REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rakete za rublje: eden od korakov v smeri izpodrivanja svetovne prevlade ameriškega dolarja

Rakete za rublje: eden od korakov v smeri izpodrivanja svetovne prevlade ameriškega dolarjaPutin, Modi in S-400

ZDA imajo veliko politično, ekonomsko in vojaško moč. Da sta vojaška in gospodarska uspešnost povezani, je seveda znano. Toda moč ZDA je nadpovprečno velika tudi zaradi posebne okoliščine – prevlade dolarja v transakcijah ob kupovanju nafte, orožja in podobno.

Ta položaj dolarja kot svetovne rezervne valute ZDA ljubosumno varujejo, saj jim omogoča zadolževanje na račun celotnega sveta. Vendar pa v zadnjem času Rusija, Kitajska, Indija, Iran in mnoge druge države vse več poslov glede prodaje nafte ali orožja sklepajo – v nacionalnih valutah. Politika »America first!« (ZDA na prvem mestu) na ta način dobiva svoj nasprotni odgovor.

Eden od zadnjih primerov je prodaja ruskih protizračnih sistemov S-400 Indiji.  Gre za sisteme, ki delujejo na razdaljah do 400 kilometrov in do višine 30 kilometrov. Indija je za pet regimentov najboljšega obrambnega sistema ponudila pet milijard dolarjev. Vendar transakcija na koncu ne bo opravljena v dolarjih – pač pa v rubljih. In kot poročajo ruski mediji, je tudi to »udarec ameriškemu vojaško-industrijskemu kompleksu.«

Gre za prvi večji vojaški posel po letu 1991, ki ni denominiran v ameriških dolarjih.  

Da bo Rusija Indiji prodala rakete za ruske rublje, je potrdil namestnik predsednika vlade Jurij Borisov. Gre za prvi večji vojaški posel po letu 1991, ki ni denominiran v ameriških dolarjih. Za okoli 330 milijard rubljev bo Indija dobila pet regimentov S-400. To pomeni deset bataljonov, vsak od njih pa ima osem izstrelitvenih vozil z 112 izstrelki ter pripadajočimi poveljniškimi in podpornimi vozil.

Boris Rozhin, vojaški  analitik je prodajo S-400 v rubljih ocenil kot »sporočilo Washingtonu.«

»Za Indijo to pomeni dokaz, da država ni odvisna od Washingtona glede ključnih vprašanj, povezanih z mednarodnimi odnosi. To je nekaj, o čemer so govorili tudi njeni voditelji – da bo Indija kupovala orožje od kogarkoli želi,« opozarja Rozhin.

Su-35 in S-400
Lovci Su-35 in rakete S-400 na paradi v Moskvi.

Pri tem je še posebej pomembno tudi to, da se Indija ni vdala pod pritiski ZDA, ki so ji zaradi nakupa ruskih S-400 grozili s sankcijami v skladu z zakonom o »nasprotovanju ameriškim nasprotnikom s sankcijami« (CATSA). Podobne ukrepe so ZDA sprejele do Kitajske zaradi nakupa ruskih S-400 in letal Su-35. Ameriški mediji so celo napovedovali, da se bo Donald Trump izognil obisku Indije. Na koncu so v ZDA popustili in Indijo »za zdaj« izvzeli iz sankcij.

Indija je sicer tradicionalni kupec večjih količin ruskega orožja, istočasno pa kupuje tudi orožje drugih proizvajalcev po svetu. Indija je s tem nakupom postala peta država na svetu, ki ima dostop do trenutno najboljšega protiletalskega sistema na svetu. Poleg Rusije imajo te sisteme še Belorusija, Kitajska in Turčija.

Predsednika Putin in Modi Vir:Pixell
Ruski predsednik Vladimir Putin in indijski predsednik vlade Naredra Modi. Vir: Pixell

Nakup v rubljih pa je ob tem še en, majhen toda pomemben korak k zmanjšanju vloge dolarja v svetu. Podobnih nakupov na področju energije in orožja pa je vedno več.

Po podatkih združenja SWIFT se v svetu okoli 40 odstotkov plačil še vedno odvija v ameriških dolarjih, kar dolarju zagotavlja mesto najpomembnejše svetovne valute. V zadnjih letih pa so člani Šanghajske organizacije za sodelovanje (SCO), evrazijskega političnega, ekonomskega in varnostnega pakta, ki ga financirajo Rusija, Kitajska in še nekatere centralnoazijske države, skupaj z Indijo in Pakistanom pričele iskati načine za izogibanje dolarju v medsebojnih transakcijah. To politiko zagovarjajo tudi v ruski agenciji Rosoboronexport in Zvezni službi za vojaško-tehnično sodelovanje.

Po podatkih združenja SWIFT se v svetu okoli 40 odstotkov plačil še vedno odvija v ameriških dolarjih

Indija bo tako preprosto najverjetneje kupila rublje in z njimi nato kupila rakete. Gre za posebno obliko barterske transakcije. Vendar pa ti posli zahtevajo bolj »previdno dogajanje« predvsem zaradi možnosti vpliva inflacije in podobnih učinkov. Nedolarske transakcije so zato še vedno, kot priznavajo tudi v Rusiji, »manj prijazne do kupca«.

Vendar pa je veliko odvisno tudi od politične volje. ZDA bi ob tem lahko tudi blokirale dolarske transakcije, z uporabo drugih valut pa je to onemogočeno. Tako ameriške grožnje s sankcijami Rusijo, Kitajsko in Indijo dejansko potiskajo skupaj in jih silijo, da se odrečejo dolarju.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek