz titana, ene od najtrših in hkrati zelo lahkih kovin na svetu, so zelo pomembne za vse izdelovalce letal. »Ena od redkih kovin, s katero Rusija oskrbuje ZDA, je titan, ki je nujen v tehnološkem procesu Boeingovih letal,« je dejal senator ruskega sveta federacije Sergej Rjabukin. Titan je potreben tudi pri izdelavi sodobnih vojaških letal.

Rusko podjetje Rostec namreč 40 odstotkov delov iz titana prodaja ameriškemu Boeingu, 60 odstotkov pa Airbusu. »Z ameriškim Boeingom imamo skupno podjetje. Deluje v Uralu, v Verhnaji Saldi, kjer izdelujemo izdelke z absolutno izvirno tehnologijo. Ne izvažamo samo titana, pač pa izdelane dele iz titana. In to znanje pripada ruski strani,« pojasnjuje predstavnik podjetja Viktor Kladov.

Sankcije Rusije

Na seznamu izdelkov, katerih izvoz v ZDA bi Rusija lahko prepovedala, so tudi raketni motorji RD-180, ki jih v ZDA uporabljata tako NASA kot Pentagon. »Te raketne motorje uporablja tudi Pentagon, ki lansira svoje satelite. Kar pomeni, da ZDA uporabljajo te motorje tudi za izstreljevanje svojih vojaških satelitov,« opozarja Sergej Rjabikin.

Z novim zakonom bi lahko prepovedali tudi sodelovanje podjetij iz ZDA in njihovih zaveznic v postopkih privatizacije v Rusiji. V tem trenutku je na seznamu podjetij, ki pri tem lahko sodelujejo v Rusiji, kar obsežen, na njem pa so podjetja Goldman Sachs, JP Morgan, Credit Suisse, Morgan Stanley, BNP Paribas, UBS, Citi in še nekatere tuje banke. Rusija bi lahko omejila tudi uvoz zdravil, tobaka in alkohola iz ZDA.

Ameriško-ruski odnosi pa se lahko poslabšajo celo do te točke, da bodo zaradi ruskih sankcij, usmerjenih proti ZDA, Američani na koncu odstopili od sodelovanja z Rusijo v okviru Mednarodne vesoljske postaje. To se vse doslej ni zgodilo, toda očitno je, da bi zadnje poslabšanje odnosov med državama, na veliko žalost številnih znanstvenikov na svetu, lahko pretrgalo vezi med Rusijo in ZDA, ki segajo – vse do vesolja.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek