REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rusija pospešeno razvija številne nadzvočne izstrelke

Rusija pospešeno razvija številne nadzvočne izstrelke

Že danes ima najhitrejše protiladijske rakete v operativni uporabi, nova dva izstrelka pa sta še enkrat hitrejša in svojim tarčam zaradi velike hitrosti (tudi preko desetkratne hitrosti zvoka) praktično onemogočata učinkovito obrambo.

V trenutku ko so napetosti med Rusijo in zahodnimi državami - tudi zaradi zastrupitve nekdanjega ruskega vohuna Sergeja Skripala in njegove hčerke v Veliki Britaniji vse večje Rusija nadaljuje z vojaškim »napenjanjem mišic« in preizkusi novega orožja, ki po njihovih navedbah lahko prebije vse doslej znane protiraketne »ščite«. 

Zadnji v seriji je izstrelek »Kinžal« (Kinzhal). Izstrelek naj bi bil del ruskega »nepremagljivega« arzenala. Letel naj bi kar 10 – krat hitreje od zvoka, domet pa naj bi bil okoli 2000 kilometrov. Raketa je bila izstreljena iz lovca MiG-31. Prav s takšnimi izstrelki se uporaba ruskih lovcev bistveno izboljša, saj lahko cilje zadenejo tudi takrat, ko so še daleč od tarč in jim zato niti ni potrebno vstopiti v zračni prostor nasprotnika. Po navedbah ruskega obrambnega ministrstva je bil test izstrelka uspešen. 

Februarja leta 2015 so mediji prvič poročali tudi o navedbah namestnika obrambnega ministra, generala Dimitrija Bulgakova tem, da je Rusija razvila posebna raketna goriva s takšno sestavo, da omogočajo večkratne nadzvočne hitrosti izstrelkov.

Še bolj nevaren pa bi lahko bil izstrelek »Cirkon« , ki naj bi ga začeli serijsko izdelovati v začetku letošnjega leta, kar je štiri leta pred sicer načrtovanem začetku proizvodnje. Preizkusi so pokazali, da lahko ta izstrelek leti s hitrostmi preko 6000 kilometrov na uro, torej preko hitrosti »Mah-6«. Prav tako presenetljivo je, da je ruska obrambna industrija začetek serijske proizvodnje prestavila z leta 2022 na leto 2018. 

Februarja leta 2015 so mediji prvič poročali tudi o navedbah namestnika obrambnega ministra, generala Dimitrija Bulgakova tem, da je Rusija razvila posebna raketna goriva s takšno sestavo, da omogočajo večkratne nadzvočne hitrosti izstrelkov. Hitrost preko 6125 kilometrov na uro onemogoča prestrezanje antibalističnim raketam, saj so ti izstrelki za vse današnje »protiraketne sisteme« enostavno prehitri. Domet rakete naj bi bil okoli 1000 kilometrov, kar pomeni, da bi na primer tarče na morju tak izstrelek zadel v samo nekaj minutah po izstrelitvi. Na ta način bi bila ladjam in drugim plovilom onemogočena obramba pred tako hitrimi izstrelki. Z jedrskim pogonom opremljena raketna križarka Peter Veliki naj bi bila do leta 2022 prva opremljena s temi izstrelki. Predeluje pa se tudi raketna križarka Admiral Nakhimov, ki naj bi ga opremili z izstrelki Cirkon in novimi raketami NK. 

Ob tem Rusija aktivno namešča tudi druge nadzvočne sisteme, na primer rakete krajšega dosega BrahMos II, ki jih je razvila skupaj z Indijo. Te rakete dosegajo hitrost mah 2,8 in trenutno veljajo za najhitrejše protiladijske rakete v operativni uporabi. 

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek